RUMUNIA pół żartem pół serio

W tym dziale rozmawiamy o górach z całego świata oraz przedstawiamy nasze relacje i zdjęcia z wycieczek zagranicznych. Również tu możesz zapytać o przygotowania, problemy i trudności przy organizowaniu wypraw zagranicznych.

Moderatorzy: adamek, PiotrekP, Moderatorzy

Awatar użytkownika
Bodzio
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 561
Rejestracja: 22 grudnia 2008, 11:58

Post autor: Bodzio » 23 stycznia 2009, 13:08

mar_alpin pisze:Nasz polski książe Michał Wiśniowiecki, przedstawiony w "Ogniem i mieczem", też nabił "paru" ludzi na pal, ja widzę pewną zbieżność...
Może, oficjalnie nic nie wiadomo ze źródeł historycznych. Kto wie
Z pewnością skończyli w inny sposób ale równie tragicznie
Vlad
Jego uciętą głowę, zakonserwowaną w miodzie wysłano do Stambułu, zaś ciało pochowano, wedle legendy, w monasterze Snagov, leżącym na wyspie na jeziorze o tej samej nazwie.
Michał
Król Michał Korybut Wiśniowiecki zmarł we Lwowie 10 listopada 1673 - jak wykazała sekcja zwłok na skutek pęknięcia wrzodu w przewodzie pokarmowym (popularna wersja mówi, iż król konsumując śniadanie zadławił się ogórkiem).
Awatar użytkownika
janek.n.p.m
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 2035
Rejestracja: 07 października 2007, 12:43

Post autor: janek.n.p.m » 23 stycznia 2009, 13:48

Bodzio pisze:Może, oficjalnie nic nie wiadomo ze źródeł historycznych. Kto wie
Z pewnością skończyli w inny sposób ale równie tragicznie
Vlad
wiadomo ze źródeł że taki był, no ale na lekcjach historii ładnie się mówi o naszych królewiętach :)
"Żaden zjazd przygotowaną trasą narciarską nie dostarcza tak głębokiego przeżycia jak, najkrótsza nawet, narciarska wycieczka. Wystarczy, że zjedziecie na nartach z przygotowanej trasy, a potem w dziewiczym śniegu nakreślicie swój ślad. Jaką radość, jaki entuzjazm wywoła spojrzenie za siebie, na ten ślad na śniegu, na to małe dzieło sztuki!? To może pojąć jedynie sam jego autor". T. Hiebeler
Anonymous

Post autor: Anonymous » 23 stycznia 2009, 15:07

Zdjęcia rewelacyjne :shock: !!! jak dobrze że mieszkam w Polsce :jupi:
Awatar użytkownika
Bodzio
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 561
Rejestracja: 22 grudnia 2008, 11:58

Post autor: Bodzio » 23 stycznia 2009, 15:50

Romanosky pisze: :shock: !!! jak dobrze że mieszkam w Polsce :jupi:
No masz ale sie narobiło :)
Nie jest tak źle. Zaprezentowane fotki to powiedzmy "kwiatuszki"
Ale tak naprawdę żyja tam normalnie całkien normalni ludzie.
Gdybym to tak pozostawił bez słowa komentarza do czułbym sie nieswojo
z powodu wyrządzonej im krzywdy. Rzeczywistośc jest zgoła z lekszo odmienna.
Co prawda wystepuje ogromne na skale europejska zróznicowanie etniczne, rasowe, językowe, religijne. Bedąc tam w pierszym momencie można sie zdziwić zachowania i obrazy u nas z pewnościa niespotykane. Naród ten przez lata był gnębiony najazdami obcych. W jednej wiosce żyja cygani, rodowici rumunowe i inne nacje węgrzy potomkowie ukrainów, sasów czy polaków.
Jeszcze i dziś można na drogach spotkać cygańskie tabory.
Jedziesz autem kończy sie wioska następna juz ma inne zabudowania inne wykończenia i ozdoby. Ludzie ci są niezmiernie przywiązani do tradycji.
W prawie każdej wiosce jest publiczna studnia przy której zbieraja się
i rozmawiają. Życie ich wiekszości "toczy sie przy drogach" wieczorem gdy juz odpoczywaja staja i obserwują kto jedzie kiwają rekami usmiechaja się.

