Prognozowanie pogody

Tu możesz porozmawiać ogólnie o turystyce górskiej, nie związanej z żadnym z pasm, znajdziesz informacje ważne dla rozpoczynających przygodę z górami, porady innych użytkowników, porozmawiasz o problemach, z którymi borykają się miłośnicy gór, zagrożeniach związanych z górską turystyką.

Moderatorzy: adamek, HalinkaŚ, Moderatorzy

tom-pi4

Prognozowanie pogody

Post autor: tom-pi4 » 24 lutego 2010, 14:03

Znalazłem dzisiaj ciekawy, choć krótki artykuł na temat prognozowania opadów śniegu.
Naukowcy z Uniwersytetu w Utah odkryli nowy, łatwiejszy sposób przewidywania ilości oraz gęstości opadów śniegu. Metodę uznała amerykańska National Weather Sernice. Obecnie może być wdrażana na całym świecie - podaje internetowy serwis "Physorg".
Odkryliśmy formułę, która przewiduje zawartość wody w śniegu
Przez osiem lat naukowcy zbadali 457. burz podczas zim w rejonie pasma górskiego Wastach, na wysokości 2.939 metrów. Stwierdzili, że do precyzyjnego obliczania ilości padów śniegu wystarczą dwie zmienne w danym rejonie: temperatury i prędkość wiatru na najwyższym szczycie rejonu, którego dotyczy prognoza.
- Odkryliśmy formułę, która przewiduje zawartość wody w śniegu - powiedział współautor badania prof. Jim Steenburgh z Uniwersytetu Utah. Główny autor badania Trezor Alcott doktorant nauk atmosferycznych Uniwersytetu Utah dodał, że nowa metoda jest także przydatna w przewidywaniu zejścia lawin śnieżnych. Prognozujemy gęstość śniegu, która jest związana ze stabilnością opadów". Utrata stabilności śniegu wywołuje lawiny.
Nową metodę od listopada wykorzystuje w prognozach National Weather Service w Salt Lake City. - Prognostycy lubią ją, ponieważ bardziej precyzyjnie odzwierciedla gęstość śniegu - powiedział Randy Graham z NWS.
Ciekawe kiedy u nas coś takiego zaczną stosować, żeby prognozy sprawdzały się lepiej niż do tej pory :) Gdyby ktoś z Was wiedział coś więcej na temat tej metody, to dajcie znać. Z chęciom dowiem się szczegółów.
Awatar użytkownika
zagatka
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 266
Rejestracja: 26 sierpnia 2009, 10:59

Post autor: zagatka » 24 lutego 2010, 16:20

Wow, byłoby świetnie gdyby to "działało" i w Polsce, może dałoby się uniknąć tylu wypadków w górach :(
Bieszczadzkie Anioły, Anioły Bieszczadzkie...
...gdy skrzydłem cię dotkną, już jesteś ich bratem.
Awatar użytkownika
HalinkaŚ
Moderator
Moderator
Posty: 4600
Rejestracja: 10 września 2009, 8:11

Post autor: HalinkaŚ » 03 lipca 2010, 13:45

http://forum.lowcyburz.pl/viewtopic.php?f=694&t=480

też znalazłam ciekawą stronkę dotyczącą prognozowania pogody,może się komuś przyda taka wiedza.
Góry upajają. Człowiek uzależniony od nich jest nie do wyleczenia.:)
Oscar

Post autor: Oscar » 05 lipca 2010, 16:22

Tylko zastanawia mnie jedno:

tom-pi4 pisze:Przez osiem lat naukowcy zbadali 457. burz podczas zim w rejonie pasma górskiego Wastach, na wysokości 2.939 metrów.
Jeśli przeprowadzali te badania tylko w tym jednym miejscu to skąd wiedzą że ten sposób sprawdzi się w innych rejonach Ziemi.
Anonymous

