propozycja trasy wędrówki po Beskidzie

Porozmawiasz tu o szlakach, trudnościach na nich, znajdziesz propozycje wycieczek dla początkujących i zaawansowanych. Przeczytasz także informacje dotyczące schronisk, parków narodowych i krajobrazowych znajdujących się na terenie Beskidów i Pienin. Podyskutujesz na temat Beskidu Żywieckiego, Śląskiego, Sądeckiego, Niskiego, Makowskiego, Wyspowego oraz Pienin i Gorców.

Moderator: Moderatorzy

Anonymous

propozycja trasy wędrówki po Beskidzie

Post autor: Anonymous » 01 listopada 2011, 18:22

czesc, mam wielką prośbę i wierze że mi pomożecie:) mianowicie potrzebuje na chwilę obecna propozycję dwóch tras: 1 jedno dniowa, 1 dwudniowa (z noclegiem w schronisku). i najlepiej aby to były jakieś pętle, aby zakończyc trasę tam gdzie się zaczęło. a jeśli chodzi o Beskid to interesuje mnie głównie Beskid Śląski i Żywiecki. z góry wielkie dzieki :)
Awatar użytkownika
Pudelek
Turysta
Turysta
Posty: 3055
Rejestracja: 23 czerwca 2008, 17:43

Post autor: Pudelek » 01 listopada 2011, 19:18

w Żywieckim jest fajna pętelka na jakieś 5-6 godzin: Rycerka Kolonia-Przegibek-Wielka Racza-Rycerka Kolonia (lub odwrotnie). Albo np. Soblówka-Mlada Hora-Rycerzowa-Soblówka

z dwudniowych można się przejść z Rajczy (a właściwie z Rycerki Dolnej) czerwonym na Rycerzową, tam spać i na drugi dzień wrócić zielonym do Ujsoł, skąd do Rajczy powinno się dostać bez problemów (ostatecznie można podejść pieszo tych kilka kilometrów)

inna opcja: Węgierska Górka-Żabnica-Hala Boracza-Lipowska/Rysianka (tam nocleg), powrót przez Halę Pawlusią-ewentualnie Romankę-Słowiankę do Żabnicy. Zarówno do Węgierskiej Górki jak i do Rajczy dostaniesz się pociągiem, więc samochód niepotrzebny i odpada szukanie miejsca na jego zostawienie :)
https://picasaweb.google.com/110344506389073663651
http://hanyswpodrozach.blogspot.com/
"Szanowny Prezydencie. Błogosławione łono, które Ciebie nosiło i piersi, które ssałeś"
Anonymous

Post autor: Anonymous » 02 listopada 2011, 16:18

dzięki za te propozycje i czekam na inne:)
Anonymous

Post autor: Anonymous » 05 listopada 2011, 23:28

dzięki za te propozycje i czekam na inne:)
Myślę że to co zapodał Pudelek to są jedne z lepszych tras i o ile nie byłeś jeszcze w tych rejonach to warto pójść tymi trasami bo są ładne widokowo :8)
Anonymous

Post autor: Anonymous » 06 listopada 2011, 7:20

fakt nie byłem, bo nie ukrywam, że przygodę z górami zacząłem w tym roku, ale jak to mówią lepiej późno niż wcale:)
Anonymous

Post autor: Anonymous » 12 maja 2012, 8:32

podepnę się pod temat : )

Opracowałam dwie trasy i nie mogę się zdecydować, czy możecie mi doradzić, która jest ciekawsza/ładniejsza/bardziej widokowa?

trasa 1) lubień -> żółty zembalowa -> jordanów
trasa 2) rabka -> żółtym na luboń wielki --> w zalezności od czasu i sił zejście do mszany lub atak na szczebel z zejsciem do lubnia

lub czy znacie jakąś godną polecenia jednodniową trasę okrężną w rejonach niedaleko Krakowa? Dla ułatwienia w planowaniu wycieczek sporządziłam tę oto mapę kompozytową, na jasnozielono zaznaczone szlaki już znane :twisted: http://tinypic.com/view.php?pic=f58tat&s=6
Awatar użytkownika
malgosiadg
Turysta
Turysta
Posty: 929
Rejestracja: 03 kwietnia 2009, 11:47

