Armenia 2013 - z dala od głównych dróg

W tym dziale rozmawiamy o górach z całego świata oraz przedstawiamy nasze relacje i zdjęcia z wycieczek zagranicznych. Również tu możesz zapytać o przygotowania, problemy i trudności przy organizowaniu wypraw zagranicznych.

Moderatorzy: adamek, PiotrekP, Moderatorzy

Awatar użytkownika
buba
Turysta
Turysta
Posty: 2216
Rejestracja: 05 lipca 2011, 11:35
Kontakt:

Armenia 2013 - z dala od głównych dróg

Post autor: buba » 15 listopada 2012, 23:50

Jak w temacie- chcemy sie wybrac w przyszlym roku do Armenii i raczej (jak zwykle) chcemy zobaczyc kraj od strony prowincji, zadupia i miejsc nieskomercjalizowanych.. Nie musi byc czysto, nie musi byc nowoczesnie , nie musi byc "europejsko" (a najlepiej zeby wlasnie tak nie bylo ;) ) Moze ktos ma do polecenia jakies miejsca o ktorych nie przeczytamy w przewodniku, gdzie mozna poczuc lokalny klimat, jakies zapomniane wsie gdzie prowadza pyliste drogi, jakies malownicze miejsca na biwak, ruiny , poradzieckie pozostalosci, klimaty przemyslowe, hoteliki tchnace minionym ustrojem, miejsca ladne przyrodniczo czy po prostu cos co nie jest rozdeptane przez stada turystow i ma jakis urok. Bede wdzieczna za wszelakie sugestie
"ujrzałam kiedyś o świcie dwie drogi, wybrałam tą mniej uczęszczaną, cała reszta jest wynikiem tego ,że ją wybrałam..."

na wiecznych wagarach od życia..
Zbychu

Post autor: Zbychu » 16 listopada 2012, 8:38

http://www.outland.pl/index.php/2011-gr ... view&id=28

Może powyższa relacja podpowie Ci jakieś ciekawe miejsca :) Jeżeli będziesz miała jakieś pytania "organizacyjne" to pisz do Michała to bardzo sympatyczny człowiek, na pewno coś podpowie /choć teraz jest w rozjazdach, bo zaczął się sezon snowboardowy ;) /.
Awatar użytkownika
Dariusz Meiser
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 1944
Rejestracja: 16 stycznia 2008, 10:40
Kontakt:

Post autor: Dariusz Meiser » 16 listopada 2012, 11:32

Pomysł ciekawy, tylko dlaczego trafił do tematu "Góry świata" ?
Tolerancja dla niejednoznaczności.
Awatar użytkownika
buba
Turysta
Turysta
Posty: 2216
Rejestracja: 05 lipca 2011, 11:35
Kontakt:

Post autor: buba » 16 listopada 2012, 11:49

Zbychu pisze:http://www.outland.pl/index.php/2011-gr ... view&id=28

Może powyższa relacja podpowie Ci jakieś ciekawe miejsca :) Jeżeli będziesz miała jakieś pytania "organizacyjne" to pisz do Michała to bardzo sympatyczny człowiek, na pewno coś podpowie /choć teraz jest w rozjazdach, bo zaczął się sezon snowboardowy ;) /.
ogromne dzieki !!!!
Dariusz Meiser pisze:Pomysł ciekawy, tylko dlaczego trafił do tematu "Góry świata" ?
Ten dzial jako jedyny mi pasowal: "Również tu możesz zapytać o przygotowania, problemy i trudności przy organizowaniu wypraw zagranicznych."

a gdzie powinien sie znalezc taki temat?
"ujrzałam kiedyś o świcie dwie drogi, wybrałam tą mniej uczęszczaną, cała reszta jest wynikiem tego ,że ją wybrałam..."

na wiecznych wagarach od życia..
Mike

Post autor: Mike » 16 listopada 2012, 12:03

Dariusz Meiser pisze:tylko dlaczego trafił do tematu "Góry świata" ?
buba pisze:Ten dzial jako jedyny mi pasowal: "Również tu możesz zapytać o przygotowania, problemy i trudności przy organizowaniu wypraw zagranicznych."
a gdzie powinien sie znalezc taki temat?
powinien właśnie się tu znaleźć, bo tu najbardziej pasuje :spoko:
Anonymous