Piękna cechą Rumunów jest uczynność. Rumun zapytany np. o drogę potrafi zupełnie bezinteresownie pójść i osobiście zaprowadzić pytającego na miejsce zamiast iść tam gdzie sam zamierzał.
W naszym przypadku taką osobą był policjant który zszedł z posterunku by nam pokazać Kościół warowny
Innym pytając sie o drogę jednego pana za mminutę było zbiegowisko. Wszyscy ci ludzie a było ich mioże z dziesięciu albo i lepiej między sobą po rumuńsku dyskutowali . Za trudny temat poszukiwań. W końcu ustalili wspólną wersję i pokazali drogę.
Raz też mając GPS-a oraz papierowy atlas (czasami nic nie pomagało) zgubiłem się - stoje na środku skrzyżowania nie wiem gdzie jechać. Tarasuję ruch omija mnie policja tylko sie uśmiechneli :) i pokiwali głową
Przyjeżdżając po zmroku do wioski pytając sie o miejsca na nocleg obcy ludzie darmowo proponujanocleg. Zrobią kolację nawet użyczą czystej pidżamy. Dla nas był to szok. Na pytanie ile to kusztuje
Nicio problema Maskuzat nu kosta.
Podstawa jest nauczyć się odrobinke języka.
Robiłem powszechna furorę swoim akcentem Sunt Polonez
Z pewnościa Rumunia a w szczególności góry to cel moich następnych podróży.
Anonymous

Post autor: Anonymous » 26 stycznia 2009, 17:46

Bodzio mam pytanie czy do Rumuni potrzebny jest paszport czy możemy poruszać się z dowodem ???
Awatar użytkownika
Rebel
Turysta
Turysta
Posty: 1171
Rejestracja: 03 maja 2008, 5:59

Post autor: Rebel » 26 stycznia 2009, 18:16

Sorki że się wrtącam Rumunia jest w unii razem z nami dowód wystarczy :)
"Niekiedy wilkiem się nazywał , lecz wilkiem nie był, gdy wszyscy raźnie śpiewali - wolał zawyć ... "
Anonymous

Post autor: Anonymous » 26 stycznia 2009, 19:17

Ale to że jesteśmy w Unii to chyba nas nie upoważnia aby podróżować tylko z dowodem osobistym jeśli dobrze kojarzę to Rumunia musi być w strefie Schengen bo my jesteśmy a czy Rumunia jest ?? to nie wiem .
Awatar użytkownika
ninik
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 801
Rejestracja: 22 listopada 2008, 16:35
Kontakt:

Post autor: ninik » 26 stycznia 2009, 19:30

Romanosky pisze:Ale to że jesteśmy w Unii to chyba nas nie upoważnia aby podróżować tylko z dowodem osobistym
owszem upoważnia :):):)

a
Układ z Schengen – porozumienie, które znosi kontrolę osób przekraczających granice między państwami członkowskimi układu
Ostatnio zmieniony 26 stycznia 2009, 19:31 przez ninik, łącznie zmieniany 1 raz.
Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów.

https://www.flickr.com/photos/148596918@N06/albums
Anonymous

Post autor: Anonymous » 26 stycznia 2009, 19:31

no to już wiem wszystko wielkie dzięki :hura:
Awatar użytkownika
janek.n.p.m
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 2035
Rejestracja: 07 października 2007, 12:43

Post autor: janek.n.p.m » 26 stycznia 2009, 19:51

ninik pisze:Układ z Schengen – porozumienie, które znosi kontrolę osób przekraczających granice między państwami członkowskimi układu
Rumunia nie jest w Schengen(chyba) ale jakby była to i tak trzeba mieć dowód, bo na granicy nie sprawdzają, ale parę metrów dalej mogą to zrobić.
"Żaden zjazd przygotowaną trasą narciarską nie dostarcza tak głębokiego przeżycia jak, najkrótsza nawet, narciarska wycieczka. Wystarczy, że zjedziecie na nartach z przygotowanej trasy, a potem w dziewiczym śniegu nakreślicie swój ślad. Jaką radość, jaki entuzjazm wywoła spojrzenie za siebie, na ten ślad na śniegu, na to małe dzieło sztuki!? To może pojąć jedynie sam jego autor". T. Hiebeler
Awatar użytkownika
ninik
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 801
Rejestracja: 22 listopada 2008, 16:35
Kontakt:

