Zubrzyca-skansen - Krowiarki - zielony szlak

Porozmawiasz tu o szlakach, trudnościach na nich, znajdziesz propozycje wycieczek dla początkujących i zaawansowanych. Przeczytasz także informacje dotyczące schronisk, parków narodowych i krajobrazowych znajdujących się na terenie Beskidów i Pienin. Podyskutujesz na temat Beskidu Żywieckiego, Śląskiego, Sądeckiego, Niskiego, Makowskiego, Wyspowego oraz Pienin i Gorców.

Moderator: Moderatorzy

Aneta454

Zubrzyca-skansen - Krowiarki - zielony szlak

Post autor: Aneta454 » 21 lipca 2008, 23:13

gotowe

Witam i prosze o pomoc.Po 10 latach "niebycia" w górach mogłam je znowu z przyjemnością podeptać. Wybrałam ( znany mi) zielony szlak biegnący z prawej strony skansenu. Po 40min. doszłam do leśnej szerokiej drogi, przede mną rozpościerała sie przepiekna hala ( nie wiem jaka)pamiętałam, że tam była bacówka (ale teraz jest ona przeniesiona bardziej na prawo i bliżej drogi) i szlak prowadził dlćj w góre. Po około pól godz. zgubiłam znaki, troche szukałam, ale zorientowałam się, że że idę źle, były jakies niebieskie paski na drzewach, potem pomarańczowe tabliczki chyba dla narciarzy.Nie znalazłam następnego znaku, więc zawróciłam. A kiedyś nie raz nim szłam, dlatego byłam taka rozczarowana.Proszę kogoś o opisanie tego szlaku, będę wdzięczna.
Pete

Post autor: Pete » 21 lipca 2008, 23:52

Chyba mogę Ci pomóc. Szedłem tam 2 tygodnie temu, ale od tej leśnej drogi. Hala o której piszesz to Hala Śmietanowa - rzeczywiście bardzo urokliwa, świetne widoki na Tatry. I chyba powiesiłbym tego, który znakował ten szlak. Od drogi idziesz w górę wzdłuż hali. W pewnej chwili szlak skręca w prawo i przecina halę bardzo niewyraźną ścieżynką. Idziesz nią prawie do końca hali i potem już prawie pod samym lasem skręcasz w prawo i wychodzisz na wyraźniejszą drogę i teraz szlak nie idzie w górę drogi, tylko traci się wysokość - idzie się tą drogą w dół, po to by później nadrobić wysokość. Wyczaiłem to metodą prób i błędów. Później jest już łatwo.
Aneta454

Post autor: Aneta454 » 22 lipca 2008, 0:29

Dzięki za odpowiedź, mam zamiar wkrótce tam wrócić, więć spróbuję znowu.
Anonymous

Post autor: Anonymous » 22 lipca 2008, 10:52

Mam opis tej trasy a trochę i pamiętam ....
Szlak rozpoczyna się około 250m powyżej przystanku PKS Zubrzyca GórnaMuzeum przy narożniku skansenu,gruntową drogą dochodzimy do brzegu Syhlca ,który przechodzimy na skraju lasu i stromą drogą pniemy się po zboczu Kamionka(914m) Wkrótce dochodzimy do grzbietowej polany i idąc jej lewym skrajem( UWAGA - myląca strzałka szlaku) przekraczamy linię grzbietu i docieramy do wyrażnej polnej drogi . Tutaj skręcamy w prawo i idziemy do góry łagodnym trawersem ,obchodzimy szczyt Kamionka od strony południowej ,najpierw przez pola ,potem przez las. Po przejściu stosunkowo długiego dystansu wkraczamy na widokową polanę,którą przeszedłszy ponownie zagłębiamy się w las i docieramy do drogi wzdłuż której biegnie linia elektryczna . idziemy na wprost,wychodzimy z lasu na skraj rozległej polany ,gdzie stoi dom letniskowy.Nie dochodząc do domu skręcamy na trawiastą drogę w lewo i skrajem lasu dochodzimy nad potok .który przekraczamy zagłębiając się w las. po lewej mamy granicę BgPN .Idziemy w górę potoku i docieramy na Halę Śmietanową ...Po przejściu całej długości hali docieramy do świerka z drogowskazami turystycznymi i schodzimy kamienista drogą w dół, po lewej mijamy schron przeciwdeszczowy. droga wznosi się nad potok,rozwidla się a potem łączy,na następnym rozdrożu skręcamy w lewo do góry i dochodzimy na skraj lasu, pniemy się do zrębu po czym znowu zagłębiamy się w las i dochodzimy trawersem do polany Krowiarki (przeł. Lipnicka) Czas przejścia tzw. Orawskim Chodnikiem Ok. 1,45 h.
Aneta454

Post autor: Aneta454 » 22 lipca 2008, 21:56

Dzieki serdeczne za tak szczegółowy opis. Już wiem, że za Halą Smietanową powinnam pójść w dół a nie piąć się w górę. Tu zrobiłam błąd, ale oznakowanie nie jest tak jednoznaczne.Pozdrawiam Aneta.
ODPOWIEDZ