Lustrzanka

Fotografia jest dla wielu osób nieodłącznym elementem górskich wędrówek. Tu rozmawiamy o sprzęcie, zdjęciach, technikach fotografowania oraz programach i sposobach obróbki zdjęć, dzielimy się wiedzą i doświadczeniem fotograficznym.

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
Ptoszek
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 1098
Rejestracja: 15 kwietnia 2010, 15:12

Lustrzanka

Post autor: Ptoszek » 02 lutego 2011, 20:15

Hej Wszystkim. Mam do Was ogromną prośbę, a mianowicie chcę kupić sobie lustrzankę z obiektywem typowo by robic zdjęcia w "terenie". Chciałbym byście mi doradzili jakiś dobry aparat. Sam się na tym nie znam a wiem że Wy macie na pewno większe doświadczenie. Z góry dziękuje
"Cisza, wszędzie cisza. Jeszcze chwilę temu rozmawialiśmy ze sobą, żartowali. A teraz słyszą już tylko głuchy dźwięk kamieniającego śniegu, pod którym leżą. I czekają na pomoc. "
Awatar użytkownika
Malgo
Turysta
Turysta
Posty: 1676
Rejestracja: 27 września 2010, 18:04

Post autor: Malgo » 02 lutego 2011, 21:10

Ptoszku, konkretnego modelu Ci nie podam, ale trzymaj się Panasoniców, Canonów i Nikonów. Żaden inny :)
"(...) Rozmiłowana, roztęskniona,
Schodzi powoli od miesiąca
Zamykać Tatry w swe ramiona (...)"
https://get.google.com/albumarchive/101 ... 1781546915
Anonymous

Post autor: Anonymous » 02 lutego 2011, 21:31

Strasznie rozległy temat jeśli chodzi o lustrzanki, najważniejszą rzeczą jaką MUSISZ wiedzieć jest to że zakup lustrzanki to początek Twoich wydatków związanych z foceniem.
Kiedyś sam usłyszałem takie stwierdzenie - nie uwierzyłem - teraz wieże.

Najlepiej jak napiszesz ile masz kaski przeznaczone na ten cel, wtedy łatwiej będzie coś zasugerować/doradzić.
Awatar użytkownika
Malgo
Turysta
Turysta
Posty: 1676
Rejestracja: 27 września 2010, 18:04

Post autor: Malgo » 02 lutego 2011, 22:03

Możesz też się zastanowić czy nie wystarczy Ci bardzo dobrej jakości kompakt, mam na myśli np. Canona, który kosztuje ok. 1500zł (niestety nie pamiętam modelu, ale polecał mi go kolega, który zna się na aparatach). Można pomyśleć, że "dorzucę 500zł" do tego 1500 i już jest lustrzanka, ale nie wolno porównywać tak dobrego kompaktu do najmarniejszej niestety lustrzanki, do której będziesz musiał dokupywać obiektywy itd.
"(...) Rozmiłowana, roztęskniona,
Schodzi powoli od miesiąca
Zamykać Tatry w swe ramiona (...)"
https://get.google.com/albumarchive/101 ... 1781546915
Awatar użytkownika
Ptoszek
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 1098
Rejestracja: 15 kwietnia 2010, 15:12

Post autor: Ptoszek » 03 lutego 2011, 5:36

mysle przeznaczyć maxymalnie 3,5 tyś
"Cisza, wszędzie cisza. Jeszcze chwilę temu rozmawialiśmy ze sobą, żartowali. A teraz słyszą już tylko głuchy dźwięk kamieniającego śniegu, pod którym leżą. I czekają na pomoc. "
Anonymous

Post autor: Anonymous » 03 lutego 2011, 7:41

Malgo2malgo można i nad takim rozwiązaniem pomyśleć, Canon posiada świetną serię G aparatów kompaktowych (najnowszy model to G12) a na allegro można nabyć na przykład G10 http://allegro.pl/canon-g10-kompletny-z ... 33808.html niestety pomimo jego uniwersalności, wielkości i wielu innych zalet nie posiada tego co prawdziwa lustrzanka
- brak wymiany obiektywów
- brak nakręcania filtrów

Dodam że ja jako amator od początku "zabawy" z lustrzankami miałem w sumie 8 obiektywów, 3 aparaty... ;)

3,5tysia to za sprzęt używany czy nowy?
Anonymous

Post autor: Anonymous » 03 lutego 2011, 8:57

Nikon D90 + obiektyw 18-105mm VR - jest świetny, ja go używam i jestem bardzo zadowolony. A później dokupisz sobie szeroki kąt, kilka filtrów masz sprzęt na lata.
Co jest ważne do tego nikona możesz kupować obiektywy tańsze bez silnika, gdyż body posiada własny motorek. Oczywiście obiektywy z mocowaniem nikona np. Sigmy czy Tamron
Awatar użytkownika
Ptoszek
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 1098
Rejestracja: 15 kwietnia 2010, 15:12

Post autor: Ptoszek » 03 lutego 2011, 8:58

MORF pisze:3,5tysia to za sprzęt używany czy nowy?
raczej nowy bo będzie gwarancja :P może byćtańszy nie muszę miećod razu jakiegoś profesjonalnego, z czasem można dokupić np lepszy obiektyw
"Cisza, wszędzie cisza. Jeszcze chwilę temu rozmawialiśmy ze sobą, żartowali. A teraz słyszą już tylko głuchy dźwięk kamieniającego śniegu, pod którym leżą. I czekają na pomoc. "
Anonymous

Post autor: Anonymous » 03 lutego 2011, 9:40

Na początek zdecydowanie nowe body np. Nikon d90 (lub odpowiednik Canona) + używana Sigma 18-50/2.8 lub Tamron 17-50/2.8.

