Jedynka 2010 - czy oni całkiem powariowali ?

Dział przeznaczony do rozmów o wspinaczce i jej aspektach: asekuracji, wycenach dróg, rejonach wspinaczkowych, stylach wspinaczkowych, etyce, metodach treningu. Dowiesz się również, jak zacząć swoją przygodę ze wspinaniem i poznasz najnowsze wiadomości ze wspinaczkowego świata.
W tym dziale rozmawiamy również o via ferratach, asekuracji oraz ciekawych miejscach, w których znajdują się "żelazne drogi".

Moderatorzy: adamek, Moderatorzy

Awatar użytkownika
Dariusz Meiser
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 1944
Rejestracja: 16 stycznia 2008, 10:40
Kontakt:

Jedynka 2010 - czy oni całkiem powariowali ?

Post autor: Dariusz Meiser » 01 grudnia 2010, 7:14

Czytam własnie o nominacjach do nagrody środowisk wspinaczkowych "Jedynka" i znowu czuję zażenowanie:
http://www.wspinanie.pl/serwis/201011/2 ... inacje.php

Totalne pomieszanie z poplątaniem; nominowanie są m.in. stary Pustelnik za wejście na Annapurnę jak i młody Pustelnik za zrobienie drogi Action Directe !!!
Następnie Edyta Ropek i Klaudia Buczek za Mistrzostwo Europy i Mistrzostwo Świata Juniorów razem z Kingą Baranowską za Annapurnę !!!

Szymczyk z Kaczkanem za Nanga Parbat i Łukasz Dudek za wytyczenie "Made in Poland".

Tak jakby można było porównywać wspinaczkę sportową i himalaizm.
Które osiągnięcie jest cenniejsze i ważniejsze ?

Już od wielu lat słychać głosy, że powinny być co najmniej dwie kategorie tej nagrody: wspinaczka sportowa i wspinaczka wysokogórska, bo to jednak dwa inne światy.

Dodatkowo cieniem kładzie się afera z Jedynką 2010 za wejście na Malnphulan - ostatecznie zespół (o czym pisąłem w innym miejscu) nagrodę zwrócił ...
Ale niesmak pozostał ...
Tolerancja dla niejednoznaczności.
Anonymous

Post autor: Anonymous » 01 grudnia 2010, 8:58

mój typ :

Kinga Baranowska - Annapurna 8091m, bez tlenu (nalezy jej sie)

a tak na marginesie to w tym roku to naminacje na siłe takie dziwne. bo kogos trzeba w koncu nominowac
Awatar użytkownika
PiotrekP
Administrator
Administrator
Posty: 8703
Rejestracja: 22 kwietnia 2009, 11:33
Kontakt:

Post autor: PiotrekP » 01 grudnia 2010, 9:10

Darku to takie pomieszanie z poplataniem. Jak dla mnie to nie powinni mieszać, ale zapewne oni znają się lepiej. Dla mnie najlepsza i tak jest Kinga.
Góry są piękne i niech takie pozostaną.

Nasze Wędrowanie
Awatar użytkownika
Dariusz Meiser
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 1944
Rejestracja: 16 stycznia 2008, 10:40
Kontakt:

Post autor: Dariusz Meiser » 01 grudnia 2010, 11:04

Według mnie powinien dostać młody Pustelnik za Action Directe - w kategorii wspinaczka sportowa i stary Pustelnik, ale nie za Ankę, tylko za dokończenie Korony Himalajów i Karakorum w kastegorii himalaizm.
Tolerancja dla niejednoznaczności.
Anonymous

Post autor: Anonymous » 01 grudnia 2010, 17:56

Ja tam za Duderem jestem, jedna 9a poziomu 9a nie czyni, mimo że Action Direct to legendarna droga. Duder zrobił już 5 x 9a . Inna sprawa, że na dokonania "wspinaczkowe" patrze wyłącznie ze swojej perspektywy. Himalaistą nie jestem :).

