ABC górskiej fotografii - Rady cenne i uwagi dla foto-amatora

Fotografia jest dla wielu osób nieodłącznym elementem górskich wędrówek. Tu rozmawiamy o sprzęcie, zdjęciach, technikach fotografowania oraz programach i sposobach obróbki zdjęć, dzielimy się wiedzą i doświadczeniem fotograficznym.

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
zbig9
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 1945
Rejestracja: 24 sierpnia 2009, 22:36

Post autor: zbig9 » 18 czerwca 2014, 1:31

tidżej pisze:Zobacz TU

Masakra... jak długo trzeba się uczyć, żeby zrozumieć o czym tam piszą? Litości.... to kącik dla fotoamatora!

Kupić czy nie?

I kto mnie nauczy to obsługiwać? :cry:
instagram: @zbigniewzbig984
Awatar użytkownika
zbig9
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 1945
Rejestracja: 24 sierpnia 2009, 22:36

Post autor: zbig9 » 19 czerwca 2014, 11:18

Chyba forum schodzi na psy. dawniej jak ktoś pochwalił jakiś sprzęt, to zaraz było kilka głosów na nie i trochę rzeczowej dyskusji. teraz cisza. I nie wiem, bo się nie znam... kupić? Aparat jest w Częstochowie, może kupię jutro.
instagram: @zbigniewzbig984
Awatar użytkownika
Tidżej
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 2722
Rejestracja: 15 listopada 2011, 8:35

Post autor: Tidżej » 19 czerwca 2014, 14:27

zbig9 pisze:I nie wiem, bo się nie znam... kupić?
Bardzo trudne pytanie, bo to zawsze jednak indywidualna decyzja. Ja, mając Twoje wymagania, chyba bym kupił. Aparat jest wszystkomający i jeśli celujesz w kompakt 'do wszystkiego', z megazoomem, to chyba dobry wybór.

Szczegóły techniczne masz w linkowanej recenzji. Jeśli masz możliwość podejdź jeszcze do sklepu i podotykaj. Zobacz jak leży w ręce, czy pasuje Ci gabaryt, bo do małych nie należy.
| Gór, co stoją nigdy nie dogonię... |
Awatar użytkownika
Malgo
Turysta
Turysta
Posty: 1676
Rejestracja: 27 września 2010, 18:04

Post autor: Malgo » 20 czerwca 2014, 21:26

zbig9, wybór odpowiedniego aparatu to chyba jedna z trudniejszych decyzji i wcale sobie nie żartuję ;)
Ja bym chyba zasugerowała się tym, czego używają znajomi i po zdjęciach czy też ich opiniach kupiła taki sam model, na zupełnie nieznany nie zdecydowałabym się.
"(...) Rozmiłowana, roztęskniona,
Schodzi powoli od miesiąca
Zamykać Tatry w swe ramiona (...)"
https://get.google.com/albumarchive/101 ... 1781546915
Awatar użytkownika
zbig9
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 1945
Rejestracja: 24 sierpnia 2009, 22:36

Post autor: zbig9 » 21 czerwca 2014, 0:16

Malgo pisze:zbig9)
Ja bym chyba zasugerowała się tym, czego używają znajomi
No to gadaj... trochę się już znamy może się zasugeruję.
instagram: @zbigniewzbig984
Awatar użytkownika
Robert J
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 2285
Rejestracja: 25 grudnia 2011, 20:35

Post autor: Robert J » 21 czerwca 2014, 0:24

HS50 EXR generuje straszne szumy patrząc po przykładowych zdjęciach. Będzie mieć problemy przy słabych warunkach oświetleniowych. Kolejny minus to jego waga i gabaryty. Przeszło 800g to sporo. Lustrzanki ze średniej półki tyle ważą z obiektywem kitowym. Matryca mniejsza czterokrotnie aniżeli format APS-C. Jedyną jego przewagą jest zintegrowany obiektyw o imponującej ogniskowej.

