Śląsk ( etnicznie, historycznie )

W tym dziale porozmawiasz na każdy temat nie związany z górami. Ten dział ma na celu lepsze poznanie forumowiczów i może stać się przydatny w rozwiązywaniu codziennych problemów.

Moderatorzy: Grochu, HalinkaŚ, Moderatorzy

Anonymous

Post autor: Anonymous » 28 lutego 2012, 19:17

Pudelek pisze:Jeśli niektórym osobom na słowo Śląsk i Ślązak otwiera się zaraz gęba do polityki, to już tylko świadczy o ich zboczeniach
Zabawne! Ciekawe podejście. Jedynym i słusznym poglądem w kwestii statusu politycznego Śląska, oceny historii, jest niewielka grupa frustratów. Inni, nie godzący się z takimi poglądami to zboczeńcy.
=======================================

Można podejrzewać, a nawet dowodzić, że RAŚ w zakamuflowany sposób dąży do separacji Śląska albo nawet do jego odłączenia od Macierzy-Polski (dla jasności niektórym, którzy inaczej rozumieją Macierz). W ich periodyku, „Jaskółce Śląskiej” ukazywały się artykuły, mówiące o niepodległości, nazywające polskich patriotów nacjonalistami, popierające akcje germanizacyjne. Oczywiście nie mogą tego robić w jawny sposób, gdyż groziłaby im delegalizacja. Wobec tego, redakcja niby odżegnuje się od poglądów autorów artykułów, ale zamieszcza ich wypociny na łamach.
Przez tego rodzaju środowiska jest prowadzona akcja propagandowa, rękami zwolenników lub członków.
Przecież jedna z osób, biorąca udział w tej dyskusji, jawnie zadeklarowała, nawet już nie w zakamuflowany sposób, "opcję niemiecką".

Podłożem dążeń do samodzielności, której to autonomia jest formą, są przesłanki natury ekonomicznej. Przy problemach ekonomicznych i odniesieniu ich, do mocniejszej gospodarki i "socjalu" niemieckiego, bardzo łatwo manipulować słabszymi intelektualnie.
"Będą igrzyska, będzie chleb", "to ciemny lud to kupi" - o tym wiedzieli już starożytni.

Część Ślązaków, posługujących się dialektami śląskimi, wmawia sobie, że posługują się swoim językiem. Co to za język, który nawet nie jest skodyfikowany. Owszem były próby kodyfikacji, niektóre nawet trwają obecnie, ale skutki są mizerne. Ten tzw język jest tworem pogranicza Polsko-Czesko-Słowackiego z silną domieszką germanizmów, będącym spadkiem po zaborach.

Obecnie żyjemy w dość trudnym ekonomicznie czasie. Każda grupa społeczna może być wkurzona na na niegospodarną stolicę na głupich polityków itp itd. Każdy region może czuć się eksploatowany i upośledzony ekonomicznie i ugruntowywać sobie złudne przekonanie, że jak by się mogli sami rządzić, to dopiero byłoby dobrze!
Jedni dlatego bo mają zasoby surowców, inni dlatego, że są spichlerzem kraju i zbyt tanio sprzedają plony a jeszcze inni że są zapleczem naukowym czy też przemysłowym i bez nich to już nic a nic .

A teraz do założyciela wątku.
Drogi Krzysiku Sca jeśli dobrnąłeś do tego miejsca, to myślę, że już wiesz jak to jest z tym Śląskiem "etnicznie i historycznie"
Awatar użytkownika
janek.n.p.m
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 2035
Rejestracja: 07 października 2007, 12:43

Post autor: janek.n.p.m » 28 lutego 2012, 19:20

Pudelek pisze:chyba jednak nie czytałeś uważnie...
nie czytałem od początku, zainteresował mnie tylko ten wątek:
janek.n.p.m pisze: Pudelek powiedział/-a:
owszem, to moje poglądy polityczne. Gdyby ode mnie to zależało to Śląsk bym od Polski odłączył i usamodzielnił albo przyłączył do Niemiec - bo wiem że Polska od 1922 nic dobrego dla tego rejonu nie przyniosła i już nie przyniesie
i do tego twojego komentarza dorzuciłem swoje, wiem że takie wycinanie z kontekstu kilku zdań- słów rodzi nie porozumienia, ale tak to jest na forum dyskusja czasem nie biegnie w takim kierunku w jakim powinna.
Jeżeli kogoś uraziłem to Przepraszam :)
"Żaden zjazd przygotowaną trasą narciarską nie dostarcza tak głębokiego przeżycia jak, najkrótsza nawet, narciarska wycieczka. Wystarczy, że zjedziecie na nartach z przygotowanej trasy, a potem w dziewiczym śniegu nakreślicie swój ślad. Jaką radość, jaki entuzjazm wywoła spojrzenie za siebie, na ten ślad na śniegu, na to małe dzieło sztuki!? To może pojąć jedynie sam jego autor". T. Hiebeler
Awatar użytkownika
Pudelek
Turysta
Turysta
Posty: 3055
Rejestracja: 23 czerwca 2008, 17:43

