Góry Świętokrzyskie - Pozostałości dawnych grani...

Tu możesz porozmawiać ogólnie o turystyce górskiej, nie związanej z żadnym z pasm, znajdziesz informacje ważne dla rozpoczynających przygodę z górami, porady innych użytkowników, porozmawiasz o problemach, z którymi borykają się miłośnicy gór, zagrożeniach związanych z górską turystyką.

Moderatorzy: adamek, HalinkaŚ, Moderatorzy

Awatar użytkownika
PiotrekP
Administrator
Administrator
Posty: 8709
Rejestracja: 22 kwietnia 2009, 11:33
Kontakt:

Post autor: PiotrekP » 23 czerwca 2009, 17:58

Wy chyba znacie moje plany i wyprzedzacie pytania. Mam w planach Łysice do KGP. Przy okazji mozna spędzić jakiś fajny weekend w GŚ. Skorzystam z zamieszczonych informacji.
Pozdrawiam i do zobaczenia na szlaku
Piotrek
Góry są piękne i niech takie pozostaną.

Nasze Wędrowanie
Anonymous

Post autor: Anonymous » 23 czerwca 2009, 18:57

PiotrkuP jeżeli zamierzasz zahaczyć o Łysicę to polecam dwa warianty przejścia:

I (ostatnio szedłem tą trasą - jest to fragment czerwonego głównego szlaku świętokrzyskiego) - Kielce, Dąbrowa-Łąki - Góra Domaniówka - Masłów Stara Wieś - Góra Klonówka - G.Klonówka "Diabelski Kamień" - Góra Dąbrówka - Ameliówka - Góra Radostowa - Krajno - Św.Katarzyna (20,5 km) no i później podejście można zrobić na Łysicę....

Trasa ta przebiega przez pasmo Masłowskie i Grzbiet Krajeński.
Zaczynasz w Kielcach a później z Katarzyny nie ma problemu wrócić do Kielc. Oznaczeniami na szlaku są dobre choć miejscami są stare lub w ogóle ich nie ma.


II (też fragment głównego szlaku świętokrzyskiego) - Św. Katarzyna - Łysica - Przełęcz Św.Mikołaja - Kakonin - Podlesie - Przełęcz Hucka - Św.Krzyż - Nowa Słupia ( do Słupi szlak niebieski) (22km)

Trasa przebiega przez Łysogóry.
Dojeżdżasz do Katarzyny z Kielc a później ze Słupi nie ma problemu wrócić do Kielc. Szlak dobrze oznakowany.

Zachęcam do innych tras, które przedstawię w innych postach...

(Zdjęcie: Widok na Łysicę z Radostowej)

Obrazek
Ostatnio zmieniony 23 czerwca 2009, 19:07 przez Anonymous, łącznie zmieniany 2 razy.
Anonymous

Post autor: Anonymous » 23 czerwca 2009, 19:00

Ach ten Diabelski kamien :kukacz:
Te ogniska..... :D
Anonymous

Post autor: Anonymous » 23 czerwca 2009, 19:05

Robi wrażenie... wielkie głaźiory pośród lasu no i na Wymyślonej są też wychodnie skalne :D

(Zdjęcie:Diabelski Kamień na na g.Klonówce)

Obrazek
Anonymous

Post autor: Anonymous » 23 czerwca 2009, 21:51

Kreciu pisze:II (też fragment głównego szlaku świętokrzyskiego) - Św. Katarzyna - Łysica - Przełęcz Św.Mikołaja - Kakonin - Podlesie - Przełęcz Hucka - Św.Krzyż - Nowa Słupia ( do Słupi szlak niebieski) (22km)
podejście na przełęcz św. Mikołaja wspominam jako te, które dało mi najbardziej po dupie
poza tym w Świętokrzyskie spokojnie się jedzie z namiotem i cała baza noclegowa już nie potrzebna :D
Anonymous

Post autor: Anonymous » 24 czerwca 2009, 7:04

Templar-ze a ja pamiętam ten fragment szlaku za niezbyt wymagający, podejście tylko pod Łysicę trochę męczące a później jest już " z górki".
Pozdrawiam
tom-pi4

