Grecja

W tym dziale rozmawiamy o górach z całego świata oraz przedstawiamy nasze relacje i zdjęcia z wycieczek zagranicznych. Również tu możesz zapytać o przygotowania, problemy i trudności przy organizowaniu wypraw zagranicznych.

Moderatorzy: adamek, PiotrekP, Moderatorzy

Anonymous

Post autor: Anonymous » 12 sierpnia 2011, 21:57

Dalej wybieracie się do grecji i w masyw Olimpu? A może już ktoś był i ma jakąś relację? :)
Awatar użytkownika
Dżola Ry
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 6331
Rejestracja: 28 czerwca 2009, 23:07
Kontakt:

Post autor: Dżola Ry » 15 sierpnia 2011, 21:28

Witam wszystkich po ponad miesięcznej przerwie. To były piękne wakacje w cygańskim stylu! :D Przejechaliśmy 9 krajów, w 6 zatrzymując się na kilka dni i zwiedzając co nieco.
gruby pisze:Dalej wybieracie się do grecji i w masyw Olimpu? A może już ktoś był i ma jakąś relację?
Była i Grecja i szczytowanie na Olimpie (Skolio, 2912 m n.p.m.)

Było też maleńkie szczytowanie na Sv. Petar (nie znam wzrostu, ale na pewno kurdupelek ;) ) na Chorwacji.
Były widoki na różne piękne góry, ale ze względu na zdrowie i możliwości towarzystwa, oglądane były z oddali lub zdobywane samochodem :(.

Relacja pewnie będzie, ale nieprędko, bo wir obowiązków rodzinnych i zawodowych wessał mnie z taką siłą, że chwile na forum będą rzadkie i krótkie co najmniej przez miesiąc :(

:hej: :hej: :hej:
Awatar użytkownika
Ptoszek
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 1098
Rejestracja: 15 kwietnia 2010, 15:12

Post autor: Ptoszek » 15 sierpnia 2011, 23:10

gruby pisze:A może już ktoś był i ma jakąś relację?
wszystko będzie..

tak jak Jola mówi
Dżola Ry pisze:Relacja pewnie będzie, ale nieprędko, bo wir obowiązków rodzinnych i zawodowych wessał mnie z taką siłą, że chwile na forum będą rzadkie i krótkie co najmniej przez miesiąc

Na dniach już będzie razem z fotami :P
"Cisza, wszędzie cisza. Jeszcze chwilę temu rozmawialiśmy ze sobą, żartowali. A teraz słyszą już tylko głuchy dźwięk kamieniającego śniegu, pod którym leżą. I czekają na pomoc. "
Anonymous

Post autor: Anonymous » 16 sierpnia 2011, 11:08

To ja czekam z niecierpliwością na tą relację z Olimpu, bo już odliczam dni do wyjazdu :)
Olo

Post autor: Olo » 18 sierpnia 2011, 16:54

adrians_osw pisze:Wejście na Olimp jest jako wycieczka fakultetywana dwu dniowa. W jeden dzień dojście do schroniska w drugi atak na szczyt
Zapytaj na który szczyt ? Bo Olimp to jest masyw, który ma wiele szczytów, a najwyższy jest Mitikas (2918 m) jednak wejście na niego jest dość trudne i niebezpieczne.
Nigdy nie słyszałem żeby wycieczki fakultatywne z jakiegoś biura wchodziły na Mitikas.
Anonymous

Post autor: Anonymous » 23 sierpnia 2011, 9:19

Olo pisze:a najwyższy jest Mitikas (2918 m) jednak wejście na niego jest dość trudne i niebezpieczne.
Nigdy nie słyszałem żeby wycieczki fakultatywne z jakiegoś biura wchodziły na Mitikas.
no już bez przesady, dla upartych można zrobić w 1 dzień
wyjechać autem na parking PRIONIA ok 1200m i dalej już tylko 1800m
deniwelacji, pod koniec troche powietrza i krucho.
W sezonie wchodzą tam dziennie setki ludzi.
Można przenocować w schronisku na ok. 2200 ale nocleg to żaden
bo schronisko jest niemiłosiernie przepełnione.
Olo

Post autor: Olo » 04 września 2011, 13:27

jabol pisze:no już bez przesady, dla upartych można zrobić w 1 dzień
Oczywiście że można, nigdzie nie napisalem że nie. Sam zresztą zrobiłem go w 1 dzień.
jabol pisze:W sezonie wchodzą tam dziennie setki ludzi.
Hmm, ja byłem w wakacje w pogodny dzień i setki ludzi to szły tylko do schroniska na 2100 m. Na Skali i Skolio chociaż to łatwe szczyty ale jednak wysoko, było tylko po kilka osób, natomiast na Mitikasie byłem sam i nikt nie schodził ani nie wchodził.