Post autor: ninik » 26 stycznia 2009, 19:53

janek.n.p.m pisze:Rumunia nie jest w Schengen(chyba)
nie jest napewno, przewidywany rok 2011
Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów.

https://www.flickr.com/photos/148596918@N06/albums
Awatar użytkownika
janek.n.p.m
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 2035
Rejestracja: 07 października 2007, 12:43

Post autor: janek.n.p.m » 26 stycznia 2009, 19:56

ninik pisze:janek.n.p.m powiedział/-a:
Rumunia nie jest w Schengen(chyba)


nie jest napewno, przewidywany rok 2011
szengen czy nie szengen dowód trzeba mieć :)
"Żaden zjazd przygotowaną trasą narciarską nie dostarcza tak głębokiego przeżycia jak, najkrótsza nawet, narciarska wycieczka. Wystarczy, że zjedziecie na nartach z przygotowanej trasy, a potem w dziewiczym śniegu nakreślicie swój ślad. Jaką radość, jaki entuzjazm wywoła spojrzenie za siebie, na ten ślad na śniegu, na to małe dzieło sztuki!? To może pojąć jedynie sam jego autor". T. Hiebeler
Awatar użytkownika
ninik
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 801
Rejestracja: 22 listopada 2008, 16:35
Kontakt:

Post autor: ninik » 26 stycznia 2009, 20:00

janek.n.p.m pisze:szengen czy nie szengen dowód trzeba mieć
otóż to,nawet będąc w Polsce należy go miec.:):)
Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów.

https://www.flickr.com/photos/148596918@N06/albums
Awatar użytkownika
Bodzio
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 561
Rejestracja: 22 grudnia 2008, 11:58

Post autor: Bodzio » 28 stycznia 2009, 0:24

Romanosky pisze:Bodzio mam pytanie czy do Rumuni potrzebny jest paszport czy możemy poruszać się z dowodem ???
janek.n.p.m pisze: Rumunia nie jest w Schengen(chyba) ale jakby była to i tak trzeba mieć dowód, bo na granicy nie sprawdzają, ale parę metrów dalej mogą to zrobić.
Rumunia rozpoczęła implementację dorobku prawnego Schengen
http://www.mswia.gov.pl/portal/pl/2/5087/
Nie jest w Szengen


Do jazdy, skorzystania z kempingu w zupełności wystarczy nasz dowód osobisty. A nawet jego kserokopia :)
Natomiast spotkałem się z tym ze Pani w markecie zażądała paszportu
przy realizacji transakcji kartą. Podaję dowód a ona nie nie paszport.
Upiera się a ja pokazuję orzełka na dokumencie.
Pogaworzyła trochę ale w końcu nie robiła problemów


Dobrze jest natomiast jak jedzie kilka osób wymienić się wzajemnie
lamionowanymi kserokopiami dokumentów (prawo jazdy , dowód, dowód rejestracyjny samochodu ubezpieczenie itp). W przypadku kradzieży bądź zagubienia pozwala wrócić do kraju.
Anonymous

Post autor: Anonymous » 04 marca 2009, 21:04

super foty i najlepsze większość z tego widziałem na żywo, również na obiazdówie, ale 18 dni. ja pierdziu jak ja bym tam chciał wrócić
z wyjazdu zapamiętałem bardzo dobrze dwie rzeczy:
1) nigdy nie ufaj niebieskim kropkom
2) dacia to samochód niezniszczalny
ps jedno jest pewne u nas drogi są rewelacyjne
ps2 polonez to po ichniemu Polak, a bere to piwo:D
ODPOWIEDZ