Post autor: Pudelek » 28 lutego 2012, 20:18

jurekbd pisze:Jedynym i słusznym poglądem w kwestii statusu politycznego Śląska, oceny historii, jest niewielka grupa frustratów. Inni, nie godzący się z takimi poglądami to zboczeńcy.
no niestety, nie wiem jak u ciebie ze zboczeniami, ale czytać ze zrozumieniem to się nie nauczyłeś...

strasznie musi być frustrujące, jak po latach życia w oparach PRL-owskiej propagandy okazało się, że rzeczywistość wygląda inaczej, niż nauczycielka oraz pan z KC tłumaczył...
https://picasaweb.google.com/110344506389073663651
http://hanyswpodrozach.blogspot.com/
"Szanowny Prezydencie. Błogosławione łono, które Ciebie nosiło i piersi, które ssałeś"
Anonymous

Post autor: Anonymous » 28 lutego 2012, 20:53

Pudelek pisze:strasznie musi być frustrujące, jak po latach życia w oparach PRL-owskiej propagandy okazało się, że rzeczywistość wygląda inaczej, niż nauczycielka oraz pan z KC tłumaczył...
Taaaaak; PRL-owska propaganda, powstańcy zdrajcami co jeszcze ciekawego nie powiesz. :D

Jak sam widzisz jedyna słuszna historia i poglądy, to te Twoje.
Ponadto to lepszy pan z KC niż czytanie propagandowych broszur pozostawionych gdzieś przez ..... nie wiem, niech zgadnę, przez [...autocenzura (wyciąłęm bo mam więcej kultury)....].
Awatar użytkownika
Pudelek
Turysta
Turysta
Posty: 3055
Rejestracja: 23 czerwca 2008, 17:43

Post autor: Pudelek » 28 lutego 2012, 21:05

jurekbd pisze:Taaaaak; PRL-owska propaganda, powstańcy zdrajcami co jeszcze ciekawego nie powiesz. :D
uważaj, bo dalsze dziwowanie się światu może Ci zaszkodzić...

(wyciąłęm bo mam więcej kultury)
zawsze twierdziłem, że ludzie nie powinni używać słów, których znaczenia nie rozumieją
https://picasaweb.google.com/110344506389073663651
http://hanyswpodrozach.blogspot.com/
"Szanowny Prezydencie. Błogosławione łono, które Ciebie nosiło i piersi, które ssałeś"
bluejeans

Post autor: bluejeans » 28 lutego 2012, 21:21

a mnie się wydaje, że w sprawie relacji Śląska z Zagłębiem, temat został wyczerpany :) (znaczy omówiony lepiej, niż by można było oczekiwać ;))

oczywiście, jak zawsze, kiedy coś ciekawego, trudno nam się z tym rozstać ;) i zastępczo wyszukiwane są tematy poboczne. niestety już nie tak interesujące dla czytacza.
Awatar użytkownika
Panda
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 1688
Rejestracja: 08 maja 2010, 21:16

Post autor: Panda » 29 lutego 2012, 3:27

janek.n.p.m pisze:A ty umiesz czytać ze zrozumieniem? czy to są skutki uboczne bycia górnikiem.
Tu mnie obrażasz. Panie admin proszę o intrwencję w sprawie dyskryminacji.
janek.n.p.m pisze:Jeżeli to do mnie, to nie pisałem nic o waszej ciężkiej pracy doceniam i szanuję.
Ewidentne rozdwojenie jaźni. :lol:

Jak już pudel napisał...najwięcej wiedzą o Śląsku Ci, którzy nawet gośćmi w śląskim domu nie byli. Tu mówię koniec, bo szkoda mojego czasu.
I never saw a wild thing sorry for itself. A small bird will drop frozen dead from a bough without ever having felt sorry for itself.
W życiu nie trzeba wiele, żeby wy...dolić się na ryj. Wystarczy iść do przodu.
Awatar użytkownika
Rebel
Turysta
Turysta
Posty: 1171
Rejestracja: 03 maja 2008, 5:59

