Starorobociański i Kończysty Wierch

W tym dziale dyskutujemy na tematy związane z Tatrami. Rozmawiamy o turystyce, taternictwie powierzchniowym i jaskiniowym, tatrzańskich szlakach, ścieżkach, jaskiniach, schroniskach, wierzchołkach, przełęczach, dolinach, graniach, jeziorach, TOPR, Tatrzańskim Parku Narodowym i TANAP-ie.

Moderatorzy: adamek, Moderatorzy

Anonymous

Starorobociański i Kończysty Wierch

Post autor: Anonymous » 28 lipca 2010, 14:33

Wybieram się w sierpniu na jeden dzień w Tatry Zachodnie, a konkretnie planuję wycieczkę z Doliny Chochołowskiej na Starorobociański i Kończysty Wierch i zejście przez Trzydniowiański Wierch. Czy dla osoby o umiarkowanym lęku wysokości i średniej kondycji jest to trasa do przejścia? Jeśli tak to czy wystarczy mi na to 10 - 12 godzin jak to ukazują przewodniki? Na jakie trudności powinnam zwrócić uwagę? Dodam, że raczej jestem amatorką jeśli chodzi o turystykę górską, tzn do tej pory weszłam tylko na Nosal, Murowaniec (przez Dolinę Jaworzynki), Kasprowy, Grześ i Rakoń (nie licząc oczywiście wycieczek po Dolinkach i Moka).
Awatar użytkownika
Elizz
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 469
Rejestracja: 19 lipca 2009, 13:49

Post autor: Elizz » 28 lipca 2010, 15:23

hej, robiłam to w zeszłym roku (z tym, że początek w Kościeliskiej i przez Ornak), mam raczej duży lęk wysokości i podejście na Starorobociański od samego patrzenia z daleka przyprawiało mnie o nadmierną potliwość dłoni ;) ale już przy samym podejściu było nawet ok, dopóki się nie zatrzymywałam i nie oglądałam dookoła. Przebywanie na szczycie nie było dla mnie jakoś bardzo komfortowe (ale była to dla mnie wówczas największa wysokość na jakiej byłam). Zejście w stronę Kończystego jest ok (schodzić w stronę Siwej Przeł. bym wtedy nie chciała), dalej też ok. Wycieczka jak najbardziej na 1 dzień, powodzenia :)

edit


a jeśli o trudności chodzi - mnie największą sprawił powrót Dol. Chochołowską - 1,5h asfaltem boli :/
Anonymous

Post autor: Anonymous » 28 lipca 2010, 19:04

Ja podobną wycieczkę przebyłem ostatnio z tydzień temu, tylko w przeciwną stronę i troszkę rozszerzoną. Trasa jak najbardziej łatwa i bezpieczna, nie masz czego się obawiać :) Jeśli będzie ładna pogoda to widoki cudne :spoko:
pozdrawiam
Awatar użytkownika
Zrzęda
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 1391
Rejestracja: 04 maja 2009, 19:27

Post autor: Zrzęda » 28 lipca 2010, 20:42

aldi pisze:planuję wycieczkę z Doliny Chochołowskiej na Starorobociański i Kończysty Wierch i zejście przez Trzydniowiański Wierch.
Od tej trasy rozpoczęła się moja przygoda z Tatrami :)
Trudności jako takich nie ma, chociaż podejście Doliną Starorobociańską jest długie i dość nużące. Warto trochę odpocząć na Siwej Przełęczy, wtedy samo podejście na szczyt Starorobociańskiego nie jest tak męczące.
W dół - sama przyjemność :)
aldi pisze:Jeśli tak to czy wystarczy mi na to 10 - 12 godzin jak to ukazują przewodniki?
Pętelkę zaczęliśmy ze schroniska o 9.00 finisz też w schronisku coś po 18.00.

