19-22.07.2015 Pasmo Vlk. Luki. Mala Fatra na raty.

Relacje z górskich wypraw i innych wyjazdów oraz imprez forumowiczów. Ten dział jest przeznaczony dla osób, które chcą opisać swoje relacje i/lub pokazać zdjęcia ze spotkań nie będących Klubowym Zjazdem lub Górską Wycieczką Klubową.

Moderatorzy: HalinkaŚ, Moderatorzy

Awatar użytkownika
Grochu
Moderator
Moderator
Posty: 5030
Rejestracja: 14 października 2009, 12:11

19-22.07.2015 Pasmo Vlk. Luki. Mala Fatra na raty.

Post autor: Grochu » 04 sierpnia 2015, 17:49

Z braku chętnych wybrałem się na tą wędrówkę sam. Na dodatek: środkami komunikacji publicznej – czego dawno nie praktykowałem (nie licząc wypadów na Skalankę). No a jak tak, to właśnie obmyśliłem sobie pojechać na Skalankę, tam przenocować i następnego dnia ruszyć dalej. W poniedziałek przed 6.00 siedziałem już więc w pociągu ze Zwardonia do Żiliny, a tam po kwadransie ruszyłem następnym dalej. Tym sposobem już ok. 9.00 wysiadłem w Strecno, skąd ruszyłem już czerwonym szlakiem w kierunku Vlk. Luki.

Obrazek

Droga przez gęsty las otwarła widoki dopiero przy sedlo Rakytie:

Obrazek
Obrazek

tam po małym popasie szlak prowadzi dalej na sedlo Javorina:

Obrazek

by wkrótce potem ruszyć już ostro pod górę i zanurzyć się ponownie w las. Kolejne widoki zaczynają się dopiero przed sedlem Okopy – niedaleko szczytu Mincola.

Obrazek

z którego rozciąga się bardzo ładny widok.

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Z Mincola na V. Lukę jest ok. 100 m w górę, ale po drodze trzeba inne 100 m wysokości stracić by dopiero od sedla Prasive rozpocząć te ostatnie ok. 200-metrowe podejście. Sama Velka Luka jest mocno wypłaszczona i częściowo porośnięta wysoką kosodrzewiną, więc pełnej panoramy 360 nie da się tam zrobić.

Obrazek
Obrazek
Obrazek

A dalej szlak wiedzie przez tą kosówkę skutecznie zasłaniającą jakiekolwiek widoki – aż do Vidlicy. Za to stamtąd: miooodzio :) idzie się już łąkami na których można wreszcie cieszyć oczy pięknymi widokami:

Obrazek
Obrazek

i tak przez Veterne do Hornej luki.

Obrazek
Obrazek

Dzień już przygasał, więc jak już tam doszedłem to postanowiłem w tym miejscu przenocować. Ma tam być utulnia o szumnej nazwie: Grand Hotel "Partizan". Ale nie widać go tak od razu, tylko trzeba zejść nieco zielonym szlakiem.

Obrazek

Jest tam prysznic...

Obrazek

....lodówka....

Obrazek

a nawet drink bar ;)

Obrazek

Hotelik okazał się puściutki, dopiero przed zmierzchem dotarło 2 słowackich turystów zaopatrzonych w moravską slivovicę. Zdegustowaliśmy także polską produkcję w postaci krupniczka, który przytuliłem do plecaka. Tym samym – myśląc już, żem skazany na samotność – zaliczyłem całkiem udany wieczorek towarzyski po zachodzie słońca :)

Obrazek

W ogóle: ta część luczańska Małej Fatry ( w odróżnieniu od krywańskiej ) jest cudownie wyludniona. Przez caluśki dzień na szlaku spotkałem: 3 rowerzystów ( w kupie ), 1 rozłożony namiot ( bez właściciela ) 1 pasterza z psem i stadem krów oraz 1 ( słownie: jednego ) turystę pieszego z plecakiem. No i na koniec dnia jeszcze tych 2 Słowaków.

