Góry Świętokrzyskie - Pozostałości dawnych grani...

Tu możesz porozmawiać ogólnie o turystyce górskiej, nie związanej z żadnym z pasm, znajdziesz informacje ważne dla rozpoczynających przygodę z górami, porady innych użytkowników, porozmawiasz o problemach, z którymi borykają się miłośnicy gór, zagrożeniach związanych z górską turystyką.

Moderatorzy: adamek, HalinkaŚ, Moderatorzy

Anonymous

Góry Świetokrzyskie

Post autor: Anonymous » 20 grudnia 2007, 19:24

W okolicach sylwestra wlasnie bede w tamtych okolicach :) Czy mozecie mi doradzic jakies interesujace szlaki w owych pasmach? Zeby spalic to swiateczne jedzenie i nawdychac sie gorskiego powietrza?:)
Awatar użytkownika
janek.n.p.m
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 2035
Rejestracja: 07 października 2007, 12:43

Post autor: janek.n.p.m » 20 grudnia 2007, 19:51

Nie mam pojęcia o tych górach :( ale mogę ci doradzić co do spalenia tego świątecznego jedzonka mniej :pizza: słodkości a dużo :arrow: :jablko: :arrow: :paker: :arrow: :tan: :arrow: :breakdance: :ok: :ok: :ok:
"Żaden zjazd przygotowaną trasą narciarską nie dostarcza tak głębokiego przeżycia jak, najkrótsza nawet, narciarska wycieczka. Wystarczy, że zjedziecie na nartach z przygotowanej trasy, a potem w dziewiczym śniegu nakreślicie swój ślad. Jaką radość, jaki entuzjazm wywoła spojrzenie za siebie, na ten ślad na śniegu, na to małe dzieło sztuki!? To może pojąć jedynie sam jego autor". T. Hiebeler
Pete

Post autor: Pete » 20 grudnia 2007, 19:58

No to koniecznie trzeba polecić szlak z Nowej Słupii na Święty Krzyż. Tu wchodzimy do Świętokrzyskiego Parku Narodowego - punkt informacyjno-kasowo - kupujemy bilet wstępu do parku. Już na początku szlaku figura pielgrzyma, który według podań przesuwa się co roku o ziarenko piasku w stronę wierzchołku Łysej Góry. Gdy dojdzie na szczyt będzie koniec świata (nie ma co się martwić bo szlakiem idzie się godzinę :)) Szczyt ma wyłącznie ok. 600 m, a podejście są takie, że czujesz, że jesteś co najmniej w Beskidach, droga kamienista. :) Na szczycie zabudowania klasztoru, który obchodził w zeszłym roku 1000 lat. Szkoda, że tak mało słychać o tym miejscu, bo jest naprawdę ważne. Gratka dla wielbicieli średniowiecznych budowli. W kościele relikwie świętego krzyża, podobno jest w nich drzazga z prawdziwego krzyża. Pierwszy ośrodek chrześcijaństwa w Polsce bodajże. Ponadto ze szczytu roztacza się piękna panorama. Znajduje się tam także Muzeum Świętokrzyskiego Parku Narodowego - wiele ciekawych eksponatów, np. ślady zamieszkałych tu niegdyś dinozaurów. Muzeum przybliża nam przyrodę Gór Świętokrzyskich. Ponadto bardzo urokliwe, ale niestety zarastające gołoborze, na którym niedawno wybudowano platformę widokową (nie wiem czy zimą jest otwarte). Na szcycie również ogromna wieża przekaźnikowa - widoczna nawet z bardzo dalekiej odległości - charakterystyczna dla Łysej Góry. Można zejść do Huty Szklanej, ale to już droga asfaltowa - jeżdżą w tamtą stronę dorożki, po drodze mi się las jadłowy. Na dole restauracja Jodłowy Dwór - bardzo przyjemna i dobre dania. A i uwaga na wiedźmy, które według legend zamieszkiwały Łysą Górę. Dla niewprawnych polecam kursujące stamtąd autobusy. Na Świętym Krzyżu byłem jak dotąd 2 razy i bardzo miło wspominam to miejsce. Myślę, że choć trochę przybliżyłem ten rejon
Awatar użytkownika
RafalS
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 1002
Rejestracja: 01 listopada 2007, 23:53

Post autor: RafalS » 20 grudnia 2007, 20:35

Ja polece dla odmiany szlak,ze Sw katarzyny na Łysice.Krotki,ale dla mnie najladneszy w Gorach swietokrzyskich.Warto tez wejsc na Lysa Gore.Jest tam wierza widokowa.
Pete

Post autor: Pete » 20 grudnia 2007, 20:38

RafalS pisze:Ja polece dla odmiany szlak,ze Sw katarzyny na Łysice.Krotki,ale dla mnie najladneszy w Gorach swietokrzyskich.Warto tez wejsc na Lysa Gore.Jest tam wierza widokowa.
To jest wieża przekaźnikowa jak już wcześniej wspominałem. :)
Awatar użytkownika
jck
Turysta
Turysta
Posty: 3181
Rejestracja: 14 listopada 2007, 22:57
Kontakt:

Post autor: jck » 20 grudnia 2007, 20:41

157 metrów, jak kiedyś gdzieś wyczytałem.
MIałem okazję iść tylko ze Św. Katarzyny na Łysicę- ładnie jest faktycznie.