Używanych szkieł nie ma co się bać ;) Lepsza lepsza używka niż marny kit :)

Przede wszystkim udaj się do sklepu, żeby sprzęt pomacać i zobaczyć jak "leży" Ci w ręce ;)
Anonymous

Post autor: Anonymous » 04 lutego 2011, 11:09

Mogę tylko polecać Canona, jak pisał autor wyżej wszystko ma swego odpowiednika w konkurencyjnych firmach.
Polecałbym używanego Canon 40D (z niedużym przebiegiem można dorwać go za 1500zł.)
Jeśli już chcesz bardzo nowego to idź w Canon 500D

Jednak patrząc teraz z perspektywy czasu lepiej iść w sprzęt lepszy -droższy, z wyższej półki i przeznaczony dla bardziej zaawansowanych użytkowników, może nie zauważysz tego od razu ale z czasem idzie zauważyć różnicę.

Szkła w zależności od upodobań
dla przykładu szkło szerokie typu Sigma 10-20 f/4-5,6
https://picasaweb.google.com/MORF.PL/Tu ... 8893005282

uniwersalne Sigma 18-50 f2,8 Macro
szerszy zakres ogniskowej, lepsze światło ale brak szerokiego kąta jakże cenionego przy foceniach np. w górach
https://picasaweb.google.com/MORF.PL/Sz ... 1258307394

uniwersalny telezoom Canon EF 28-135 f/3.5-5.6 IS USM
stabilizacja,brak szerokiego kąta ale za to ustrzelisz jakąś kózkę czy Mewkę

dwa pierwsze miałem, polecam oba
na początku starczy Ci jeden obiektyw + odpowiednie dodatki
potem w miarę własnego rozwoju będziesz mógł pomyśleć nad wymianą szkieł na lepsze lub dokupu do szerokiego szkła zoom-u.
Anonymous

Post autor: Anonymous » 04 lutego 2011, 18:06

Ptoszek popatrz jak z dostępnością i ceną używanych szkieł do danego systemu. To też ważne, bo jak wspomniał ktoś wyżej używany obiektyw wcale nie jest gorszy od nowego.
Dwa nie sugeruj się, że dana marka jest najlepsza. Tu trwa "wojna" między użytkownikami danych systemów, co nijak się ma do tego co jest lepsze.
Najbardziej znane marki mają najlepszy marketing. Sprawdź jakie są opinie o serwisie danych marek, skoro istotna jest dla Ciebie gwarancja.
I ważne, to sprawdź jak Ci leży w sklepie dany model. Porównaj jakość produktu.
Ps Wcześniejsze polecane aparaty są ok. Ja mam Pentaxa Kx i też go chwalę, ale to mało popularna marka. Ciężko z dostępnością w sklepach aby obejrzeć, pomacać i mały wybór szkieł.
viking
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 592
Rejestracja: 26 grudnia 2009, 15:22

Post autor: viking » 10 lutego 2011, 22:10

Witaj

Ptaszku, rzuć okiem na asortyment Sony, wg mnie obecnie najlepszy sprzęt dla początkującego fotografa bawiącego się lustrzanką (w przystępnej cenie tj do 1800zł). Firmy Canon czy też Nikon - maja tak wysoką pozycje na rynku foto -ze najzupełniej i dobitnie maja w nosie tzw debiutantów, i walczą już tylko o bogatego klienta, a właśnie Sony - powoli im obiera rynek (tych początkujących fotografów). Sam posiadam Canona i teraz gdybym miał kupić aparat foto (lustrzankę) mój wybór by padł na Sony 450 ew Canona 450 :spoko: . To jest oferta na początek zabawy z lustrzanką - nic więcej (a Panosanic ? ) szczerze -nie wiedziałem, że ma w swej ofercie tanie lustrzanki ?. Szczerze - to zakup zależy od pojemności portfela i koszt " wymiennego szkła" . Oczywiście mając "kasę to wybór padł by na ...... :lol:

Ptaszku, po roku (nauki) sprzedajesz dotychczasowa " swoje foto " i już będziesz wiedział o co ci chodzi w lustrzance :D
Mam wrodzoną dociekliwość do wiedzy której nie posiadam - więc zadaję pytania ?
Awatar użytkownika
Norbert124
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 469
Rejestracja: 12 kwietnia 2008, 21:58

Post autor: Norbert124 » 10 lutego 2011, 23:26

Ja proponował bym coś z Pentaxa z uszczelkami. Sam mam pentaka 200d i jest super. Przemawia za nim dostepność obiektywów starszych manualnych.
PZD
Norbert124

Nigdy nie kłóć się z głupcem, ludzie mogą nie dostrzec różnicy. Prawa Murphy`ego
Awatar użytkownika
PiotrekP
Administrator
Administrator
Posty: 8703
Rejestracja: 22 kwietnia 2009, 11:33
Kontakt:

Post autor: PiotrekP » 11 lutego 2011, 8:26

Ja używam Sony 550, jak dla mnie w zupełności wystarczy. W tym roku planuje dokupić troszkę lepszy obiektyw, a szczególnie troszkę dłuższy.
Do debiutanta lustrzanka bardzo skomlikowana może być nie przejścia, jedna wymaga dużej wiedzy fotograficznej.
Góry są piękne i niech takie pozostaną.

Nasze Wędrowanie
Anonymous

Post autor: Anonymous » 11 lutego 2011, 16:03

Norbert124 dokładnie, kolega ma 200tkę i też chwali go, ja zaś mam młodszy KX (jest już następca KR) i kx jest szybszy, ma lepszą matrycę tylko nie jest uszczelniony. No i jest mniejszy co akurat dla mnie jest atutem. Tylko 200D już nie produkują.
ODPOWIEDZ