A może coś z bezlusterkowców? Takie aparaty oferują wszystko to co lustrzanka, a ich rozmiary i waga są kompaktowe. Minusem jest wyższa cena jak za aparat kompaktowy i konieczność zmiany obiektywów.
Awatar użytkownika
zbig9
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 1945
Rejestracja: 24 sierpnia 2009, 22:36

Post autor: zbig9 » 21 czerwca 2014, 0:36

No tak już słyszałem krytyczne opinie. I zdjęcia świtów widziałem niespecjalne. Jakieś flary. Już zastanawiam się nad inną opcją... może jednak lustrzanka, a na jakieś hardkory i tak bedę chodził z małą cyfrówką.
A o bezlusterkowcach to nic nie wiem. :( :(
instagram: @zbigniewzbig984
Awatar użytkownika
Robert J
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 2285
Rejestracja: 25 grudnia 2011, 20:35

Post autor: Robert J » 21 czerwca 2014, 0:43

zbig9 pisze:A o bezlusterkowcach to nic nie wiem. :( :(
Bezlusterkowiec to nic innego jak aparat kompaktowy do którego wsadzono większą matrycę w formacie micro 4/3, a są już takie z matrycą pełnoklatkową. Takie aparaty oferują wszystko to co lustrzanka(a nawet więcej).

Do poczytania:

http://www.swiatobrazu.pl/bezlusterkowc ... 29979.html

http://www.fotopolis.pl/n/18685/7-powod ... m-analiza/
Awatar użytkownika
zbig9
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 1945
Rejestracja: 24 sierpnia 2009, 22:36

Post autor: zbig9 » 21 czerwca 2014, 8:45

Z tekstów wynika, że to coś dla mnie i nawet nie powinienem się zastanawiać. Czy za 2 tysiące jest cos godnego polecenia? No i kto na forum ma coś takiego?
instagram: @zbigniewzbig984
Awatar użytkownika
Malgo
Turysta
Turysta
Posty: 1676
Rejestracja: 27 września 2010, 18:04

Post autor: Malgo » 21 czerwca 2014, 10:48

zbig9 pisze:No to gadaj... trochę się już znamy może się zasugeruję.
Polecę Ci zatem aparaty, które są używane przez osoby z tego forum.
Na pierwszy rzut przypomniały mi się zdjęcia Ani (Dzwonek), bo to były przepiękne zdjęcia, a na pewno używała małpki, nawet specjalnie dla Ciebie sprawdziłam jaki to model ;) Nikon Coolpix P80.
Inna osoba to darkheush, posiada aparat Nikon Coolpix L21.
Następna - Tępy dyszel, posiada aparat Nikon Coolpix P7100.
Dżola Ry, posiada aparat Canon PowerShot SX20 IS
Ja sama posiadam małpkę Canon PowerShot SX230 HS, ale teraz używam jej sporadycznie, bo przecież zainwestowałam też w lustrzankę (Nikon D5200) i teraz to już głupio jej nie nosić.
Moim zdaniem pchanie się w lustrzankę, to jest jednak już trochę więcej pracy nad zdjęciami, już nie wspominając o dźwiganiu, kosztach (bo zaraz Ci się zamarzy mnóstwo innych gadżetów). Nie wiem jak bardzo jesteś zaawansowany w używaniu trybu manualnego, ale takie skomplikowane aparaty wymagają jednak zapoznania się z nimi i zawsze trwa to jakiś czas...
Acha i żeby nie było, nie wymieniłam wszystkich osób, które piękne zdjęcia cykają małpkami, nie jestem w stanie spamiętać wszystkich ;)
"(...) Rozmiłowana, roztęskniona,
Schodzi powoli od miesiąca
Zamykać Tatry w swe ramiona (...)"
https://get.google.com/albumarchive/101 ... 1781546915
Awatar użytkownika
zbig9
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 1945
Rejestracja: 24 sierpnia 2009, 22:36

Post autor: zbig9 » 21 czerwca 2014, 11:59

No tak trybu manualnego w ogóle nie używałem. Z tego co piszesz to bezlusterkowców nie widzę.... chyba. Do czytania instrukcji jakoś nie mam zacięcia. Może na jakimś wyjeździe, ktoś mnie nauczy obsługi.W ogóle to chyba chciałbym mieć rzecz dobrą, ale prostą w obsłudze. No nie wiem...
instagram: @zbigniewzbig984
Awatar użytkownika
Robert J
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 2285
Rejestracja: 25 grudnia 2011, 20:35

Post autor: Robert J » 21 czerwca 2014, 12:17

zbig9 pisze:Z tekstów wynika, że to coś dla mnie i nawet nie powinienem się zastanawiać. Czy za 2 tysiące jest cos godnego polecenia? No i kto na forum ma coś takiego?
Przedział cenowy jest podobny jak w przypadku lustrzanek. Im większe ma możliwości aparat tym więcej trzeba za niego zapłacić.
Z tego co widzę to najtańsze modele zaczynają się od 1,5 k z podstawowym obiektywem. Z dwoma obiektywami widziałem już za 1,8 k.
Osobiście nie miałem do czynienia z tego typu aparatami, ale znajomi sobie chwalą. Kolega ma od kilku lat SONY NEX-5 i porównywał go z lustrzanką nikona D90(którą miał wcześniej). Twierdzi, że ten aparat bije D90 pod względem jakości zdjęć. Dla mnie mankamentem w tym modelu jest jednak brak wbudowanego wizjera oraz lampy(te elementy podłącza się opcjonalnie przez specjalne gniazdo).