Moje fotki i wrażenia: viewtopic.php?p=93371#93371
A komplet zdjęć tutaj: http://picasaweb.google.pl/lady.lucy75/ ... nskiWierch#

Powodzenia!!!
"Boję się świata bez wartości, bez wrażliwości, bez myślenia. Świata, w którym wszystko jest możliwe. Ponieważ wówczas najbardziej możliwe jest zło..."
(R. Kapuściński)
Master
Turysta
Turysta
Posty: 407
Rejestracja: 29 września 2008, 15:23

Post autor: Master » 28 lipca 2010, 21:26

Witam,
Ja też planuje wybrać się w sierpniu na Starorobociański i Kończysty Wierch.
Moje pytanie jest jednak inne :
Zakładając taką trasę : Dol. Chochołowska -> Trzydniowiański Wiech (krótszym szlakiem) -> Kończysty wierch -> Starorobociański Wierch -> Raczka Gaborowa (prełęcz) -> Błyszcz -> Raczka Gaborowa (prełęcz) -> Ornak -> Przełęcz Inawiacka->(i tutaj alternatywnie) -> spowrotem dol. Chochołowska lub dol. Kościeliska
to, czy taką trasę da się spokojnie zrobić w jeden dzień ? tj, tak 10-12h?
Z moich wyliczeń wynika, że tak, ale może ktoś już tak szedł i wie. Kiedyś już o to pytałem, i nawet jeden użytkownik (ale niestety nie pamietam jaki) miał iśc taką własnie trasą i zdac relacje.
Anonymous

Post autor: Anonymous » 28 lipca 2010, 22:05

Serdecznie dziękuję wszystkim za odpowiedzi :) Dzięki nim pewniejszym krokiem wstąpię na szlak :)
Awatar użytkownika
zbig9
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 1945
Rejestracja: 24 sierpnia 2009, 22:36

Post autor: zbig9 » 29 lipca 2010, 14:24

Master pisze:Witam,
Ja też planuje wybrać się w sierpniu na Starorobociański i Kończysty Wierch.
Moje pytanie jest jednak inne :
Zakładając taką trasę : Dol. Chochołowska -> Trzydniowiański Wiech (krótszym szlakiem) -> Kończysty wierch -> Starorobociański Wierch -> Raczka Gaborowa (prełęcz) -> Błyszcz -> Raczka Gaborowa (prełęcz) -> Ornak -> Przełęcz Inawiacka->(i tutaj alternatywnie) -> spowrotem dol. Chochołowska lub dol. Kościeliska
to, czy taką trasę da się spokojnie zrobić w jeden dzień ? tj, tak 10-12h?
Z moich wyliczeń wynika, że tak, ale może ktoś już tak szedł i wie. Kiedyś już o to pytałem, i nawet jeden użytkownik (ale niestety nie pamietam jaki) miał iśc taką własnie trasą i zdac relacje.
Trasę można spokojnie zrobić. Tutaj jest relacja z przejscia w stronę przeciwną, ale bez wejścia na Błyszcz, czyli 1,5 godziny krócej.

http://picasaweb.google.pl/zbigniew523/ ... ch26042009#
Ale był śnieg, miejscami paskudny i przepadający (zejście z Trzydniowiańskiego Krowim Żlebem) i kolegę miałem początkującego w dosyć kiepskich butach. No i dlaczego tylko Błyszcz, trzeba wejść na Bystrą.
instagram: @zbigniewzbig984
Master
Turysta
Turysta
Posty: 407
Rejestracja: 29 września 2008, 15:23

Post autor: Master » 30 lipca 2010, 8:30

zbig9 Dzieki!
Chociaż my tam planujemy być w sierpniu, to problem śniegu raczej odpadnie.
Iwon

Post autor: Iwon » 30 lipca 2010, 10:41

zbig9 pisze:No i dlaczego tylko Błyszcz, trzeba wejść na Bystrą.
Koniecznie !!!
Widoki z Bystrej - hmmmm - palce lizać ;)
Proponuję wejść na Bystrą , zejść przez Błyszcz :P
Trochę fotek dla zachęty :D
http://picasaweb.google.pl/mateczka87/O ... directlink
Anonymous

