RUMUNIA pół żartem pół serio

W tym dziale rozmawiamy o górach z całego świata oraz przedstawiamy nasze relacje i zdjęcia z wycieczek zagranicznych. Również tu możesz zapytać o przygotowania, problemy i trudności przy organizowaniu wypraw zagranicznych.

Moderatorzy: adamek, PiotrekP, Moderatorzy

Awatar użytkownika
Bodzio
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 561
Rejestracja: 22 grudnia 2008, 11:58

RUMUNIA pół żartem pół serio

Post autor: Bodzio » 12 stycznia 2009, 21:29

Za 2-3 miesiące wrzucę post dotyczący wspólnego wyjazdu do Rumuni.
Planowany termin wyjazdu przełom czerwca i lipca z naciskiem na lipiec.
Do tego czasu tutaj chciałbym poruszyć temat Rumunii.
Niech każdy kto ewentualnie chce pojechać się wypowie.
Myślę że dyskusja w końcu będzie dotyczyła gór.
Z pewnością takiej Rumunii nie znacie.
Dzisiaj wrzucam parę fotek dla amatorów podróży autostopem :) :) :)
Dla amatorów którym się nie spieszy
Trochę sporo ich będzie - myślę że się spodobają
Jak za dużo to usunę :( nadmiar

Tak na marginesie oprócz takich perełek i cudów motoryzacji jeżdżą
takie wypasione bryki że nawet u nas nie widziałem.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio zmieniony 12 stycznia 2009, 21:35 przez Bodzio, łącznie zmieniany 1 raz.
Anonymous

Post autor: Anonymous » 12 stycznia 2009, 21:34

Bodzio, a jakie tereny macie w planach odwedzić? Chcecie krążyć po całym kraju, czy po górach, czy po wybrzeżu?
Anonymous

Post autor: Anonymous » 12 stycznia 2009, 21:51

Zdjęcia są rewelacyjne :hura: zakładając że jeśli jedno z nich miało by wygrać to trudny byłby orzech do zgryzienia :) p.s Pomysłowość ludzi widać nie zna granic... Gratulacje
Anonymous

Post autor: Anonymous » 12 stycznia 2009, 21:52

michail pisze:Pomysłowość ludzi widać nie zna granic...
Wesołe Zenki :D
Awatar użytkownika
Bodzio
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 561
Rejestracja: 22 grudnia 2008, 11:58

Post autor: Bodzio » 12 stycznia 2009, 22:01

Mooliczek pisze:Bodzio, a jakie tereny macie w planach odwedzić? Chcecie krążyć po całym kraju, czy po górach, czy po wybrzeżu?
W zeszłym roku zrobiliśmy objazdówkę - rekonesans po Rumunii.
Przeszliśmy z plecakiem po Rumuńskich Górach , Alpy Rodniańskie, Bucegi, Retezat oraz Fogarasze. Ogółem 10 -11 dni
Oprócz Fogaraszy w których spędziliśmy 5 dni pozostałe góry to były szybkie wejścia 1-2 dni z biwakiem na dole.
Pojechaliśmy do Rumunii samochodem i byliśmy nim trochę uwiązani.
Po samej Rumunii przejechaliśmy ponad 3000km/10 dni .
Często trzeba było wstawać wcześnie rano by daleko dojechać na kolejne biwaki. Przyjeżdżaliśmy późno wieczorem -dłonie mi przyrosły do kierownicy.Ale było warto!!
Normalny wypoczynek to nie był, ale czego się nie robi dla przyjemności zobaczenia czegoś nowego. W tym roku nie chcę tego powtarzać.
Oprócz wymienionych pasm dodatkowo zwiedziliśmy FOCUL VIU , wulkany błotne, płaskowyż słony Meledic, zamki kościoły warowne , monastyry na bukowinie, , Vesel Simitri- wesoły cmentarz , Sovata -termalne jezioro, polskie wioski- Nowy Sołoniec, Kaczyca, kopalnie soli i wiele innych których nie wymienię UF . Mieliśmy okazję poznać kulturę i mieszkających tam ludzi.

