Co i gdzie kwitnie? Czyli w jakie miejsca warto wybrać się wiosną/latem.

Tu możesz porozmawiać ogólnie o turystyce górskiej, nie związanej z żadnym z pasm, znajdziesz informacje ważne dla rozpoczynających przygodę z górami, porady innych użytkowników, porozmawiasz o problemach, z którymi borykają się miłośnicy gór, zagrożeniach związanych z górską turystyką.

Moderatorzy: adamek, HalinkaŚ, Moderatorzy

Awatar użytkownika
Tomek.P
Turysta
Turysta
Posty: 507
Rejestracja: 01 maja 2010, 15:01

Co i gdzie kwitnie? Czyli w jakie miejsca warto wybrać się w

Post autor: Tomek.P » 07 marca 2014, 0:32

Nie znalazłem na forum podobnego tematu (kiedyś chyba był tylko taki o krokusach), więc zakładam (jeśli był już to proszę skasować) ;)

W zeszłą niedzielę byliśmy w okolicach Małej Czantorii i udało nam się znaleźć sporo oznak wiosny (relacja będzie w późniejszym terminie, a na razie kilka fotek). Sporo było przebiśniegów i zawilców gajowych.

Jakie miejsca polecacie na wiosenne wędrówki, a gdzie warto wybrać się wczesnym latem, by spotkać jakieś ciekawe roślinki? Mosorczyk np. kiedyś pisał, że na szlaku na Przeł. pod Chłopkiem w pewnym okresie (chyba bardzo krótkim) kwitnie jakiś wyjątkowy gatunek.

Ktoś był ostatnio w Chochołowskiej? Bo gdzieś już słyszałem, że pojawiły się pierwsze krokusy i rozważamy z Sandrą (jeśli pogoda dopiszę) odwiedziny Zachodnich w następnym tygodniu.
Załączniki
IMG_0252.JPG
(155.84 KiB) Pobrany 1601 razy
IMG_0250.JPG
(157.08 KiB) Pobrany 1601 razy
DSC_0172.JPG
(195.4 KiB) Pobrany 1601 razy
DSC_0009.JPG
(179.96 KiB) Pobrany 1601 razy
"It is hard to fail, but it is worse never to have tried to succeed." Theodore Roosevelt

http://tomaszplaszczyk.pl/
Awatar użytkownika
Dżola Ry
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 6331
Rejestracja: 28 czerwca 2009, 23:07
Kontakt:

Post autor: Dżola Ry » 07 marca 2014, 9:40

Tomek.P pisze:Jakie miejsca polecacie na wiosenne wędrówki,
W czerwcu warto pojechać w Beskid Niski na poszukiwania storczyków

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek



Polecam też mało górskie Góry Pieprzowe ze skupiskiem największej ilości gatunków dzikiej róży

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
malgosiadg
Turysta
Turysta
Posty: 929
Rejestracja: 03 kwietnia 2009, 11:47

Post autor: malgosiadg » 07 marca 2014, 11:04

Fajny wątek TomkuP (i Sandro :) ). Od razu podepnę moje pytanie: gdzie widzieliście kwitnące wawrzynki?
„Życia nie mierzy się ilością oddechów, ale ilością chwil, które zapierają dech w piersiach.”
Awatar użytkownika
dani
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 128
Rejestracja: 06 stycznia 2014, 18:18

Post autor: dani » 07 marca 2014, 20:07

...ależ mnie ucieszył ten...wątek... :D
czekam na rozwinięcie...mojego ukochanego tematu....
kiedy florę mogę połączyć z górami...to w duszy panuje...pełna...harmonia...
mariuszg
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 1420
Rejestracja: 11 marca 2010, 13:11

Post autor: mariuszg » 07 marca 2014, 20:19

.ależ mnie ucieszył ten...wątek... :D
czekam na rozwinięcie...mojego ukochanego tematu....
kiedy florę mogę połączyć z górami...to w duszy panuje...pełna...harmonia...
Znasz się na "roślinnictwie"? :D Na ziołach też ? :8)
" Na życiu trzeba się znać..." Feliks Raptus
Awatar użytkownika
dani
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 128
Rejestracja: 06 stycznia 2014, 18:18

Post autor: dani » 07 marca 2014, 20:29

mariuszg pisze:Znasz się na "roślinnictwie"? :D Na ziołach też ? 8)
...czy się znam....myślę, że nie....
lecz z całą pewnością wiem...co daje mi..."rozkosz zmysłów".... ;)
mariuszg
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 1420
Rejestracja: 11 marca 2010, 13:11

Post autor: mariuszg » 07 marca 2014, 20:54

dani pisze:..czy się znam....myślę, że nie....
lecz z całą pewnością wiem...co daje mi..."rozkosz zmysłów"....
To w Alpach twoje zmysły będą na pewno zadowolone . :D Z tego co pamiętam występują tam "badyle" , których u nas nie ma. Kiedyś przemyciłem nawet parę sadzonek do mojego ogrodu , ale się , cholera, nie przyjęły
" Na życiu trzeba się znać..." Feliks Raptus
Awatar użytkownika
dani
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 128
Rejestracja: 06 stycznia 2014, 18:18