Post autor: Anonymous » 16 listopada 2012, 12:09

Dariusz Meiser pisze:Pomysł ciekawy, tylko dlaczego trafił do tematu "Góry świata" ?
Może dlatego, że Armenia leży w świecie i są tam góry ?
Awatar użytkownika
Dariusz Meiser
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 1944
Rejestracja: 16 stycznia 2008, 10:40
Kontakt:

Post autor: Dariusz Meiser » 16 listopada 2012, 13:06

O.k. Może i tak, ale założenia tego działu były zupełnie inne.
Ja już tu nie rządzę, więc róbcie co uznacie za stosowne ...
Tolerancja dla niejednoznaczności.
Awatar użytkownika
sprocket73
Turysta
Turysta
Posty: 1055
Rejestracja: 09 czerwca 2011, 15:06

Post autor: sprocket73 » 16 listopada 2012, 13:11

Buba, jak bedziesz tak zbaczać na wschód, to niedługo będzie Mongolia ;)
Awatar użytkownika
buba
Turysta
Turysta
Posty: 2216
Rejestracja: 05 lipca 2011, 11:35
Kontakt:

Post autor: buba » 16 listopada 2012, 16:23

sprocket73 pisze:Buba, jak bedziesz tak zbaczać na wschód, to niedługo będzie Mongolia ;)
Nie ukrywam ze i tam chcialabym kiedys dotrzec! I na Kamczatke!!! :P
"ujrzałam kiedyś o świcie dwie drogi, wybrałam tą mniej uczęszczaną, cała reszta jest wynikiem tego ,że ją wybrałam..."

na wiecznych wagarach od życia..
Awatar użytkownika
Wiolcia
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 982
Rejestracja: 18 listopada 2011, 18:33

Post autor: Wiolcia » 18 listopada 2012, 18:13

W Armenii znajdziesz wiele takich miejsc, o jakich piszesz. Nawet turystyczne miejscowości nie są tak skomercjalizowane jak w innych krajach i wszędzie znajdziesz swojskie klimaty. Pewnie spodoba Ci się w industrialnym Alaverdi, które przez swe fabryki jest dość specyficzne. Chcąc zwiedzać klasztory w okolicy (godne polecenia - Hagpat i Sanahin) możesz skorzystać z kolejki, którą normalnie jeżdżą robotnicy.
Armenia to przede wszystkim cerkwie. Mnie szczególnie zachwyciła mała cerkiewka nad Sewanem (w drodze na południe) Hairavank (z pomarańczowymi chaczkarami) i Harrich w okolicach zniszczonego przez trzęsienie ziemi Gumri. Wiejskie klimaty odnajdziesz w małej wsi Odzun - jest tam też cerkiew, a obok boisko, gdzie wieczorami chłopaki grają w piłkę, na ławkach siedzą ludzie i wszystko ma niesamowity klimat spokoju. Jeśli szukasz ciekawych miejscówek na nocleg, wyjdź do ruin cerkwi Kobair. Trzeba się powspinać w górę, ale warto. Na miejscu jest spływający w małej jaskini "wodospad", który służył nam jako prysznic, a w dole głęboki kanion. My spaliśmy w jednym z zadaszonych pomieszczeń i gdy nadeszła noc, zrobił się naprawdę niesamowity klimat. Tyle że wtedy, gdy tam byłam, widziałam, że miejsce zaczynają remontować (materiały budowlane, zabezpieczanie ruin), więc nie wiem, czy tego miejsca nie odnowili.
Z bardziej komercyjnych (co nie znaczy, że zadeptanych) miejsc polecam Garni i Gegard. W Garni są świetne formacje skalne; po zwiedzeniu świątyni można zejść w dół, do rzeki i rozbić się namiotem. Stąd można też powędrować do ruin Havuc Tar.
Z pięknych miejsc polecam przełęcz między Vayk a Sisian. Stoi tam stary karawanseraj, w środku palą się wąskie świece sprawiające niesamowity nastrój. Obok - znów świetne miejsce na namiot z niesamowitymi widokami na góry i serpentyny schodzącej ku Sisan drogi. Magicznym dla mnie miejscem jest Zorar - Karec - taki ormiański Stonehenge i cmentarz chaczkarów w Noratus. Godny polecenia ze względu na widoki jest klasztor Tatev. Tyle że zrobili tam kolejkę i podejrzewam, że miejsce stało się bardziej turystyczne.
Karabach to już zupełnie inna bajka. Może nie ma tam oszałamiających zabytków, ale jest magia miejsca i życzliwi ludzie (choć trzeba uważać na ichniejszy bimber ;)).
Ech, a mnie się przypomniało, że relacja z Armenii wciąż czeka na napisanie... Może się zmobilizuję po Twym poście, by pokazać, że to piękny kraj i warto tam jechać.
Pozdrawiam!
"Navigare necesse est, vivere non est necesse"
www.kuzniapodrozy.pl
Awatar użytkownika
buba
Turysta
Turysta
Posty: 2216
Rejestracja: 05 lipca 2011, 11:35
Kontakt:

Post autor: buba » 19 listopada 2012, 10:28

ojoj!!!! ile cennych informacji!!! dzieki wielgasne!!!!
Wiolcia pisze:Chcąc zwiedzać klasztory w okolicy (godne polecenia - Hagpat i Sanahin) możesz skorzystać z kolejki, którą normalnie jeżdżą robotnicy.

oooooo!!! to brzmi rewelacyjnie!!! to kolejka typu pociag, waskotorowka czy linowa? wiesz skad odjezdza? gdzies z Alaverdi?
Wiolcia pisze:Harrich w okolicach zniszczonego przez trzęsienie ziemi Gumri.
Gumri to jakies zniszczone miasto? sa jakies ruiny?
Wiolcia pisze:Ech, a mnie się przypomniało, że relacja z Armenii wciąż czeka na napisanie... Może się zmobilizuję po Twym poście, by pokazać, że to piękny kraj i warto tam jechać.
Napisz!!!! jeden wierny czytelnik juz czeka i przerabia nogami z niecierpliwosci!!!
"ujrzałam kiedyś o świcie dwie drogi, wybrałam tą mniej uczęszczaną, cała reszta jest wynikiem tego ,że ją wybrałam..."

na wiecznych wagarach od życia..
Awatar użytkownika
Wiolcia
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 982
Rejestracja: 18 listopada 2011, 18:33

Post autor: Wiolcia » 21 listopada 2012, 17:42

Kolejka odjeżdża z Alaverdi, to kolejka linowa, którą dostaniesz się na płaskowyż, na którym znajduje się Sanahin - miejscowość z cennym klasztorem. W miasteczku łatwo ją zobaczysz.
Giumri to miasto, które zostało poważnie uszkodzone podczas trzęsienia ziemi w 1988 roku. Dziś jest już w większości odbudowane, ale stanowi dobrą bazę wypadową do świetnych ruin w Marmeszen i wspomnianego już Harrich.

Tu masz widok na przemysłowe Alaverdi. Zdjęć z kolejki niestety u siebie nie mam, może znajdę na innym aparacie.
Obrazek
"Navigare necesse est, vivere non est necesse"
www.kuzniapodrozy.pl
Awatar użytkownika
buba
Turysta
Turysta
Posty: 2216
Rejestracja: 05 lipca 2011, 11:35
Kontakt:

Post autor: buba » 16 grudnia 2012, 15:20

Czy ktos moze wie jak mozna dotrzec komunikacja lokalna np. ze Stepanakertu do nizej wymienionych miejsc? Czy jezdza jakies marszrutki, jesli tak to skad one jezdza? Jesli nie jezdza to gdzie najblizej tych miejsc da rade dojechac? czy tylko wynajete auto , autostop albo wlasne nogi? Czy w wymienionych miejscach mozna legalnie przebywac tzn mozna mowic ze sie tam wybieramy, rozpytywac o droge czy raczej po tajniacku jak z np. Agdamem?