Miałem w planie na drugi dzień przejść pozostałą część pasma do Klaka, przespać się w kolejnej utulni "Javorina" pod Klakiem właśnie i dopiero wrócić do domu. Jednak upał był niemiłosierny a ja szedłem na ciężko sam dźwigając cały namiot ( oj, gdybym wiedział, że niepotrzebnie.... ) i spory zapas wody nie mając pewności czy źródełka nie powysychały. W efekcie: po otwarciu oczu gdy słońce już mocno przypiekało - czułem się wciąż zmęczony i nie chciałem dołożyć do tego drugiego dnia podobnej wyrypy, żeby nie przetrenować się przed wyprawą do Rumunii.
Ostatecznie więc zszedłem zielonym szlakiem do Bystricki, by przez Martin, Vrutki, Żilinę, Czadcę i Skalite wylądować....na Skalance ;).

A ta dalsza część luczańskiego pasma wygląda dużo bardziej obiecująco jeśli chodzi o walory widokowe, zaś sam Klak jest o wiele bardziej atrakcyjny od Vlk. Luki – więc myślę mocno by tego lata ( tudzież: wczesną jesienią ) wrócić tam i dokończyć to, com zaczął.
Wystarczy.

Reszta fotek:
https://plus.google.com/u/0/photos/1020 ... 4159766897
Nieważne: gdzie. Ważne: z kim :)
"Lepiej się w życiu wygłupiać niż wymądrzać" ( ktoś tam )
"Ludzie są coraz lepsi - w udawaniu coraz lepszych" ( też ktoś tam )
Awatar użytkownika
HalinkaŚ
Moderator
Moderator
Posty: 4600
Rejestracja: 10 września 2009, 8:11

Post autor: HalinkaŚ » 04 sierpnia 2015, 21:06

Grochu pisze:A ta dalsza część luczańskiego pasma wygląda dużo bardziej obiecująco jeśli chodzi o walory widokowe, zaś sam Klak jest o wiele bardziej atrakcyjny od Vlk. Luki – więc myślę mocno by tego lata ( tudzież: wczesną jesienią ) wrócić tam i dokończyć to, com zaczął.
Widoki rzeczywiście obiecujące Grochu,. Podziwiam za wędrówkę w takim upale. Piszę się na tą dalszą część jeśli to będzie jesienią :>
Dodam, że nie spodziewałam się takich udogodnień w górach, lodówka, drink bar, prysznic, no nic tylko się zamarzyć ;) ;)
Góry upajają. Człowiek uzależniony od nich jest nie do wyleczenia.:)
Awatar użytkownika
Grochu
Moderator
Moderator
Posty: 5030
Rejestracja: 14 października 2009, 12:11

Post autor: Grochu » 05 sierpnia 2015, 16:30

HalinkaŚ pisze:Piszę się na tą dalszą część jeśli to będzie jesienią :>
Będzie miło :)
Nieważne: gdzie. Ważne: z kim :)
"Lepiej się w życiu wygłupiać niż wymądrzać" ( ktoś tam )
"Ludzie są coraz lepsi - w udawaniu coraz lepszych" ( też ktoś tam )
Awatar użytkownika
PiotrekP
Administrator
Administrator
Posty: 8705
Rejestracja: 22 kwietnia 2009, 11:33
Kontakt:

Post autor: PiotrekP » 05 sierpnia 2015, 20:27

Oj chętnie też wybralibyśmy się na Fatrę, ale daleko i trzeba by jechać przynajmniej na 4-5 dni, a czasu brakuje. Fajną pogodę trafiłeś, schładzarka do piwa super.
Góry są piękne i niech takie pozostaną.

Nasze Wędrowanie
Awatar użytkownika
Grochu
Moderator
Moderator
Posty: 5030
Rejestracja: 14 października 2009, 12:11

Post autor: Grochu » 05 sierpnia 2015, 22:37

PiotrekP pisze:Fajną pogodę trafiłeś,
Ciut za fajną ;)
PiotrekP pisze:schładzarka do piwa super.
A to prawda. Działa super - i bez prądu! :hura:
Nieważne: gdzie. Ważne: z kim :)
"Lepiej się w życiu wygłupiać niż wymądrzać" ( ktoś tam )
"Ludzie są coraz lepsi - w udawaniu coraz lepszych" ( też ktoś tam )
Awatar użytkownika
PiotrekP
Administrator
Administrator
Posty: 8705
Rejestracja: 22 kwietnia 2009, 11:33
Kontakt:

Post autor: PiotrekP » 05 sierpnia 2015, 22:47

Grochu pisze:Ciut za fajną
Coś wiemy na ten temat, ostatnio trochę chodzimy do Sudetach i to dużo asfaltingu, a przy tej pogodzie daje popalić.
Góry są piękne i niech takie pozostaną.