--------------------------------------------------------------------
W tym roku na pewno tydzień - kilka dni Apuseni !!!
(jaskinie, leje krasowe 500m głębokości, olbrzymie ponory) oto pokrótce atrakcje. Za jakiś czas zacznę szukać info na temat jakiś łatwych jaskiń do wejścia, miejsc na biwakowanie itp.
Dodatkowo do wyboru Fogarasze - rejon Moldoveanu, Mały Retezat, Parang, Cehlau. Te góry to zupełnie inne KLIMATY.
Na pewno mniejsza objazdówka
Tak pokrótce opiszę.
Pete

Post autor: Pete » 12 stycznia 2009, 22:18

Tak się zastanawiam jaka byłaby w Polsce mina tych z McDonalda jakby przyjechała do nich furmanka... :D Na pewno fajna rzecz taka podróż...
Awatar użytkownika
Bodzio
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 561
Rejestracja: 22 grudnia 2008, 11:58

Post autor: Bodzio » 13 stycznia 2009, 23:39

To teraz garść zabytków.
Jest ich sporo XII-XVI wiek
Wesoły Cmentarz, Monastyry, Kościoły Warowne,
Zamek Peles, Hunedoara, Shigishoara to tylko nieliczne
z ciekawych miejsc które warto zobaczyć.
Robią wrażenie :)
W niektórych miejscach nawet nie wiedzą co to bilet wstępu.
Ale nie wszędzie - zaczyna już tam wkraczać komercja.
W ciągu kilku najbliższych lat z pewnością wiele się zmieni.
Kto chce poczuć nutkę osobliwości powinien się spieszyć.
A jak ktoś przyjrzy się tym zdjęciom to na niektórych z pewnością zobaczy mniejsze lub większe góry.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Bodzio
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 561
Rejestracja: 22 grudnia 2008, 11:58

Post autor: Bodzio » 18 stycznia 2009, 13:40

No teraz bardziej na serio.
Kilka panoram z różnych pasm gór rumuńskich
1-3. Fogarasze rejon Negoi
4-7 Retezet
8-10. Bucegi
Ciekawe czy się spodobają :)
Do wykonania każdej z nich trzeba było zrobić od 6 do 10 fotek.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Bodzio
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 561
Rejestracja: 22 grudnia 2008, 11:58

Post autor: Bodzio » 18 stycznia 2009, 13:46

Mosorczyk pisze:Nie widać na tych zdjęciach ludzi i to najbardziej przyciąga w te góry! O tym zresztą rozmawialiśmy na naszym Sylwestrze na Baraniej Górze.
Masz rację jak się już tam znajdziesz musisz polegać wyłącznie na sobie.
Ale dzięki temu inna jakość obcowania z górami.

Obrazek
Anonymous

Post autor: Anonymous » 18 stycznia 2009, 14:06

wooow, piękne panoramy :) i budowle, cuuudo :brawo:
Anonymous

Post autor: Anonymous » 19 stycznia 2009, 22:58

Rumunia twoim obiektywem wygląda niesamowicie interesująco,wszystkie foty obłędne,druga seria zdjęć Mnie powaliła.
Awatar użytkownika
Bodzio
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 561
Rejestracja: 22 grudnia 2008, 11:58

