ABC górskiej fotografii - Rady cenne i uwagi dla foto-amatora

Fotografia jest dla wielu osób nieodłącznym elementem górskich wędrówek. Tu rozmawiamy o sprzęcie, zdjęciach, technikach fotografowania oraz programach i sposobach obróbki zdjęć, dzielimy się wiedzą i doświadczeniem fotograficznym.

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
Han-Ka
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 1313
Rejestracja: 05 lutego 2011, 21:02

ABC górskiej fotografii - Rady cenne i uwagi dla foto-amator

Post autor: Han-Ka » 01 sierpnia 2011, 22:03

Czy fotografujący turyści lub wędrujący fotografowie pomogą mi znaleźć jakieś forum, skupiające fotografów-amatorów? Mój mąż chciałby skorzystać z takiej możliwości wymiany wiadomości i poglądów.
Jeżeli możecie, to rzućcie mi proszę linki. :>
"...A przed nami nowe życia połoniny, blaski oraz cienie, szczyty i doliny.
Niech nie gaśnie ogień na polanie, złe niech znika, dobre niech zostanie ..."
kris75

Post autor: kris75 » 01 sierpnia 2011, 22:06

Awatar użytkownika
Zrzęda
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 1391
Rejestracja: 04 maja 2009, 19:27

Post autor: Zrzęda » 01 sierpnia 2011, 22:09

Han-Ka pisze:Mój mąż chciałby skorzystać z takiej możliwości wymiany wiadomości i poglądów.
Z tymi rozmowami o fotografii, to czasem bywa i tak:
http://www.swiatobrazu.pl/dlaczego-anon ... 24022.html
:)
"Boję się świata bez wartości, bez wrażliwości, bez myślenia. Świata, w którym wszystko jest możliwe. Ponieważ wówczas najbardziej możliwe jest zło..."
(R. Kapuściński)
Awatar użytkownika
sprocket73
Turysta
Turysta
Posty: 1055
Rejestracja: 09 czerwca 2011, 15:06

Post autor: sprocket73 » 01 sierpnia 2011, 23:22

od paru lat siedzę na:
http://www.canon-board.info/
i moim zdaniem to dobre forum... tylko jak sama nazwa wskazuje przeznaczone raczej dla użytkowników Canona... ale ma też swój odpowiednik w Nikonie:
http://forum.nikoniarze.pl/

inne fora międzysprzętowe mają tą wadę, że prawie zawsze dochodzi na nich do tzw. wojen systemowych, czyli zamiast sensownej dyskusji mamy paplaninę o wyższości jednej marki nad drugą

niestety wszędzie większość stanowią fotografowie-nieturyści, więc fotograf-turysta musi umieć sobie przefiltrować potrzebne treści
Awatar użytkownika
Han-Ka
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 1313
Rejestracja: 05 lutego 2011, 21:02

Post autor: Han-Ka » 02 sierpnia 2011, 9:52

kris75 , Zrzęda , sprocket73 , bardzo dziękuję za informacje. :)
"...A przed nami nowe życia połoniny, blaski oraz cienie, szczyty i doliny.
Niech nie gaśnie ogień na polanie, złe niech znika, dobre niech zostanie ..."
Awatar użytkownika
Królik
Turysta
Turysta
Posty: 6291
Rejestracja: 22 lipca 2007, 23:27

Post autor: Królik » 06 marca 2012, 14:29

Cytat z innego tematu, ale warty by go tu przytoczyć:
sokół pisze:Mam pomysł na nowy temat - dużo jest tu osób, które robia bardzo dobre zdjęcia - wymienię tu tylko kilka, których uważam za najlepszych fotografów - kolejność dowolna - Dzwonek, Dżola, Takigość, Tidżej, Sprocket, Michał.
Może by tak te osoby poprowadziły w temacie takie krótkie abc fotografii, napisały coś o kadrowaniu, balansach bieli itd, oraz może jeszcze coś o obróbce zdjęć.
na pewno byłoby to z pożytkiem dla tych, którzy interesują się tematem, a dopiero się uczą.
Nowego tematu nie potrzeba.
Tem temat był pod innym tytułem. Zmieniłem tytuł (wybacz Han-Ka) i już można wymieniać się radami i uwagami nt. ABC Górskiej Fotografii
Zatem zaczynamy :spoko:
Awatar użytkownika
Han-Ka
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 1313
Rejestracja: 05 lutego 2011, 21:02

Post autor: Han-Ka » 06 marca 2012, 15:18

Królik pisze:Zmieniłem tytuł (wybacz Han-Ka)
Wspaniałomyślnie wybaczam. :>

Sama chętnie skorzystam z porad turystów-fotografów. Oby tylko zechcieli odkryć przed nami tajemnice swojego warsztatu.
"...A przed nami nowe życia połoniny, blaski oraz cienie, szczyty i doliny.
Niech nie gaśnie ogień na polanie, złe niech znika, dobre niech zostanie ..."
Dzwonek