Post autor: Anonymous » 30 lipca 2010, 13:13

W tamtym roku xVRoBVx i Jego żoną robiłem tą trasę przy 35 stopniowej patelni - da się spokojnie w jeden dzień zrobić, ale proponuje zamiast marszu Chochołowską przejechać się "ciuchcią" bo to chodzenie po asfalcie dobija...szczególnie przy powrocie :)
Widoczki bajerne - szczególnie na Rochacze. Podejścia pod same szczyty są dosyć wyczerpujące, ale widoki...mmmmmm.
Poza tym też mam lęk wysokości i źle nie było :D

Pozdrawiam
<M>
Anonymous

Post autor: Anonymous » 17 września 2010, 10:55

Wybieram się w sierpniu na jeden dzień w Tatry Zachodnie, a konkretnie planuję wycieczkę z Doliny Chochołowskiej na Starorobociański i Kończysty Wierch i zejście przez Trzydniowiański Wierch.
Planuję na 21. września taką samą wyprawę, z wejściem przez Ornak i zejściem krótszą trasą z Trzydniowiańskiego. Według mojej mapy całkowity czas przejścia wynosi 9 godzin i chciałabym go skrócić, podjeżdżając kolejką rakoń, albo chociaż rowerem. Nie mogę jednak znaleźć informacji, czy kolejka jeszcze kursuje. Czy ktoś z Was wie coś na ten temat?
Awatar użytkownika
Inga
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 839
Rejestracja: 20 marca 2010, 0:48

Post autor: Inga » 17 września 2010, 11:38

Kolejka na Rakoń? :hmmm:
Może chodzi Ci o "ciuchcię", która jeździ z Chochołowskiej do Polany Huciska? W wakacje jeszcze jeździła...
"Szalony kto sądzi, że ludzkiego szczęścia trzeba szukać w zaspokajaniu pragnień,
przekonany, że dla idących liczy się przede wszystkim dojść do kresu.
A kresu przecież nigdy nie ma."
Antoine de Saint-Exupéry
Anonymous

Post autor: Anonymous » 17 września 2010, 12:08

Nie na Rakoń, tak się ponoć nazywa kolejka. http://pl.wikipedia.org/wiki/Kolejka_%22Rako%C5%84%22 Chodzi mi właśnie o to, czy teraz jeszcze jeździ, bo w internecie znalazłam tylko informację, że kursuje "w okresie letnim" i obawiam się, że to może oznaczać okres lipiec - sierpień.
Awatar użytkownika
Inga
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 839
Rejestracja: 20 marca 2010, 0:48

Post autor: Inga » 17 września 2010, 12:15

To właśnie ta "ciuchcia", o której wspominałam
" Kolejka „Rakoń” – funkcjonująca w Dolinie Chochołowskiej w Tatrach Zachodnich kolejka, przewożąca turystów od Siwej Polany do Polany Huciska... Kolejka kursuje od godz. 8.00 do godz. 19.00, co pół godziny. Gdy jest mniej turystów, kierowca kolejki zmienia rozkład i kończy pracę wcześniej. Pojazd nie zatrzymuje się po drodze.... Ostatni kurs powrotny z Hucisk o 18.30. "

Tym sposobem rzeczywiście skracasz sobie co nieco drogę, ale tylko do Polany Huciska
"Szalony kto sądzi, że ludzkiego szczęścia trzeba szukać w zaspokajaniu pragnień,
przekonany, że dla idących liczy się przede wszystkim dojść do kresu.
A kresu przecież nigdy nie ma."
Antoine de Saint-Exupéry
Anonymous

Post autor: Anonymous » 17 września 2010, 21:54

Ekipa Łódź pokonała w sierpniu Trzydniowiański,Konczysty,Jarząbczy wierch oraz Jakubine trasa długa ponad 10 h na nogach ale widoki super polacam do przejścia
ODPOWIEDZ