Post autor: tom-pi4 » 24 czerwca 2009, 8:24

Zgodzę się z Kreciem, że podejście pod Łysicę jest dosyć męczące ale dalej już jest dosyć lajtowo i nie ma większych problemów. A na Łysicy piękne widoki. Niezapomniane do końca życia :D
Anonymous

Post autor: Anonymous » 24 czerwca 2009, 8:32

sprawdziłem podchodziłem od Kakonina i jest to subiektywna opinia związana z sytuacją w jakiej byliśmy, mówię to wszystkim bo Świętokrzyskie są często pomijane ze względu na małe wysokości
tom-pi4

Post autor: tom-pi4 » 24 czerwca 2009, 8:40

Chyba że tak, bo ja podchodziłem ze Świętej Katarzyny na Łysicę a później dalej już grzbietem do Świętego Krzyża.
Awatar użytkownika
PiotrekP
Administrator
Administrator
Posty: 8709
Rejestracja: 22 kwietnia 2009, 11:33
Kontakt:

Post autor: PiotrekP » 24 czerwca 2009, 9:18

Kreciu Dziękuje za podpowiedź w sprawie wędrówek. Chętnie skorzystam w Twoich propozycji. Dla mnie GŚ to zupełna nowość, jakoś nigdy tam nie byłem. to jest jedyne pasmo w którym nie zawitałem. Trzeba to nadrobić.
Pozdrawiam
Piotrek
Góry są piękne i niech takie pozostaną.

Nasze Wędrowanie
Anonymous

Post autor: Anonymous » 24 czerwca 2009, 17:33

templar pisze:sprawdziłem podchodziłem od Kakonina i jest to subiektywna opinia związana z sytuacją w jakiej byliśmy, mówię to wszystkim bo Świętokrzyskie są często pomijane ze względu na małe wysokości
No właśnie niby nie wysokie górki a czasami dają w kość...
Zgadzam się z Tobą, ja też wchodziłem od Św.Katarzyny po zdobyciu Łysicy jest już łatwiej, od Kakonina jest ciężej dojść do Kapliczki Św. Mikołaja, ale coś za coś...
Anonymous

Góry Świętokrzyskie - Pozostałości dawnych grani...

Post autor: Anonymous » 11 lipca 2009, 18:48

Zamieszczam w tym poście miejsca warte zobaczenia w Górach Świętokrzyskich ze względu na pozostałości dawnych grani....

Jest ich wiele w moich górach od rozleglejszych do pojedynczych skałek , ale chyba znamienne są te dwie góry (może jeszcze g.Czubatka)

Góra Miedzianka [szlak Wierna Rzeka-->Chęciny (żółty)]

Góra Zelejowa [szlak Chęciny-->Kielce (czerwony)]

Zachęcam do dodawania zdjęć, komentarzy przedstawiających góry mniej znanych pasm, o których się często zapomina :(

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
PiotrekP
Administrator
Administrator
Posty: 8709
Rejestracja: 22 kwietnia 2009, 11:33
Kontakt:

Post autor: PiotrekP » 12 lipca 2009, 10:38

Góry Świętokrzyskie są pięknymi górami. Zresztą jak każde górki. Szkoda tylko, że trochę odalone o glównych szlaków górskich. Może dlatego są mała doceniane. Napewno są warte zwiedzenia. Zamieszczaj dalej fajne fotki z ciekawymi miejscami to zapewne wielu zachęcisz do odwiedzenia tych wspaniałych miejsc.
Pozdrawiam
Piotrek
Góry są piękne i niech takie pozostaną.

Nasze Wędrowanie
Anonymous

Post autor: Anonymous » 12 lipca 2009, 16:12

To jest prawda. Może Świetokrzyskie nie są górami wysokimi, ale walory przyrodnicze i krajobrazowe w 100% to rekompensują. Swoją drogą to ciężko sobie wyobrazić ze miliony lat temu Góry Świętokrzyskie przewyższały dzisiejsze Tatry.
Awatar użytkownika
PiotrekP
Administrator
Administrator
Posty: 8709
Rejestracja: 22 kwietnia 2009, 11:33
Kontakt:

Post autor: PiotrekP » 12 lipca 2009, 17:26

Tatry to bardzo młode góry. Świętokrzyskie to taki "dziadek" wśród naszych gór.
Góry są piękne i niech takie pozostaną.

Nasze Wędrowanie
ODPOWIEDZ