Post autor: Dzwonek » 07 marca 2012, 10:02

sokół pisze: Mam pomysł na nowy temat - dużo jest tu osób, które robia bardzo dobre zdjęcia - wymienię tu tylko kilka, których uważam za najlepszych fotografów - kolejność dowolna - Dzwonek, Dżola, Takigość, Tidżej, Sprocket, Michał.
Może by tak te osoby poprowadziły w temacie takie krótkie abc fotografii, napisały coś o kadrowaniu, balansach bieli itd, oraz może jeszcze coś o obróbce zdjęć.
na pewno byłoby to z pożytkiem dla tych, którzy interesują się tematem, a dopiero się uczą.
hmm... dzięki sokół, ale zdjęcia robię zwykłym kompaktem na trybie automatycznym :P
o balansie bieli itp. nie mam zielonego pojęcia :shock:
co do kadrowania to po prostu uważam, aby nie uciąć człowiekowi głowy a górom szczytów
najważniejsze to chyba złapać ostrość i nie prześwietlać fot :spoko:
Anonymous

Post autor: Anonymous » 07 marca 2012, 10:09

Dzwonek pisze:dzięki sokół, ale zdjęcia robię zwykłym kompaktem na trybie automatycznym
Ty mnie tu w balona nie rób, bo raczej nie uwierzę w te bajki.
Dzwonek

Post autor: Dzwonek » 07 marca 2012, 10:12

ok. w trybie automatycznego krajobrazu :P
Montenero

Post autor: Montenero » 07 marca 2012, 11:56

To ja też dorzucę linka: http://www.hdtv.com.pl/forum/kamery-f14.html

Z ta różnicą że zacząłem się bawić w obrazy HD i profesjonalny montaż ;)
Zaznaczam, zacząłem.
Anonymous

Post autor: Anonymous » 07 marca 2012, 19:02

Wymiana doświadczeń miała miejsce:
viewtopic.php?t=6441&start=0
Dzwonek pisze: co do kadrowania to po prostu uważam, aby nie uciąć człowiekowi głowy a górom szczytów
najważniejsze to chyba złapać ostrość i nie prześwietlać fot :spoko:
i być w odpowiednim miejscu i odpowiednim czasie :)
Ostatnio zmieniony 09 marca 2012, 19:06 przez Anonymous, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Dżola Ry
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 6331
Rejestracja: 28 czerwca 2009, 23:07
Kontakt:

Post autor: Dżola Ry » 07 marca 2012, 21:48

sokół pisze: Mam pomysł na nowy temat - dużo jest tu osób, które robia bardzo dobre zdjęcia - wymienię tu tylko kilka, których uważam za najlepszych fotografów - kolejność dowolna - Dzwonek, Dżola, Takigość, Tidżej, Sprocket, Michał.
Może by tak te osoby poprowadziły w temacie takie krótkie abc fotografii, napisały coś o kadrowaniu, balansach bieli itd, oraz może jeszcze coś o obróbce zdjęć.
na pewno byłoby to z pożytkiem dla tych, którzy interesują się tematem, a dopiero się uczą.
Nooo, sokół, cóż ja mogę powiedzieć? Dziękuję, za umieszczenie mnie w tym zacnym gronie, ale poradzić nie bardzo mogę, bo nie znam nawet języka, którym posługują się fotografowie :8) .

Jestem całkowitym amatorem, używam kompaktu
( http://www.cyfrowe.pl/aparaty/fujifilm- ... frowy.html ) z kilkoma funkcjami, z których niewiele potrafię obsługiwać (jedynie typu: śnieg, noc, krajobraz, portret, makro). Nie jestem z niego zadowolona :( Kiedyś używałam Canona powershot ileś tam, był znacznie lepszy, ale nie był mój i musiałam oddać :(

Tamte zdjęcia były znacznie lepszej jakości niż obecne (co widać bardzo, gdy ogląda się zdjęcia w rzeczywistej wielkości, czyli duże, bo tylko takie lubię)

Nigdy nie śmiałabym się odezwać w tej kwestii publicznie, przy takich znawcach tematu, jacy tu są :)
Awatar użytkownika
Kovik
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 2118
Rejestracja: 18 maja 2010, 22:59
Kontakt:

Post autor: Kovik » 07 marca 2012, 22:45

Dżola Ry pisze:Kiedyś używałam Canona powershot ileś tam, był znacznie lepszy, ale nie był mój i musiałam oddać
Canon PowerShot SX20 is
fajny fajny mam ten model i Meles mój towarzysz wędrówki też
http://gorolotni.blogspot.com

Życie zaczyna się po trzydziestce
bluejeans

Post autor: bluejeans » 01 kwietnia 2012, 23:58

Zbychu pisze:jak daleko mozna posunąć się w obróbce zdjęć? Da się taką granicę wyznaczyć?
ale w jakim celu? ze tak filozoficznie zapytam..
ODPOWIEDZ