Nasze Wędrowanie
Awatar użytkownika
Tidżej
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 2722
Rejestracja: 15 listopada 2011, 8:35

Post autor: Tidżej » 06 sierpnia 2015, 13:06

Grochu pisze:Grand Hotel "Partizan"

Jest tam prysznic...
....lodówka....
a nawet drink bar
Czego chcieć więcej skoro do tego jeszcze prawie pusty? :spoko:
Obiecujące widoki i do tego zachęcające jest to, że jest tam mało ludzi. Ostatnio też fajnie trafiliśmy, spotykając w górach trójkę turystów... na dwa dni. Fajnie mieć tak czasem góry tylko dla siebie ;)

Dźwigania plecaka w taki upał nie zazdroszczę, to daje popalić...

Fatra czeka na liście, więc z tym większym zaciekawieniem przeczytałem :)
| Gór, co stoją nigdy nie dogonię... |
Awatar użytkownika
Barbórka
Turysta
Turysta
Posty: 949
Rejestracja: 02 stycznia 2011, 21:12

Post autor: Barbórka » 06 sierpnia 2015, 15:27

Grochu pisze:a nawet drink bar
to mi się bardzo podobało! fajne rejony, tym bardziej, że jeszcze nie odkryte przeze mnie, będę śledzić kolejne etapy :D
Awatar użytkownika
Grochu
Moderator
Moderator
Posty: 5030
Rejestracja: 14 października 2009, 12:11

Post autor: Grochu » 06 sierpnia 2015, 17:36

Barbórka pisze:będę śledzić kolejne etapy :D
No to już tylko jeden został - może dołączycie?
Nieważne: gdzie. Ważne: z kim :)
"Lepiej się w życiu wygłupiać niż wymądrzać" ( ktoś tam )
"Ludzie są coraz lepsi - w udawaniu coraz lepszych" ( też ktoś tam )
mariuszg
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 1421
Rejestracja: 11 marca 2010, 13:11

Post autor: mariuszg » 06 sierpnia 2015, 18:28

Grochu pisze:może dołączycie
Mamy na uwadze :)
" Na życiu trzeba się znać..." Feliks Raptus
Awatar użytkownika
Wiolcia
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 982
Rejestracja: 18 listopada 2011, 18:33

Re: 19-22.07.2015 Pasmo Vlk. Luki. Mala Fatra na raty.

Post autor: Wiolcia » 06 sierpnia 2015, 22:11

Grochu pisze: A dalej szlak wiedzie przez tą kosówkę skutecznie zasłaniającą jakiekolwiek widoki – aż do Vidlicy. Za to stamtąd: miooodzio :) idzie się już łąkami na których można wreszcie cieszyć oczy pięknymi widokami
i tak przez Veterne do Hornej luki.
Rzeczywiście miodzio! Bardzo jestem ciekawa też dalszej części szlaku, którą planujesz na jesień, bo to tereny mi nieznane.
A tak rewelacyjnego hotelu to zazdroszczę - pięciogwiazdkowe się przy nim kryją!
"Navigare necesse est, vivere non est necesse"
www.kuzniapodrozy.pl
Awatar użytkownika
eska
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 390
Rejestracja: 10 marca 2011, 12:32

Post autor: eska » 07 sierpnia 2015, 18:57

Najpiękniejsze w tej wyprawie, oprócz oczywiście widoczków są bezludne szlaki, tego czego akurat mi brakuje :)
"..błogosławieni, którzy poznali smak przygody, albowiem oni wiedzą co to wolność, i co to radość życia..."
Awatar użytkownika
Grochu
Moderator
Moderator
Posty: 5030
Rejestracja: 14 października 2009, 12:11

Post autor: Grochu » 08 sierpnia 2015, 10:39

eska pisze:Najpiękniejsze w tej wyprawie, oprócz oczywiście widoczków są bezludne szlaki, tego czego akurat mi brakuje :)
W tej drugiej części ponoć jest jeszcze "puściej". Ci Słowacy szli od południowej strony - od Klaka właśnie i powiedzieli, że za cały dzień spotkali tylko 1 człowieka.
Nieważne: gdzie. Ważne: z kim :)
"Lepiej się w życiu wygłupiać niż wymądrzać" ( ktoś tam )
"Ludzie są coraz lepsi - w udawaniu coraz lepszych" ( też ktoś tam )
ODPOWIEDZ