Napewno żadne biuro nie wprowadzi cie na Mitikas podczas wycieczki fakultatywnej. Nie słyszałem nawet o tym aby wprowadzali na Skolio albo Skale, nie ze względu na trudności techniczne ale na możliwość szybkiego załamania pogody na takiej wysokości, którego turyści w Grecji ze względu na swój ubiór mogli by nie przeżyć.

Wycieczki fakultatywne reklamowane jako wyprawa na Olimp najczęściej kończą się wwiezieniem turystów na około 1000 m i zaprowadzeniem ich do pobliskiego klasztoru lub jakiegoś innego ciekawego miejsca w pobliżu.

Szkoda że adrians nic nie pisze bo sam chętnie bym się dowiedział jak to wyglądało.
Awatar użytkownika
Tomek.P
Turysta
Turysta
Posty: 507
Rejestracja: 01 maja 2010, 15:01

Post autor: Tomek.P » 26 marca 2012, 18:45

Prawdopodobnie na przełomie maja/czerwca będę w Grecji (w Olimpic Beach). Wyjazd ma charakter wypoczynkowy, ale będąc tak blisko Pasma Olimpu trudno byłoby mi się powstrzymać i nie wybrać chociaż na krótką wizytę do greckich bogów :)

Przejrzałem juz ten temat, relację Dżoli i Ptoszka z zeszłego roku oraz kilka innych opisów wycieczek w Pasmo Olimpu.

Mimo iż do wyjazdu sporo czasu, to zaopatrzyłem się już w mapę (Mt Olympus 1:25 000) i zacząłem trochę kombinować nad trasą...

Myślę, aby dojechać autobusem do Litochoro i następnie iść wąwozem Enipeas do Pironii. Czy na tym odcinku są jakieś problemy z orientacją na szlaku? Później do schroniska Spilios Aghapitos na nocleg. Tutaj pytanie (może ktoś będzie wiedział), czy można w schronisku dostać taniej miejsce na glebie? Cena za łóżko to ponoć ok. 10-12 euro, a ze schroniska chcę się pozbierać ok. 2-3 w nocy. Rozważam też spanie obok schroniska, ale temperatura może być mało znośna... Dalej na Skale, a potem chcę spróbować wejść na Mitikasa. Następnie chciałbym zejść na szlak (ścieżkę) zwany Zonaria. Schodził ktoś może tym szlakiem z Mitikasa? Jak z trudnościam? Na internecie znalazłem tylko taki opis i schemat http://www.wke.gory.com.pl/wyprawy/olimp04/olimp04.html Potem może jeszcze bym się udał na Profitis (wiem, że pogoda w tamtych rejonach lubi zaskakiwać...), albo zszedł spowrotem do schroniska. W głowie rodzi mi się też trochę szalony pomysł, aby zahaczyć jeszcze o Skourta i dopiero potem zejść do Pironii, ale to się już zobaczy na miejscu.

Jeszcze jedno pytanie o którym mi się przypomniało: czy na początku czerwca może zalegać na niektórych ścieżkach (tych zacienionych) śnieg?

Oczywiście jeśli ktoś ma jakieś rady, sugestie, wskazówki to byłbym niezmiernie wdzięczny :)
"It is hard to fail, but it is worse never to have tried to succeed." Theodore Roosevelt

http://tomaszplaszczyk.pl/
adrians_osw
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 1192
Rejestracja: 15 sierpnia 2010, 13:22

Post autor: adrians_osw » 26 marca 2012, 20:08

Wiem, że początkiem maja w okolicach szczytu jest jeszcze ponad metr śniegu. Sam się przymierzałem na Mytikas więc szukałem, pytałem o różne informację.
--->>>flickr<<<---
Awatar użytkownika
Dżola Ry
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 6331
Rejestracja: 28 czerwca 2009, 23:07
Kontakt:

Post autor: Dżola Ry » 26 marca 2012, 21:34

Tomek.P pisze: iść wąwozem Enipeas do Pironii. Czy na tym odcinku są jakieś problemy z orientacją na szlaku?
Raczej nie, nas zastał zmrok i trafiliśmy.
Jedynie w pierwszym odcinku trzeba być czujnym, nie iść zbyt długo akweduktem, tylko skręcić w lewo na szlak. To jest to miejsce:

Obrazek
Trzeba tu wejść tą ścieżką w lewo w górę. Tą prosto dochodzi się do końca akweduktu i trafia na siatkę odgradzającą. Widziałeś moje zdjęcia z Wąwozu?
Pamiętaj, że wejście wąwozem to wielokrotne wchodzenie na wzgórza dookoła i schodzenie z nich. Minimum 4 godziny zdecydowanego marszu do Prionii. A potem do schroniska ok. 3.

O 22.00 gaszą w schronisku światło.

Tomek.P pisze:(może ktoś będzie wiedział), czy można w schronisku dostać taniej miejsce na glebie?
Nie wiem na pewno, ale nie sądzę. Zaproponował nam gospodarz jedynie opcje "wewnątrz", "na zewnątrz".

Jeśli miałbyś śpiwór i ubranie np.: długie spodnie, polar, kurtka, sądzę, że nie byłoby Ci zbyt zimno na zewnątrz. Ale to oczywiście zależy od aktualnych warunków.
My nie mieliśmy śpiworów i było chłodno, bo wiał lekki wiatr. Nie mogliśmy usnąć, aż w końcu zobaczyliśmy i pożyczyliśmy sobie koce, które wisiały na sznurach i wtedy spało się super. Rano odwiesiliśmy.

O śniegu nie mam pojęcia. Byliśmy w połowie lipca, leżały płaty śniegu gdzieniegdzie (np. przy potoku obok schroniska), ale generalnie z daleka od szlaku.
Tomek.P pisze:chcę się pozbierać ok. 2-3 w nocy
Sprawdź, o której wtedy będzie wstawało słońce - generalnie sporo później niż u nas. Wchodzenie na Mitikasa ze Skali po ciemku byłoby bardzo ryzykowne według mnie!

Dalszej drogi, o którą pytasz nie znam.

Jeśli masz jeszcze jakieś pytania - śmiało!
Awatar użytkownika
Tomek.P
Turysta
Turysta
Posty: 507
Rejestracja: 01 maja 2010, 15:01

Post autor: Tomek.P » 31 marca 2012, 22:37

Dżola Ry pisze: Widziałeś moje zdjęcia z Wąwozu?
Oczywiście, to właśnie te zdjęcia i relacja spowodowały, że zamierzam iść z Litochoro do Pironii szlakiem, a nie jechać taksówką (taniej, a zarazem ciekawiej) ;)

Jestem świadom tego, że ten szlak jest męczący, dlatego zamierzam z Litochoro wyjść wcześniej, żeby bez pośpiechu dojść do schroniska.

Dżola Ry pisze: Jeśli miałbyś śpiwór i ubranie np.: długie spodnie, polar, kurtka, sądzę, że nie byłoby Ci zbyt zimno na zewnątrz.
Śpiworu nie chcę brać, bo jedziemy z biura podróży (ograniczona waga bagażu), dlatego biorę tylko cieńką narzutkę, ale myślę, że decyzje, czy śpie na zewnątrz, czy wewnątrz podejmę na miejscu.

Dżola Ry pisze: Sprawdź, o której wtedy będzie wstawało słońce - generalnie sporo później niż u nas. Wchodzenie na Mitikasa ze Skali po ciemku byłoby bardzo ryzykowne według mnie!
Absolutnie nie mam zamiaru wchodzić na szczyt po ciemku. Myślałem, że ok. 5 słońce w Grecji będzie już "na nogach"... Na miejscu wybadam o której wschodzi słońce, aby w miarę o odpowiednim czasie opuścić schron.

Dziękuje za informacje! :)

Jeśli jest tu ktoś na forum, kto był na Mitikasie, to proszę o kontakt.
"It is hard to fail, but it is worse never to have tried to succeed." Theodore Roosevelt

http://tomaszplaszczyk.pl/
ODPOWIEDZ