Bieszczady

Bieszczady, urokliwe pasmo leżące w Beskidach. Porozmawiasz tu o szlakach, trudnościach na nich, znajdziesz propozycje wycieczek dla początkujących i zaawansowanych. Przeczytasz także informacje dotyczące schronisk, Bieszczadzkiego Parku Narodowego i parków krajobrazowych znajdujących się na terenie Bieszczadów.

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
Rafal
Turysta
Turysta
Posty: 396
Rejestracja: 27 grudnia 2009, 20:16

Post autor: Rafal » 09 grudnia 2011, 12:39

Może to trochę nie na temat, ale nie chce zakładać nowego tematu. Niedawno dostałem plakat z tym zdjęciem ( na Mikołaja ;) ) i jest to fotka z Bieszczad, ale czy się ktoś orientuje co tutaj widać i skąd zostało zrobione to zdjęcie??

Obrazek
KARPACKIE ŚCIEŻKI - blog - http://karpackiesciezki.blogspot.com
:oki:
Awatar użytkownika
Tidżej
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 2722
Rejestracja: 15 listopada 2011, 8:35

Post autor: Tidżej » 09 grudnia 2011, 14:07

Połonina Caryńska i z niej zrobione zdjęcie, w oddali z lewej strony to Połonina Wetlińska (Hasiakowa Skała)...
| Gór, co stoją nigdy nie dogonię... |
Anonymous

Post autor: Anonymous » 09 grudnia 2011, 14:25

Dokładnie tak jak tidżej wyżej napisał - Caryńska. Jeśli mnie pamięć nie myli to w centralnej części zdjęcia jest Jawornik. Na prawo od niego Dwernik Kamień i a za nimi w tle Pasmo Otrytu.
Awatar użytkownika
Rafal
Turysta
Turysta
Posty: 396
Rejestracja: 27 grudnia 2009, 20:16

Post autor: Rafal » 09 grudnia 2011, 21:06

Kurcze, byłem tam raz, ale widocznie za mało aby skojarzyć to miejsce. Dzięki za rozwianie wątpliwości.
KARPACKIE ŚCIEŻKI - blog - http://karpackiesciezki.blogspot.com
:oki:
Anonymous

Post autor: Anonymous » 26 lutego 2012, 19:31

Nie chcę zakładać nowego tematu, toteż zapytam tutaj (aczkolwiek nie wiem, czy uzyskam satysfakcjonującą odpowiedź;p)

Czy był ktoś z Was w Bieszczadach ostatnimi czasy? Jak wyglądają tamtejsze szlaki o tej porze?

Bieszczady uporczywie "chodzą mi po głowie" i chyba w najbliższy weekend ulegnę tym myślom ;)
Anonymous

Post autor: Anonymous » 29 lutego 2012, 11:50

tidżej pisze:Połonina Caryńska
mam do niej sentyment można powiedzieć śmiało ze to moj pierwszy zdobyty szczyt hehe w wieku 6 lat :D
Co prawda podczas schodzenia zaczęło strasznie padać i na dole byłem cały w blocie ale wspomniania pozostaną do końca życia ;]
Anonymous

Post autor: Anonymous » 29 lutego 2012, 19:03

mangotree pisze:Nie chcę zakładać nowego tematu, toteż zapytam tutaj (aczkolwiek nie wiem, czy uzyskam satysfakcjonującą odpowiedź;p)

Czy był ktoś z Was w Bieszczadach ostatnimi czasy? Jak wyglądają tamtejsze szlaki o tej porze?

Bieszczady uporczywie "chodzą mi po głowie" i chyba w najbliższy weekend ulegnę tym myślom ;)
Warunki w górach bardzo trudne. GOPR usiłuje utrzymać chociaż szlak żółty na Wetlińską. Dziś im to zajęło 2,5 godz. na skuterze (czas przejścia letniego z P. Wyżnej do schroniska to 1-1.15 min). Chłopkom zdarzyła się śmieszna historia, z jednej strony jechali Goprowcy, z drugiej Lutek, minęli się gdzieś ale gdzie tego nie zauważali. Widoczność minimalna, wiatr ponad 100. Twardy śnieg jest tylko na szlaku żółtym, inne szlaki tylko pod narty ewentualnie rakiety. Pokrywa śnieżna średnio 2m, ostatnio dosypało i to nieźle. Chłopak mają atrakcji co niemiara, akcja jest prawie codziennie. Lawinowa dwójka.
W Górach Sanocko-Turczańskich wczoraj śnieżyca na przemian ze słońce, dziś deszcz śnieg brejowaty, zapada się obrzydliwie, czułam wilgoć przez spodnie górskie i ochraniacze. Nawet pies zapadał się po brzuch, a to potężny wilczur.
Anonymous

Post autor: Anonymous » 29 lutego 2012, 20:38

Dzięki lucyna! :)
Z ciężkim sercem, ale chyba zrezygnuję :(
Awatar użytkownika
Tidżej
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 2722
Rejestracja: 15 listopada 2011, 8:35