Tak jak pisałem wcześniej. Tego typu aparaty oferują to co lustrzanka tylko są zdecydowanie mniejsze. Wymagają wymiany obiektywów jeżeli chcemy użyć większej ogniskowej. Dodatkowy obiektyw możesz nabyć w innym terminie. Obiektywy są tańsze jak ich odpowiedniki lustrzankowe, a mając odpowiednią przejściówkę podłączysz obiektywy innych systemów.
Ważna rzecz to dużo poczytać testów, opinii na temat danego modelu, który chce się nabyć. Następnie w sklepie dotknąć taki aparat czy dobrze leży w dłoni i się podoba.
Malgo pisze:Nikon Coolpix P80.
Mam nowszy model P90. Odkąd siedzę w lustrzankach użyłem tego aparatu ze trzy razy(w tym raz przymusowo). Kompletnie nie radzi sobie podczas świtów.

Zdjęcia z tego aparatu można zobaczyć u mnie w galerii, ale zaznaczam, że fotki przeszły ten sam proces obróbki co zdjęcia z lustrzanki:
https://picasaweb.google.com/1179017674 ... ad14122013
Awatar użytkownika
Robert J
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 2285
Rejestracja: 25 grudnia 2011, 20:35

Post autor: Robert J » 21 czerwca 2014, 12:24

zbig9 pisze:No tak trybu manualnego w ogóle nie używałem. Z tego co piszesz to bezlusterkowców nie widzę.... chyba. Do czytania instrukcji jakoś nie mam zacięcia. Może na jakimś wyjeździe, ktoś mnie nauczy obsługi.W ogóle to chyba chciałbym mieć rzecz dobrą, ale prostą w obsłudze. No nie wiem...
"Bezlusterkowiec", "lustrzanka, mają takie same tryby fotografowania jak zwykły aparat kompaktowy czyli znajdziesz tam również ustawienia "AUTO".

Przeczytanie instrukcji obsługi to podstawowa rzecz, którą powinno się wykonać przed uruchomieniem aparatu. Nie przeczytasz to nie będziesz wiedział co tak naprawdę oferuje posiadany sprzęt ;)
Awatar użytkownika
Tidżej
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 2722
Rejestracja: 15 listopada 2011, 8:35

Post autor: Tidżej » 21 czerwca 2014, 13:53

zbig9 pisze:No nie wiem...
Tu chyba jest największy problem :)

Nie ma dobrego aparatu do wszystkiego, więc jednak warto zdecydować co jest największym priorytetem :)
Robert J pisze:"Bezlusterkowiec", "lustrzanka, mają takie same tryby fotografowania jak zwykły aparat kompaktowy czyli znajdziesz tam również ustawienia "AUTO".
Kompakty i niektóre lustrzanki oferują jeszcze predefiniowane programy, typu: sport, krajobrazy.
zbig9 pisze:No tak trybu manualnego w ogóle nie używałem.
Robert J pisze:Przeczytanie instrukcji obsługi to podstawowa rzecz
Warto zacząć od preselekcji przysłony. Stąd do manuala już tylko krok.
| Gór, co stoją nigdy nie dogonię... |
Awatar użytkownika
zbig9
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 1945
Rejestracja: 24 sierpnia 2009, 22:36

Post autor: zbig9 » 21 czerwca 2014, 22:03

Robert J pisze: Mam nowszy model P90. Odkąd siedzę w lustrzankach użyłem tego aparatu ze trzy razy(w tym raz przymusowo). Kompletnie nie radzi sobie podczas świtów.
Zgadza się. Zdfjęcie nr 26 to kompletna katastrofa. Najpierw myslałem o czymś takim, potem o kompakcie Fuji, potem prawie zdecydowałem się na lustrzankę, teraz myslę o bezlusterkowym... czytając internet zgłupieję zupełnie... :shock:
Pozostaje pójść do sklepu i kupić co wpadnie w rękę... albo jeszcze pogadać na zjeździe.
instagram: @zbigniewzbig984
ODPOWIEDZ