- wąwóz rzeki Tuthun a przede wszystkim wioska Zuar ze zrodlem termalnym "Tak Dżur". Ponoc miejsce znane i popularne wsrod turystow i pielgrzymow wiec pewnie da sie tam jakos dojechac.. Ponoc do wąwozu mozna dotrzec przez tunel z miejsca zwanego przez miejscowych "Kalco"..

- miasteczko Karwaczar

- wioska Ehcaoh- kolo niej jest ponoc sporo jaskin i jakby skalnych miast

- wioska Magawuz (ponoc z niej ladne widoki na Kaukaz)

- Mec Szen i Hin Szen (dwie gorskie wioski oddzielone od siebie gora 170m npm)

- wioska Car

- opuszczone radzieckie sanatorium i termalne zrodla w Dżermandżur

- powrot z Karwaczar na terytorium Armenii przez "Zodskij perewał"(2366m npm.

Przeczytalam tez ze w okolicy przeleczy miedzy Karwaczar i Kaszadag lepiej nie schodzic z drogi bo grzbiet jest porzadnie zaminowany. Czy raczej dotyczy to wiekszosci karabachskich gor czy sa rejony gdzie szczegolnie lepiej nie lazic po krzakach w poszukiwaniu kibla albo miejsca na namiot?


Jest taka lista, ponoc "miejsc opuszczonych" w Armenii
http://www.satelliteviews.net/cgi-bin/w ... am&DG=PPLQ

Czy gdzies mozna sie dokopac zdjec z tych miejsc? albo co tam jest opuszczonego? bo jakos nigdzie zalezc nie moge..

Ktos moze wie cos o ktoryms z tych miejsc?

Aralykh
Bol'shoy Gilanlar
Dgyr
Gelaysor
Gilanlar
Gyadigvank
Gyadikvank'
Kodukh-Vank
Koturvan
Mets Gilanlar
Mets-Gilaylar
Saramist
Saranist
Tekher
Tutiya
Yerazgavors
"ujrzałam kiedyś o świcie dwie drogi, wybrałam tą mniej uczęszczaną, cała reszta jest wynikiem tego ,że ją wybrałam..."

na wiecznych wagarach od życia..
Anonymous

Armenia 2013

Post autor: Anonymous » 16 kwietnia 2013, 17:40

Witam serdecznie i chciałbym podzielić się paroma spostrzeżeniami z mojego pobytu w Armenii i Gruzji w ostatnie boże narodzenie. Ludzie są mili
a włóczyłem się sam po Armenii ,i nigdy nie odczułem niechęci.Kraj mały
wszędzie dojedziesz marszutką za małe pieniądze ,a zwiedzać jest naprawdę nie mało .Ja byłem tamponad tydzień nie zobaczyłem wszystkiego
masa starych świątyń (najstarszy chrześcijański kraj). Jezioro Sewan ,Monastyr Gerard,świątynia Garni, kamienna symfonia ,a w Erewaniu próbujcie zwiedzić wytwórnie koniaku Ararat.Polecam i pozdrawiam
Awatar użytkownika
Wiolcia
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 982
Rejestracja: 18 listopada 2011, 18:33

Post autor: Wiolcia » 22 kwietnia 2013, 23:58

Udało mi się wreszcie przebrać część zdjęć z wyjazdu do Armenii sprzed trzech lat. Na razie północna Armenia, nad drugą częścią i Górskim Karabachem już pracuję :) A żeby pasowało do "Gór świata", jest i krótka relacja ze wspinaczki na południowy wierzchołek najwyższego szczytu Armenii - Aragac.

Obrazek

Chętnych zapraszam pod ten link:
https://picasaweb.google.com/1148021165 ... xZ6QjITRcw
"Navigare necesse est, vivere non est necesse"
www.kuzniapodrozy.pl
ODPOWIEDZ