Post autor: Anonymous » 19 lipca 2010, 15:14

Teraz przyszła fala chłodu, ale już od środy po południu ma być cieplej i, co najważniejsze, mało chmur. I tak się zastanawiam, czy przez te parę dni po odejściu chłodów nie będzie burz w górach. Szczególnie w Tatrach.
Obserwowanie zachowania pogody w tym wypadku zawsze mi umykało dlatego pytam, jak myślicie, uważacie?
Oscar

Post autor: Oscar » 19 lipca 2010, 16:17

Burze są efektem długotrwałego ocieplenia w danym rejonie i tak własnie było teraz, więc zaraz po załamaniu pogody to burz raczej właśnie nie powinno być.
Anonymous

Post autor: Anonymous » 19 lipca 2010, 23:08

Burze są efektem długotrwałego ocieplenia w danym rejonie i tak własnie było teraz, więc zaraz po załamaniu pogody to burz raczej właśnie nie powinno być.
Racja!!! :>
Anonymous

Post autor: Anonymous » 20 lipca 2010, 21:07

Ponieważ na koniec urlopu planuję jeszcze Tatry, bacznie obserwuję pogodę na kilku stronach internetowych. I niestety nie jest tak, jak by się człowiek spodziewał. Od cioci dowiedziałem się, że Zalewski w radiu mówił o przelotnych burzach. Z kolei na pogodynce też przestrzegają przed przelotnymi burzami w całym województwie małopolskim.

Jak by ktoś był zainteresowany: http://pogodynka.pl/burze.php
Anonymous

Post autor: Anonymous » 26 lipca 2010, 16:08

Ja słyszałam, że przez najbliższe 3 tygodnie ma być nieciekawa pogoda. Bardzo zmienna i byle jaka :(.
Master
Turysta
Turysta
Posty: 407
Rejestracja: 29 września 2008, 15:23

Post autor: Master » 26 lipca 2010, 16:57

Belissima Oby nie, bo 7 sierpnia jadę właśnie w Tatry.
Awatar użytkownika
xVRoBVx
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 224
Rejestracja: 28 kwietnia 2010, 20:47

Post autor: xVRoBVx » 26 lipca 2010, 18:07

Każda z tych prognoz dłuższa niż 24h pozostaje tylko i wyłącznie PROGNOZĄ w tym roku nikt nie przewidział jakoś powodzi i tych upałów jakie były więc możemy sobie tylko patrzeć w chmurki i prosić o ładną pogodę:)
Awatar użytkownika
Ptoszek
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 1098
Rejestracja: 15 kwietnia 2010, 15:12

Post autor: Ptoszek » 26 lipca 2010, 18:16

xVRoBVx a powiadałeś że pogoda załatwiona od wekendu ?? ojjjjjj bo nie będzie piwa :)
"Cisza, wszędzie cisza. Jeszcze chwilę temu rozmawialiśmy ze sobą, żartowali. A teraz słyszą już tylko głuchy dźwięk kamieniającego śniegu, pod którym leżą. I czekają na pomoc. "
Awatar użytkownika
xVRoBVx
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 224
Rejestracja: 28 kwietnia 2010, 20:47

Post autor: xVRoBVx » 26 lipca 2010, 18:58

No my mamy zamówioną więc się nie martw bo się nie wypłacisz z tych piw:)
Anonymous

Post autor: Anonymous » 26 lipca 2010, 22:10

Ja zazwyczaj mam takie szczęście, że jak coś planuje to pogoda się psuje. Miałam nadzieje na jakiś weekendowy wypad, a tu nici :(
Ale jak mówią : "co cie nie zabije, to cię wzmocni". Poczekam na lepszą pogode ;)
Awatar użytkownika
Ptoszek
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 1098
Rejestracja: 15 kwietnia 2010, 15:12

Post autor: Ptoszek » 26 lipca 2010, 22:31

w takim razie już się piątku nie mogę doczekać :)
"Cisza, wszędzie cisza. Jeszcze chwilę temu rozmawialiśmy ze sobą, żartowali. A teraz słyszą już tylko głuchy dźwięk kamieniającego śniegu, pod którym leżą. I czekają na pomoc. "
ODPOWIEDZ