Post autor: Rebel » 29 lutego 2012, 6:31

Panda pisze:Panie admin proszę o intrwencję w sprawie dyskryminacji
to i ja się wtrące , zdaje się że Ty mu nie byłeś dłużny i w swoim zaślepieniu nie zauważyłeś , aczkolwiek chyba nie chciałes zauważyć że przeprosił
janek.n.p.m pisze:eżeli kogoś uraziłem to Przepraszam
Nie wzywaj teraz adminów bo wiesz jak to wygląda ?......... , dziwię się tylko Jankowi że nie zauważył do tej pory że na tym forum są równi i równiejsi .....
ps ,bez urazy oczywiście , już wcześniej pisałem że było tu tak cicho i spokojnie :), i na koniec taki mały cytat klasyka gatunku Ferdka Kiepskiego skierowany do wszystkich dyskutujących w tym temacie "panie nie męcz pan już dobre "..... :)
"Niekiedy wilkiem się nazywał , lecz wilkiem nie był, gdy wszyscy raźnie śpiewali - wolał zawyć ... "
Awatar użytkownika
Zrzęda
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 1391
Rejestracja: 04 maja 2009, 19:27

Post autor: Zrzęda » 29 lutego 2012, 10:37

Dla rozluźnienia (mam nadzieję) atmosfery, artykuł z dzisiejszych rybnickich "Nowin" :8)
https://fbcdn-sphotos-a.akamaihd.net/hp ... 1261_n.jpg
"Boję się świata bez wartości, bez wrażliwości, bez myślenia. Świata, w którym wszystko jest możliwe. Ponieważ wówczas najbardziej możliwe jest zło..."
(R. Kapuściński)
mariuszg
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 1417
Rejestracja: 11 marca 2010, 13:11

Post autor: mariuszg » 29 lutego 2012, 16:16

Zrzęda pisze:Dla rozluźnienia (mam nadzieję) atmosfery, artykuł z dzisiejszych rybnickich "Nowin"
https://fbcdn-sphotos-a.akamaihd.net/hp ... 1261_n.jpg
Dyskusja , która mogła być fajna i ciekawa przerodziła sie w jakąś groteskę . I jeszcze TO na deser :lol:
" Na życiu trzeba się znać..." Feliks Raptus
ania.
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 277
Rejestracja: 25 listopada 2009, 9:24

Post autor: ania. » 29 lutego 2012, 17:28

Awatar użytkownika
sprocket73
Turysta
Turysta
Posty: 1055
Rejestracja: 09 czerwca 2011, 15:06

Post autor: sprocket73 » 04 marca 2012, 19:18

Nie traćcie czujności. Śląscy imperialiści z każdym dniem powiększają obszar Śląska. Zgodnie z ostatnimi nagłówkami w mediach (Katastrofa kolejowa na Śląsku) granica Śląska sięga już co najmniej 60 km od Kielc.
Awatar użytkownika
Pudelek
Turysta
Turysta
Posty: 3055
Rejestracja: 23 czerwca 2008, 17:43

Post autor: Pudelek » 04 marca 2012, 20:20

to jeszcze nic - przecież według dziennikarzy jednym z najbardziej śląskich miast jest np. Częstochowa ;)
https://picasaweb.google.com/110344506389073663651
http://hanyswpodrozach.blogspot.com/
"Szanowny Prezydencie. Błogosławione łono, które Ciebie nosiło i piersi, które ssałeś"
Awatar użytkownika
Rebel
Turysta
Turysta
Posty: 1171
Rejestracja: 03 maja 2008, 5:59

Post autor: Rebel » 05 marca 2012, 6:16

Pudelek pisze: najbardziej śląskich miast jest np. Częstochowa
Pudelek czepiasz się , może ona {Częstochowa ) tak własnie się czuje ;) ,albo dziennikarz który to pisał ,przeflancował się ze śląska do Częstochowy i chce śląskość tam zaszczepić :P :)
"Niekiedy wilkiem się nazywał , lecz wilkiem nie był, gdy wszyscy raźnie śpiewali - wolał zawyć ... "
Awatar użytkownika
Pudelek
Turysta
Turysta
Posty: 3055
Rejestracja: 23 czerwca 2008, 17:43

Post autor: Pudelek » 05 marca 2012, 10:08

Rebel pisze:może ona {Częstochowa ) tak własnie się czuje
fakt, kobiety czują różne rzeczy :D
https://picasaweb.google.com/110344506389073663651
http://hanyswpodrozach.blogspot.com/
"Szanowny Prezydencie. Błogosławione łono, które Ciebie nosiło i piersi, które ssałeś"
ODPOWIEDZ