Post autor: malgosiadg » 12 maja 2012, 9:07

Cześć Żywe srebro :) niestety nie doradzę Ci w sprawie tych dwóch szlaków, ale mam pytanie o Twoje mapy - gdzie można takie znaleźć? Marzy mi się taka mapa polskich gór do powieszenia na ścianie
„Życia nie mierzy się ilością oddechów, ale ilością chwil, które zapierają dech w piersiach.”
Anonymous

Post autor: Anonymous » 12 maja 2012, 9:23

Zrobiłam mapę w taki sposób, że w grafice google wpisałam kolejne partie Beskidów, np. "beskid zywiecki mapa" --> i weszłam tutaj: http://www.mapy.cc/beskidy/zywiecki/szlaki.jpg , zapisałam na dysku, analogicznie dla pozostałych rejonów. Potem podopasowywałam im wielkości, żeby skale się zgadzały i szlak z jednej mapy ładnie przechodził w drugi (nie wszędzie byłam w stanie, stąd mapa nie jest w 100% idealnie w jednej skali, ale przeważająca część jest ok), pokleiłam wszystko razem w photoshopie i mam mapę całych beskidów do smarowania po niej i planowania tras : ) Mam też czystą wersję w dużej rozdzielczości (4 MB), mogę Ci podesłać na maila, bo strony hostingowe zmniejszają rozdzielczość i robi się mało czytelnie.

Te mapy nie są oczywiście tak dokładne i szczegółowe, jak normalne turystyczne, natomiast pozwalają szybko "ogarnąć" przebieg szlaków, położenie miejscowości i są dla mnie ogromna pomocą przy planowaniu wycieczek.
Awatar użytkownika
malgosiadg
Turysta
Turysta
Posty: 929
Rejestracja: 03 kwietnia 2009, 11:47

Post autor: malgosiadg » 12 maja 2012, 11:31

Żywe srebro pisze:mogę Ci podesłać na maila
bardzo chętnie :) Wysłałam Ci adres na PW.
Kiedyś szukałam nawet takiej mapy ściennej do kupienia, ale nic fajnego nie znalazłam. Podobają mi się właśnie takie"wypukłe"
„Życia nie mierzy się ilością oddechów, ale ilością chwil, które zapierają dech w piersiach.”
Anonymous

Post autor: Anonymous » 16 maja 2012, 23:20

Niezwykłe miejsca Beskidu Sądeckiego, sielankowe krajobrazy, sielskie klimaty, urokilwe pejzaże i zapierające dech w piersiach widoki, chcecie to zobaczyć na własne oczy?Zapraszam do mnie na bloga, to jest pomysł na Beskidy... http://marekowczarz.pl/przez-12-szczyto ... den-dzien/
Anonymous

Post autor: Anonymous » 28 maja 2012, 11:58

1 - dniowa

krótka:
Jaworze Nałęże - Szlak Szklarski - Błatnia - Szlak Harcerski - Jaworze Nałęże

dłuższa:
Węgierska Górka - Barania Góra - (czarny-zielony) Węgierska Górka

2 - dniowa

Zawoja - Klekociny - Jałowiec - Mała Babia - Markowe Szczawiny
Markowe Szczawiny - Babia (percią) - Krowiarki - Hala Śmietanowa - Zawoja
Anonymous

Post autor: Anonymous » 28 maja 2012, 21:11

Żywe srebro pisze:podepnę się pod temat : )

Opracowałam dwie trasy i nie mogę się zdecydować, czy możecie mi doradzić, która jest ciekawsza/ładniejsza/bardziej widokowa?