Post autor: dani » 07 marca 2014, 21:10

...oj wieeeeeeeeeeeeeeeeelkie moje nadzieje....na te chwile!!!!
Awatar użytkownika
ms998
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 231
Rejestracja: 10 stycznia 2012, 22:19

Post autor: ms998 » 07 marca 2014, 21:44

Wiesz kiedyś na wiosnę albo późną zimą jeszcze znalazłem bliżej nieokreślony gatunek grzyba w jaskini Wszystkich Świętych Obrazek
To było jakieś 5 lat temu, więc pewnie umarł śmiercią naturalną, ale może są potomkowie:)
Po avatarze widzę, że lubisz te klimaty:)
"Odważni nie żyją wiecznie, ostrożni nie żyją wcale..."
Anonymous

Post autor: Anonymous » 10 marca 2014, 13:15

Polecam Beskid Żywiecki:) Tam przyroda jest jeszcze w miarę dzika, nieskażona interwencją człowieka:) poza tym szlaki świecą pustkami, więc jak ktos chce odpocząć od ludzi, to tam taki odpoczynek znajdzie:)
Awatar użytkownika
Tomek.P
Turysta
Turysta
Posty: 507
Rejestracja: 01 maja 2010, 15:01

Post autor: Tomek.P » 10 marca 2014, 14:43

malgosiadg pisze: Od razu podepnę moje pytanie: gdzie widzieliście kwitnące wawrzynki?
W okolicach Przeł. pod Tułem.

Dżola, kiedy najlepiej odwiedzić Góry Pieprzowe, by zobaczyć dzikie róże?

Dzisiaj dzwoniłem do Chochołowskiej i ponoć polana w 10% jest już pokryta krokusami ;)
"It is hard to fail, but it is worse never to have tried to succeed." Theodore Roosevelt

http://tomaszplaszczyk.pl/
Awatar użytkownika
Dżola Ry
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 6331
Rejestracja: 28 czerwca 2009, 23:07
Kontakt:

Post autor: Dżola Ry » 10 marca 2014, 17:45

Tomek.P pisze:Dżola, kiedy najlepiej odwiedzić Góry Pieprzowe, by zobaczyć dzikie róże?
Żeby zobaczyć je kwitnące - w czerwcu, myślę, że 2. i 3. tydzień czerwca.
W zeszłym roku byłam 9 czerwca - były w pięknym rozkwicie! Tu macie link: https://picasaweb.google.com/1151326283 ... ozy9062013

Owocujące - jesienią, wiadomo :)
Awatar użytkownika
Tilia
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 1073
Rejestracja: 21 listopada 2008, 20:16

Post autor: Tilia » 10 marca 2014, 20:11

malgosiadg pisze:gdzie widzieliście kwitnące wawrzynki?
Malgosiu,jeżeli chciałabyś zaznać uczty wzrokowej,co do tej roślinki,to wybierz się na Suchy w Małej Fatrze.ja tam byłam w połowie czerwca to Wawrzynek miał już zawiązki owoców więc nie wiem kiedy może tam zakwitać.Gdybyś trafiła na ten okres to,na pewno,czułabyś się jak w raju :) szlak,po obu stronach,jest zarośnięty Wawrzynkiem.
gdyby kogoś interesowały storczyki to Pod Tułem widziałam je już 1 maja oto jeden z nich;
Załączniki
Kopia SDC17009.JPG
(53.7 KiB) Pobrany 1451 razy
"Niech wiatr zawsze Ci wieje w plecy, a słońce świeci w twarz, niech wiatry przeznaczenia zaniosą Cię do nieba byś zatańczyła z gwiazdami!!
Awatar użytkownika
malgosiadg
Turysta
Turysta
Posty: 929
Rejestracja: 03 kwietnia 2009, 11:47

Post autor: malgosiadg » 10 marca 2014, 20:56

Tomek i Tilia, dzięki za namiary. Ja mam pecha do tego krzaczka. Podobno nawet u nas w Dąbrowie można go spotkać, a ja jakoś nie mam szczęścia. Mamy też takie wyszukane siedlisko wawrzynka w Antoninie pod Poznaniem i zawsze, kiedy tam jedziemy samochodem na wiosnę, to zaglądamy, czy kwitnie, ale albo jest za wcześnie albo już za późno. Przekorna gadzina!
„Życia nie mierzy się ilością oddechów, ale ilością chwil, które zapierają dech w piersiach.”
Awatar użytkownika
Tilia
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 1073
Rejestracja: 21 listopada 2008, 20:16

Post autor: Tilia » 10 marca 2014, 23:46

Tomek.P pisze:Mosorczyk np. kiedyś pisał, że na szlaku na Przeł. pod Chłopkiem w pewnym okresie (chyba bardzo krótkim) kwitnie jakiś wyjątkowy gatunek
akurat wiem o jaki kwiatek chodzi :D Kuklik Rozesłany,który ciekawie wygląda ok.15 sierpnia ale........w tym roku może to być wcześniej.jednak trzeba dokładnie wiedzieć gdzie znajduje się tam jego stanowisko,bo nie jest to tuż obok szlaku na pewno.wiadomość wiarygodna bo właśnie od autora tego znaleziska.
"Niech wiatr zawsze Ci wieje w plecy, a słońce świeci w twarz, niech wiatry przeznaczenia zaniosą Cię do nieba byś zatańczyła z gwiazdami!!
ODPOWIEDZ