Śladami pomników z komunistycznych czasów

Relacje z górskich wypraw i innych wyjazdów oraz imprez forumowiczów. Ten dział jest przeznaczony dla osób, które chcą opisać swoje relacje i/lub pokazać zdjęcia ze spotkań nie będących Klubowym Zjazdem lub Górską Wycieczką Klubową.

Moderatorzy: HalinkaŚ, Moderatorzy

Awatar użytkownika
buba
Turysta
Turysta
Posty: 2216
Rejestracja: 05 lipca 2011, 11:35
Kontakt:

Śladami pomników z komunistycznych czasów

Post autor: buba » 12 grudnia 2015, 12:54

Tu i owdzie, po glownych placach albo krzakach gdzie nikt nie zaglada poukrywaly sie pomniki z dawnych lat. Odlane najczesciej z betonu wspomnienia minionego ustroju. Czasem stoja na cmentarzach, w miejscach pochowku zolnierzy, a czasem po prostu je stawiali w miejscach losowych bo nie mieli co zrobic z pieniedzmi albo w ten sposob probowali znaczyc swoje terytorium. W Polsce wywolujace nieraz spore kontrowersje, niesmak i zlosc. Za wschodnia granica, na terenach bylego sajuza otoczone sa raczej czcia i opieka, acz tez w zaleznosci od kraju, regionu i obecnych sympatii politycznych - w stopniu bardzo roznym. Dlaczego robie im zdjecia? Nieraz sa ciekawe, smieszne, albo przerazajace. Czasem po prostu podoba mi sie ich architektura, jakis taki monumentalizm i zadęcie. Czesto sa zapomniane, spękane, zarosle trawa, chaszczem i krzakami, polozone w miejscach ustronnych. Przedstawiaja soba namacalnie przemijanie i w ich cieniu mozna spokojnie napic sie piwa czy powygrzewac w sloncu. Nieraz ich obecnosc jest fajnym pretekstem aby porozmawiac z ludzmi. Emocje, zwykle bardzo przeciwstawne i skrajne, ktore budza te miejsca powoduja ze ludzie chca sie nimi podzielic. W cieniu takich obeliskow mielismy okazje pogadac z weteranami, narodowcami bez szyi, ze staruszka okopujaca motyczka kwiatki, z żulami tam spozywajacymi, mlodzieza jezdzaca na deskorolkach czy rosyjska ekipa telewizyjna.
Niektore z tych pomnikow sa najzwyczajniej brzydkie i nieciekawe, ale robie im zdjecia bo sa. A za rok moze juz ich nie byc, bo taka jest spoleczna tendencja.

Moim zdaniem bez sensu jest niszczenie takich miejsc. Zawsze to swiadectwa historii. A o historii lepiej pamietac niz ja zacierac. Rozwalajac pomnik nie zmienimy tego co bylo. Mozna by je opatrzec tabliczkami, takimi co ostatnio modne jest ich stawianie jak Polska dluga i szeroka. Po polach, lasach i gorach stawia sie te zwaly plastiku i wypisuje na nich rozne pierdoly. A tu akurat moze by sie taka nadala. Mozna by napisac kim byl taki jeden z drugim, ile ludzi wymordowal i czemu go w Polsce tak nie lubimy. Albo mozna zostawic obelisk, niech stoi w krzakach, niech menele maja miejsce na wypicie wieczornego browara. Niech stoi az kiedys przyroda sama sie z nim upora. Albo chociaz przeniesc do muzeum? Aktywne niszczenie jest dla mnie najgorsza opcja- podobnie jak skuwanie niemieckich tablic na ziemiach odzyskanych czy rozbieranie łemkowskich cerkwi na chlewiki w Bieszczadach. Ot takie mszczenie sie na przedmiotach za zbrodnie ludzi. Walczyc warto by z zywymi a nie z poleglymi i starym betonem.

Ostatnio odkrylam ze juz calkiem sporo uzbieralo mi sie zdjec tego typu miejsc. Wiec stad ta relacja..