trasa 1) lubień -> żółty zembalowa -> jordanów
trasa 2) rabka -> żółtym na luboń wielki --> w zalezności od czasu i sił zejście do mszany lub atak na szczebel z zejsciem do lubnia

lub czy znacie jakąś godną polecenia jednodniową trasę okrężną w rejonach niedaleko Krakowa? Dla ułatwienia w planowaniu wycieczek sporządziłam tę oto mapę kompozytową, na jasnozielono zaznaczone szlaki już znane :twisted: http://tinypic.com/view.php?pic=f58tat&s=6
Hej.
Trasą 1) nie szedłem.
Jeśli chodzi o trasę 2), to szedłem nią w odwrotnym kierunku. Początek w Lubniu, wejście na Szczebel bez szlaku (zero walorów widokowych, tylko las). Potem zejście na przełęcz Glisne zielonym i wspaniały widok na Luboń Wielki. Podejście czerwonym na Luboń, a potem do Rabki żółtym (przez rezerwat z kamieniami) lub zielonym z ostatnim, niezwykle widokowym fragmentem szlaku już nad samą Rabką (ładnie widać Gorce).
Czasu i sił powinno wystarczyć. Chwila regeneracji na przeł. Glisne, kontemplacja widoków i śmiało można ruszać dalej.

Co do innych tras, osobiście wolę trasy od A do B niż okrężne i tak z tras od A do B polecam:

1) przeł. Gruszowiec - Ćwilin - Mszana Dolna.
Krótka, przyjemna trasa. Na początku trzeba się trochę zmęczyć, ale widoki z polany pod Ćwilinem i kompletna cisza rekompensują trud podejścia. Z kolei zejście z Ćwilina do Mszany bardzo ładne z widokami na Lubogoszcz i Śnieżnicę.

2) Lubomierz - Jasień - Mogielica - Jurków.
Dłuższa trasa, ale równie ładna. Można by jeszcze spróbować z Mogielicy przez Łopień do Dobrej, ale tego nie próbowałem i nie wiem, jak wypadło by to kondycyjnie.

Trasa 1) dobrze skomunikowana z Krakowem, trasa 2) trochę gorzej, ale bez dramatu.

Ewentualnie trasa okrężna

3) Jurków - Mogielica - Krzystonów - Jurków.
Jeśli jedzie się samochodem, można go zostawić gdzieś w Jurkowie. Taki minus, że ostatni kawałek trasy trzeba iść do Jurkowa szosą z Półrzeczek.
Anonymous

Post autor: Anonymous » 21 sierpnia 2012, 20:07

Ja kocham okolice Żabnicy. Czyli wszystkie szlaki przez Boraczą, Redykalną na Lipowską, Rysiankę, Romankę. To moj top i najbardziej ukochane miejsca, razem z Przełęczą Pawlusią. Albo z Boraczej na głodno o świcie, śniadanie na Rysiance a potem na Pilsko....super trasa.

I szlak z Węgierskiej Górki, przez Glinne, Magurki na Baranią Górę. Cudowna wycieczka.
Polecam.
Awatar użytkownika
mirrors
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 230
Rejestracja: 31 października 2009, 18:07

Post autor: mirrors » 21 sierpnia 2012, 20:53

micoona pisze:Ja kocham okolice Żabnicy. Czyli wszystkie szlaki przez Boraczą, Redykalną na Lipowską, Rysiankę, Romankę. To moj top i najbardziej ukochane miejsca, razem z Przełęczą Pawlusią. Albo z Boraczej na głodno o świcie, śniadanie na Rysiance a potem na Pilsko....super trasa.
Bardzo fajne miejsca w "żywieckim" :) bardzo lubię tam wracać :) a zimą tym bardziej ;)
Anonymous

Post autor: Anonymous » 21 sierpnia 2012, 20:56

tej zimy byłam tam w podróży poślubnej. Taki mieliśmy kaprys by spędzić ją na Rysiance. To była najpiękniejsza podróż poślubna jaką można sobie wyobrazić.
A zima w tamtych okolicach wygląda tak (może nie z podróży poślubnej, ale stamtąd ;-) : https://picasaweb.google.com/to.ja.kas/ ... oweBeskidy
ODPOWIEDZ