13.05.2015 - Odkrywanie Beskidu Średniego

Relacje z górskich wypraw i innych wyjazdów oraz imprez forumowiczów. Ten dział jest przeznaczony dla osób, które chcą opisać swoje relacje i/lub pokazać zdjęcia ze spotkań nie będących Klubowym Zjazdem lub Górską Wycieczką Klubową.

Moderatorzy: HalinkaŚ, Moderatorzy

Awatar użytkownika
Rafal
Turysta
Turysta
Posty: 396
Rejestracja: 27 grudnia 2009, 20:16

13.05.2015 - Odkrywanie Beskidu Średniego

Post autor: Rafal » 01 czerwca 2015, 23:02

Korzystając z dnia wolnego w tygodniu postanowiłem długo nie wahając się wyskoczyć gdzieś w góry. Palcem po mapie i decyzja zapadła - Beskid Średni i jego najwyższy szczyt Koskowa Góra.

Rano ląduję w Myślenicach. Pogoda nie zachęca, jest pochmurno i dodatkowo pada. Moja prognoza mówi jednak, że od 10:00 ma być tylko lepiej. I było... W Myślenicach łapię busa do Więciórki. Z dojazdem nie ma problemu w końcu to dzień roboczy.

Moją trasę rozpoczynam na końcowym przystanku we wsi. Bezszlakowo kieruję się drogą ku górze na przełęcz Dział, gdzie znajduje się kapliczka. I gdzie łapię szlak żółty na Koskową Górę.

Obrazek

Kapliczka jest otwarta i jest dość spora, w razie niepogody może całkiem nieźle służyć za schronienie.

Obrazek

Dalej - sielanka. Żółty szlak wije się polami, łąkami, lasami. Bardzo malowniczo. Moją uwagę przyciągają kwitnące grusze.

Obrazek

Obrazek

Szlak doprowadza mnie do osiedla pod Parszywką z dużą kaplicą-kościółkiem z końca XIX wieku. Dziś nadal odprawiane są nabożeństwa dla miejscowych co niedzielę.

Obrazek

Sam szczyt Parszywki nie jest widokowy, znajduje się tutaj tylko nieco sfatygowany czasem krzyż i ławka.

Obrazek

Idąc dalej napotykam na bardzo wysoką ambonkę myśliwską. Bez zastanowienia wdrapuję się na szczyt, skąd roztacza się ładny widok na mój cel - Koskową Górę i okoliczne szczyty.

Obrazek

Obrazek

W końcu docieram na przełęcz pod Koskową Górą z malowniczą kapliczką z początku XX wieku. Jestem zauroczony widokami i okolicą...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Powoli wdrapuję się na najwyższy szczyt tych gór...

Obrazek

... i w końcu jestem. Sam szczyt jest mało atrakcyjny.

Obrazek

Natomiast zbocza powalają pięknymi widokami. Cudownie musi być tu jesienią przy doskonałej przejrzystości powietrza.

Obrazek

Obrazek

Dalszą wędrówkę kontynuuje szlakiem żółtym aż do Makowa Podhalańskiego. Szlak na tym odcinku jest po prostu nudny, wiedzie prawie cały czas lasem. Po drodze mijam jeszcze kolejnych kilka małych kapliczek i krzyży.

Obrazek

Zdjęcia https://picasaweb.google.com/1145555295 ... oskowaGora#
KARPACKIE ŚCIEŻKI - blog - http://karpackiesciezki.blogspot.com
:oki:
Awatar użytkownika
PiotrekP
Administrator
Administrator
Posty: 8715
Rejestracja: 22 kwietnia 2009, 11:33
Kontakt:

Post autor: PiotrekP » 02 czerwca 2015, 20:38

W kwietniu również łaziliśmy po tych terenach, tylko zaczęliśmy od Babicy i skończyliśmy na Koskowej Górze. Fajne górki i dużo widoków. Miło przypomnieć sobie widoki.
Góry są piękne i niech takie pozostaną.

Nasze Wędrowanie
ODPOWIEDZ