Post autor: Bodzio » 22 stycznia 2009, 23:22

Wrzucam ostatnie zdjęcia i tak myślę wyczerpałem cierpliwość
MICHAŁA Taka mała zbieranina :)
Każde z nich zrobione w innym miejscu- niektóre mogą być bulwersujące - każde a nich opisuje historię jakiegoś człowiek.
Szybkim aparatem można zatrzymać ulotną chwilę.
Z pewnością u nas tego już nie zobaczycie.
Dla mnie Rumunia to kraj niespotykanych kontrastów, biedy, krzywych słupów elektrycznych i innych ciekawostek , a najważniejsze przepięknych gór , cyganów - których można się nauczyć rozpoznawać. Kraj ludzi o wspaniałym sercu - długo by mówić. Kraj budowli - które zostały wybudowane przez zakon krzyżacki. Kraj dobrego wina za 2,5 PLN, darmowych noclegów, palinki(wódka -70%) sprzedawana na drogach w plastikowych butelkach , no i góry w których w sezonie praktycznie nikogo nie ma.
Kraj w którym można kupić prawdziwego oscypka w cenie 15 zł /kG
Rok zbierałem materiały - było warto
Wyobraźcie sobie Fogarasze(foto wyżej) pasmo długości 75 km, jednego dnia we wszystkich dostępnych miejscach do spania schroniska, przełęcze, stawy, przełęcze itp śpi 300 osób. Przyrównajmy do tego nasze kochane TATRY, BESKIDY czy inne góry. Pole do popisu do organizowania wycieczek zbiorowych, kwalifikowanych. Nasz ulubiony LECH miał by tu raj.
Nikt by się nie go spytał o uprawnienia mogłyby zabrać ze dwa autobusy zapalonych turystów. Do pokonania mały problem - brak ulubionych schronisk - choć tu jeszcze ich nikt nie likwiduje. Po prostu ich jeszcze nie wybudowano :). Można zabrać siekierę jak zimno to sieknąć mała kosodrzwinkę w terenie ichniejszego parku narodowego . Nikt się nie doczepi PO PROSTU CZŁOWIEK MUSIAŁ
Jest i druga strona medalu :)
Mój znajomy jak dowiedział się że jadę do Rumunii dał mi dobrą radę -
kup sobie bilet powrotny na pociąg. Jakież było jego zdziwienie jak zobaczył foto samochodów które tam jeżdżą.
Co prawda wybitnym specjalistą odnośnie Rumunii nie jestem - zapraszam do dyskusji. Jeśli będziecie mieć jakieś pytania służę pomocą.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
janek.n.p.m
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 2035
Rejestracja: 07 października 2007, 12:43

Post autor: janek.n.p.m » 22 stycznia 2009, 23:41

Bodzio pisze:Pole do popisu do organizowania wycieczek zbiorowych, kwalifikowanych. Nasz ulubiony LECH miał by tu raj.
pewnie tak, jakby pobłądzili i pozjadali się na wzajem to nikt by afery nie zrobił :twisted:

Bodzio pisze:Jeśli będziecie mieć jakieś pytania służę pomocą.
A drakula źyje tam jeszcze? :twisted:
"Żaden zjazd przygotowaną trasą narciarską nie dostarcza tak głębokiego przeżycia jak, najkrótsza nawet, narciarska wycieczka. Wystarczy, że zjedziecie na nartach z przygotowanej trasy, a potem w dziewiczym śniegu nakreślicie swój ślad. Jaką radość, jaki entuzjazm wywoła spojrzenie za siebie, na ten ślad na śniegu, na to małe dzieło sztuki!? To może pojąć jedynie sam jego autor". T. Hiebeler
Awatar użytkownika
Bodzio
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 561
Rejestracja: 22 grudnia 2008, 11:58

Post autor: Bodzio » 22 stycznia 2009, 23:53

janek.n.p.m pisze: A drakula źyje tam jeszcze? :twisted:
Tak żyje w pamieci jako bohater narodowy
Wład Palownik urodził się w Sighişoarze na Siedmiogrodzie jako drugi syn hospodara wołoskiego Włada Diabła. Ojciec był członkiem powołanego przez Zygmunta Luksemburskiego do obrony chrześcijaństwa przed rosnącym w potęgę Imperium Osmańskim Zakonu Smoka, czemu zawdzięczał swój przydomek ("Draco" - "Smok", przekształcone w "Dracul" - "Diabeł") - stąd pochodzi przydomek Włada Palownika "Drăculea" ("Drakula"), rozpowszechniony potem w legendzie, oznaczający po prostu syna Smoka lub syna Diabła. Zabłysnął z tego, że nabił na pal żywcem kilka tysięcy Turków. Turcy podczas najazdu w swym marszu napotkali przerażającą "dekorację" przydrożną, składającą się z jeńców tureckich nabitych na pale i ustawionych w szpaler szeroki na kilometr i długi na trzy.
Poniżej jego podobizna wyrzeźbiona w drewnie.Gdziekolwiek się nie pojawisz to czuć jego ducha :)

Obrazek
Anonymous

Post autor: Anonymous » 23 stycznia 2009, 11:16

Nasz polski książe Michał Wiśniowiecki, przedstawiony w "Ogniem i mieczem", też nabił "paru" ludzi na pal, ja widzę pewną zbieżność...
ODPOWIEDZ