PS. Ten temat powinien chyba być w dziale Turystyka...
Życie nie zaczyna się powyżej 5000 mnpm. Powyżej 7000 mnpm tym bardziej...
Awatar użytkownika
RafalS
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 1002
Rejestracja: 01 listopada 2007, 23:53

Post autor: RafalS » 20 grudnia 2007, 20:47

Mialem na mysli ta platforme widokowa
Anonymous

Post autor: Anonymous » 20 grudnia 2007, 22:27

Pete pisze:o to koniecznie trzeba polecić szlak z Nowej Słupii na Święty Krzyż.

Wlasnie tam juz bylam :/ taki "spacerek":)

Ale dziekuje :)
Anonymous

Post autor: Anonymous » 20 grudnia 2007, 22:27

RafalS pisze:Ja polece dla odmiany szlak,ze Sw katarzyny na Łysice.Krotki,ale dla mnie najladneszy w Gorach swietokrzyskich.Warto tez wejsc na Lysa Gore.Jest tam wierza widokowa.
o:)
Cool :) dziekuje :)
Oscar

Post autor: Oscar » 21 grudnia 2007, 15:25

Szpiek pisze:
Pete pisze:o to koniecznie trzeba polecić szlak z Nowej Słupii na Święty Krzyż.

Wlasnie tam juz bylam :/ taki "spacerek":)

Ale dziekuje :)
W takim razie zdecydowanie Łysica 612 m n.p.m.

Najkrótsze i najszybsze wejście szlakiem czerwonym ze Świętej Katarzyny. Podejście od północnego-zachodu. Deniwelacja 262 m. Początek szlaku wskazuje drogowskaz przy klasztorze.
Wejście zajmuje nie więcej niż pół godziny.
Dalej czerwony szlak prowadzi do Świętego Krzyża.
Anonymous

Post autor: Anonymous » 21 grudnia 2007, 18:38

Dziekuje Oscar:) Wlasnie przegladalam dzis mapke gor swietokrzyskich :) takie sobie pagorki... no ale coz:) jak sie nie ma co sie lubi to sie lubi co sie ma ;-)
Awatar użytkownika
RafalS
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 1002
Rejestracja: 01 listopada 2007, 23:53

Post autor: RafalS » 22 grudnia 2007, 0:16

Szpiek pisze:
RafalS pisze:Ja polece dla odmiany szlak,ze Sw katarzyny na Łysice.Krotki,ale dla mnie najladneszy w Gorach swietokrzyskich.Warto tez wejsc na Lysa Gore.Jest tam wierza widokowa.
o:)
Cool :) dziekuje :)
Nie ma za co,udanej wedrowki
Anonymous

G.Św.

Post autor: Anonymous » 23 czerwca 2009, 13:51

Witajcie
Jestem nowy na forum. Chciałbym odpowiedzieć na zapytanie mirka o noclegi w górach świętokrzyskich.No i w późniejszych postach o szlakach w tych że górach, troszeczkę je schodziłem, więc mam rozeznanie co i jak :D.
Moje góry, choć są niskie też mają swój urok a są mało promowane....

Z bazą noclegową jest co raz lepiej. Oto przydatne linki:

Schroniska PTSM-u: http://www.ptsm.kielce.pl/
http://www.ssm.strefa.pl/

Noclegi różne: http://www.swietokrzyskie.pl/

No i w terenie coś można wyczaić, jakieś gospodarstwa agroturystyczne, które znajduje się w prawie każdej miejscowości.

Oczywiście to nie tylko tyle, jest więcej adresów. Ewentualnie jak się jeszcze wybierasz w g.ś. to poszukam innych adresów, jeżeli te odrzucisz...

Bazy wypadowe:

Nowa Słupia
Kielce
Św.Katarzyna
Łagów
Chęciny

Pozdrawiam i obiecuje, że coś więcej napisze o górach świętokrzyskich...mam nadzieje, że będzie jakieś zainteresowanie :)
Ostatnio zmieniony 03 lipca 2009, 0:10 przez Anonymous, łącznie zmieniany 1 raz.
tom-pi4

Post autor: tom-pi4 » 23 czerwca 2009, 14:05

Ja byłem w Górach Świętokrzyskich 1,5 roku temu. Nocowaliśmy w Św. Katarzynie na prywatnych kwaterach. Bardzo fajne i niedrogie (płaciliśmy coś około 30 zł/osoba). Jeżeli chcesz to jak wrócę do domu to mogę poszukać tego adresu i nr. telefonu. A do wycieczek serdecznie też polecam G. Ś. bo na prawdę są śliczne :)
tom-pi4

Post autor: tom-pi4 » 23 czerwca 2009, 14:29

Właśnie znalazłem w necie kontakt do tego miejsca gdzie nocowałem w Św. Katarzynie. oto link:

http://meteor.turystyka.pl/gosciniec-po ... rzyna.html
ODPOWIEDZ