A propo pytania :
Które osiągnięcie jest cenniejsze i ważniejsze ?
ciekawe czy jest człowiek, który dał radę z 9a i ośmiotysięcznikiem ?
Awatar użytkownika
PiotrekP
Administrator
Administrator
Posty: 8703
Rejestracja: 22 kwietnia 2009, 11:33
Kontakt:

Post autor: PiotrekP » 01 grudnia 2010, 19:41

Noel pisze:ciekawe czy jest człowiek, który dał radę z 9a i ośmiotysięcznikiem ?
I tu jest sedno sprawy, jak to ocenić. Dla mnie to powinny być odpowiednie kategorie, a nie wszystko do jednego worka.
Góry są piękne i niech takie pozostaną.

Nasze Wędrowanie
Awatar użytkownika
jck
Turysta
Turysta
Posty: 3181
Rejestracja: 14 listopada 2007, 22:57
Kontakt:

Post autor: jck » 01 grudnia 2010, 19:57

Noel pisze:ciekawe czy jest człowiek, który dał radę z 9a i ośmiotysięcznikiem ?
Na szybko do głowy przyszedł mi jeden: Alex Huber.
1996 First ascent of Open Air (5.15a/9a+), Schleierwasserfall / Austria
1998 Cho Oyu (8201m)
Życie nie zaczyna się powyżej 5000 mnpm. Powyżej 7000 mnpm tym bardziej...
Anonymous

Post autor: Anonymous » 01 grudnia 2010, 20:56

Dariusz Meiser pisze:powinny być co najmniej dwie kategorie tej nagrody: wspinaczka sportowa i wspinaczka wysokogórska, bo to jednak dwa inne światy.
Tu się też zgodzę. Powinny być 2 kategorie.

A tak na marginesie ja swoje glosy oddałem na Aleksandrę Dzik za Pobiedę i zdobycie tytułu Śnieżnej Pantery.
adrians_osw
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 1192
Rejestracja: 15 sierpnia 2010, 13:22

Post autor: adrians_osw » 01 grudnia 2010, 21:52

A jak do wyczynów Adama czy Piotra Pustelnika porównać dokonanie Andrzeja Bargiela? A zwycięstwo w Elbrus Race z wspaniałym rekordem, który wcześniej należał do nie byle kogo bo Denisa Urubko, też warte jest odnotowania.
--->>>flickr<<<---
Awatar użytkownika
Dariusz Meiser
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 1944
Rejestracja: 16 stycznia 2008, 10:40
Kontakt:

Post autor: Dariusz Meiser » 02 grudnia 2010, 8:31

adrians_osw pisze:A jak do wyczynów Adama czy Piotra Pustelnika porównać dokonanie Andrzeja Bargiela? A zwycięstwo w Elbrus Race z wspaniałym rekordem, który wcześniej należał do nie byle kogo bo Denisa Urubko, też warte jest odnotowania.
No i właśnie - jak ich wszystkich pogodzić ?
Każdy z nominowanych zasługuje na wyróżnienie.

Podobnie jest z plebiscytem na Sprotowca Roku.
Tolerancja dla niejednoznaczności.
Anonymous

Post autor: Anonymous » 06 grudnia 2010, 20:21

Dariusz Meiser pisze:
adrians_osw pisze:A jak do wyczynów Adama czy Piotra Pustelnika porównać dokonanie Andrzeja Bargiela? A zwycięstwo w Elbrus Race z wspaniałym rekordem, który wcześniej należał do nie byle kogo bo Denisa Urubko, też warte jest odnotowania.
No i właśnie - jak ich wszystkich pogodzić ?
Każdy z nominowanych zasługuje na wyróżnienie.

Podobnie jest z plebiscytem na Sprotowca Roku.
Jeśli mają podobne osiągnięcia - decyduje popularność wizerunku: nazwisko Pustelnik (pewnie połowa nie wie, że są też Pustelniki Junorzy) jest ogólnopolskie, Bargiel, Kaczkan czy Dzik juz nie bardzo...
ODPOWIEDZ