Style wspinaczkowe - Flash czy RP? Co bardziej cenicie?

Dział przeznaczony do rozmów o wspinaczce i jej aspektach: asekuracji, wycenach dróg, rejonach wspinaczkowych, stylach wspinaczkowych, etyce, metodach treningu. Dowiesz się również, jak zacząć swoją przygodę ze wspinaniem i poznasz najnowsze wiadomości ze wspinaczkowego świata.
W tym dziale rozmawiamy również o via ferratach, asekuracji oraz ciekawych miejscach, w których znajdują się "żelazne drogi".

Moderatorzy: adamek, Moderatorzy

Anonymous

Style wspinaczkowe - Flash czy RP? Co bardziej cenicie?

Post autor: Anonymous » 03 lipca 2008, 18:44

Tak ostatnio wpadło mi do głowy, który styl zacniejszy ? Flash - wspinasz się po drodze której wcześniej nie próbowałeś, a jedynie oglądasz ruchy innych. Rp- robisz drogę ale za którąś próbą.
Dla mnie ewidentnie Flash góruje, ale pewnie Inni będą mieli podzielone zdania.
Ostatnio zmieniony 03 lipca 2008, 19:25 przez Anonymous, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
jck
Turysta
Turysta
Posty: 3181
Rejestracja: 14 listopada 2007, 22:57
Kontakt:

Post autor: jck » 03 lipca 2008, 18:50

Zmień temat bo coś się nie udało. Flash czy RP. OS wiadomo, że jest najbardziej wartościowy.
Dla mnie też Flash, bo nie zakłada odpadnięcia. Choć trzeba wziąść pod uwagę, że Flash jest bardziej sportowy.
Życie nie zaczyna się powyżej 5000 mnpm. Powyżej 7000 mnpm tym bardziej...
Awatar użytkownika
janek.n.p.m
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 2035
Rejestracja: 07 października 2007, 12:43

Post autor: janek.n.p.m » 03 lipca 2008, 19:11

Miks :D
"Żaden zjazd przygotowaną trasą narciarską nie dostarcza tak głębokiego przeżycia jak, najkrótsza nawet, narciarska wycieczka. Wystarczy, że zjedziecie na nartach z przygotowanej trasy, a potem w dziewiczym śniegu nakreślicie swój ślad. Jaką radość, jaki entuzjazm wywoła spojrzenie za siebie, na ten ślad na śniegu, na to małe dzieło sztuki!? To może pojąć jedynie sam jego autor". T. Hiebeler
Anonymous

Post autor: Anonymous » 03 lipca 2008, 19:26

To i to trzeba w ciagu zrobic, zeby droga była zaliczona... tylko ze robiac Flesha jak sie odpadnie to koniec z szansą :)
Awatar użytkownika
jck
Turysta
Turysta
Posty: 3181
Rejestracja: 14 listopada 2007, 22:57
Kontakt:

Post autor: jck » 03 lipca 2008, 19:50

Flash nie zakłada odpadnięcia, różni się od OSa tylko tym, że mozna korzystać z podpowiedzi.
RP daje możliwość odpadnięcia i zjechania /z wypięciem ekspresów, inaczej RK/ do miejsca odpoczynkowego. W przypadku dróg wielowyciagowych ma to zatem kolosalne znaczenie.
Życie nie zaczyna się powyżej 5000 mnpm. Powyżej 7000 mnpm tym bardziej...
Pati

Post autor: Pati » 03 lipca 2008, 19:52

jck pisze:Zmień temat bo coś się nie udało
To był ochrzan? :D

Ja wybieram też Flash :)

Swoją drogą w temaciku można w ogóle pogadać o stylach wspinania...
Awatar użytkownika
jck
Turysta
Turysta
Posty: 3181
Rejestracja: 14 listopada 2007, 22:57
Kontakt:

Post autor: jck » 03 lipca 2008, 19:53

Partycja pisze:To był ochrzan?
Nie, tylko Adaś popełnił czeski błąd.
Partycja pisze:Swoją drogą w temaciku można w ogóle pogadać o stylach wspinania...
Pewnie, to się załapie tutaj spokojnie.
Życie nie zaczyna się powyżej 5000 mnpm. Powyżej 7000 mnpm tym bardziej...
Anonymous

Post autor: Anonymous » 03 lipca 2008, 19:56

Ja nawet nie daje sobie szansy na OS'a :P , wsyztsko przedemną Patrycja prowadzi ... ale mam pomysł, nastepnym razem wezme i zasłonie oczy.... bede miał OS'a ?
Awatar użytkownika
jck
Turysta
Turysta
Posty: 3181
Rejestracja: 14 listopada 2007, 22:57
Kontakt:

Post autor: jck » 03 lipca 2008, 20:02

Noel pisze:Ja nawet nie daje sobie szansy na OS'a
Spokojnie, już widziałem Cię OS.
Noel pisze:bede miał OS'a ?
Jeśli po drodze nie będziesz haczył....;)
Życie nie zaczyna się powyżej 5000 mnpm. Powyżej 7000 mnpm tym bardziej...
Pati

Post autor: Pati » 03 lipca 2008, 20:39

Noel pisze:Ja nawet nie daje sobie szansy na OS'a :P , wsyztsko przedemną Patrycja prowadzi ... ale mam pomysł, nastepnym razem wezme i zasłonie oczy.... bede miał OS'a
Ja też widziałam Twoje OS-y i to całkiem fajne :)

PS. Przyniosę chustę :P i zaliczę Ci to :)
Anonymous

Post autor: Anonymous » 08 lipca 2008, 9:17

Już zostało to powiedziane, ale moim zdaniem flash od stylu RP jest bardziej wartościowy, bo chyba najbliżej OS-owi.

Obserwacja partnera podczas wspinaczki w zasadzie nie wiele pomaga, no tak, na drogach gdzie jest jakiś crux to może być klucz, ale z doświadczenia wiem, że styl przejścia kolegi jest z reguły inny od mojego.

Wykluczam drogi "patenciarskie", ale takie to najczęściej drogi o trudnościach od VI.2, VI.3 co w moim przypadku to granica moich możliwości.


reasumując, Flash bardziej godny od RP a OS jeszcze godniejszy, ale Free solo to już szczyt możliwości.... i zajęcie dla grabarzy :)
ODPOWIEDZ