Post autor: Tidżej » 11 marca 2012, 8:08

mangotree pisze:Jak wyglądają tamtejsze szlaki o tej porze?
Szlak na Tarnicę z Wołosatego czytelny i przedeptany. Nad górną granicą lasu raczej lodowo, przydają się raki. Siodło i sama Tarnica to już sam lód. Widać ślady w stronę Szerokiego Wierchu, więc tam też prawdopodobnie jest przedeptane. W kierunku Przełęczy Goprowskiej, Bukowego i Halicza, śladów brak.
Z Przełęczy Wyżniej na Wetlińską prowadzi autostrada, czas wejścia nie różni się od letniego. Szlak przez Połoninę Wetlińską przedeptany, śnieg twardy, z wierzchu pokryty większą/mniejszą warstwą lodu. Przedeptana ścieżka omija dołem Osadzki - z jakiego powodu widać dopiero z bliska. Osadzki cały pokryty jest grubą warstwą lodu. Wejście tam bez raków byłoby bardzo niebezpieczne. Na szczycie pojedyńcze ślady. Zejście w kieruku Przełęczy Orłowicza też po grubej warstwie lodu. Z Przełęczy na Smerek widać przedeptaną ścieżkę, a żółtym szlakiem do Wetliny schodzi się bez problemów.

Edit: drogi raczej czarne, choć przełęcze Wyżnia i Wyżniańska (serpentyny) pokryte grubym lodem z niebezpiecznymi koleinami. Parkingi zasypane.
W górach ok. 1-1.5m śniegu.
| Gór, co stoją nigdy nie dogonię... |
Awatar użytkownika
gaza
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 1641
Rejestracja: 21 marca 2010, 19:27

Post autor: gaza » 11 marca 2012, 9:22

tidżej widzę,że trochę podeptałeś po Bieszczadach,jakieś fotki i relacja by się przydały :D
Kiedy trzeba wspiąć się na górę, nie myśl, że jak będziesz stał i czekał, to góra zrobi się mniejsza.
Anonymous

Post autor: Anonymous » 11 marca 2012, 10:50

gaza pisze:tidżej widzę,że trochę podeptałeś po Bieszczadach,jakieś fotki i relacja by się przydały :D
popieram! :D skoro jednak nie pojechałam to przynajmniej oko można by nacieszyć zdjeciami:)
Awatar użytkownika
Tidżej
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 2722
Rejestracja: 15 listopada 2011, 8:35

Post autor: Tidżej » 11 marca 2012, 20:24

tidżej pisze:drogi raczej czarne
Czarne drogi z perspektywy powrotu odwołuję, a nawet odwołuję po trzykroć!!! Powyższy tekst pisałem z bieszczadzkiego łóżeczka nie wiedząc dokładnie co nas czeka za oknem :oczynoela:
gaza pisze:jakieś fotki i relacja by się przydały
mangotree pisze:to przynajmniej oko można by nacieszyć zdjeciami :)
Ogarniemy się i coś będzie :)
| Gór, co stoją nigdy nie dogonię... |
Awatar użytkownika
gaza
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 1641
Rejestracja: 21 marca 2010, 19:27

Post autor: gaza » 11 marca 2012, 20:25

tidżej pisze:Ogarniemy się i coś będzie :)
:hura: :hura: :hura:
Kiedy trzeba wspiąć się na górę, nie myśl, że jak będziesz stał i czekał, to góra zrobi się mniejsza.
Awatar użytkownika
Dżola Ry
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 6331
Rejestracja: 28 czerwca 2009, 23:07
Kontakt:

Post autor: Dżola Ry » 29 października 2012, 19:36

Właśnie trwa ciekawy program o Bieszczadach i Sanie na TVP Historia
Awatar użytkownika
Chmielo
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 381
Rejestracja: 03 maja 2010, 13:26

Post autor: Chmielo » 29 września 2013, 1:04

Bieszczady fajne góry - tyle że, parę lat minęło od ostatniego wypadu, to sporo się zmieniało,ludzi tłumy, nawet jak na wrzesień,lecz jest normą, że turystę ciągnie w góry :) Zdziwiło mnie bardzo, że ceny biletów do Bieszczadzkiego Parku Narodowego są tak drogie: 7/6 zł za normalny bilet,z czego w Tatrach np. 4zł/normalny oraz przez cały rok dostępny jest karnet 7 dniowy, w Bieszczadach: brak,był 4 dniowy,lecz tylko na lipiec i sierpień. Na szlaku na Tarnicę przy punkcie kasowym facet nie podarował i dogonił nas z kasą fiskalną, mimo, że przy przejściu nie było go jeszcze na punkcie (7 zł wejściówka) na pytanie czemu tak drogo,z uśmiechem stwierdził,że najlepsze i najładniejsze góry w Polsce - podarowałem,bo nie chciałem sobie psuć dnia.
Kiedyś było inaczej w Bieszczadach,spokojniej,mniej ludzi na szlakach, choć wybierając się w mało uczęszczane szlaki jak Rabia Skała lub czy Okrąglika....można spotkać bardziej zwierza niż turystę.
Bieszczady straciły jak widać na dzikości, której było kiedyś w nadmiarze:(

Chyba czas się wybrać bardziej w Beskid Niski lub Gorce :D
Nie bój się obierać trudniejszych dróg,często nimi łatwiej dojdziesz na szczyt....
ODPOWIEDZ