POLSKA




--Koło
Pomnik znajduje sie w parku, wokol chyba sa rozne groby. Co ciekawe sierp z mlotem przytwierdzony do pomnika zdaja sie byc prawdziwymy narzedziami. Wspinam sie na pomnik- sierp jest tepy..

Obrazek

Obrazek

Obrazek

--Ostróda
Pomnik w parku. Obecnie sluzy mlodziezy do jazdy na deskorolkach i zulikom do spozywania wina wisniowego

Obrazek

Obrazek

Obrazek

--Pieniezno
Slonce juz chyli sie ku zachodowi w pewien wrzesniowy dzien gdy mijamy Pieniezno. Toperzowi katem oka udaje sie wypatrzec jakis stary kawalek betonu wynurzajacy sie z gestych krzakow na pagorku. Zawracamy wiec i jedziemy sprawdzic co to za dziwo. Na miejsce prowadzi waska droga ze starego asfaltu. Wokol gesty chaszcz, bujna trawa i jesienna zolc nawloci i wrotyczu. Beton okazuje sie byc starym komunistycznym pomnikiem. Przed nim stoja dwa auta- jedno na polskich, drugie na rosyjskich blachach. Z tego drugiego ciagna sie po ziemi kable, w tle biega jakis gosc z kamera. Podchodze spytac czy moge teraz poogladac sobie pomnik czy lepiej zaczekac bo wleze im w kadr. Spotkani ludzie okazuja sie byc rosyjska ekipa telewizyjna ktora kreci reportaz o starych pomnikach. Gadamy chyba godzine...

Obrazek

Obrazek

Dopiero po powrocie do domu poczytalam wiecej o tym miejscu i calej sytuacji. Nie sadzilam ze ten pomnik ukryty w krzakach malego miasteczka na polnocy wzbudzil az takie kontrowersje i stal sie na tyle slawny ze trafil do ogolnopolskich mediow, a chryja zwiazana z jego wrogami i obroncami byla chyba calkiem nieadekwatna do wielkosci problemu. A jesli chodzi o walke z takimi pomnikami- to duzo bardziej niz zburzenie, zaoranie i udawanie ze sprawy ( i innego ustroju w Polsce) nigdy nie bylo, podobala mi sie akcja z owego Pieniezna sprzed kilku lat. Obok pomnika ktos postawil konstrukcje przedstawiajaca czerwona swinie duzych rozmiarow. Fajnie ze ktos mial nietuzinkowy pomysl i chcialo mu sie wprowadzic go w zycie..
Szkoda ze prosiaka juz nie ma- to by dopiero byla atrakcja turystyczna :)

Obrazek

(zdjecie nie moje- znalezione w necie- na stronie z linka ponizej) https://www.google.pl/search?q=pieniezn ... 8OCpJiM%3A" onclick="window.open(this.href);return false;


--Braniewo
Na obrzezach Braniewa kolejny akcent czasow minionych- poradziecki cmentarz. Miesci sie w ogromnym parku. Zapada zmrok. Teren jest pusty a cisza jakos niepokojaco dzwoni w uszach. Gdzies w oddali turkoce traktor. Ale to za plotem, za gestymi krzewami i trawa zasypana gruba warstwa mirabelek. To daleko, to tak jakby gdzies w innym swiecie. Jestesmy tu sami (chyba?) ale mam mocne poczucie wbicia we mnie dziesiatek oczu.. Zmierzch to chyba zly czas na odwiedzanie cmentarzy…

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Widac ze niektore groby sa zapomniane, o innych pamieta rodzina, doklejone sa tablice z nazwiskami, zdjeciami, leza bukieciki

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


tu ktos pamietal ale juz zapomnial...

Obrazek

Ale jakze to miejsce jest inne od poprzedniego (tego w Pienieznie). Cmentarz jest bardzo zadbany, az do przesady odmalowany i odnowiony. Wybielone swieza farba geby gierojow ze zdziwieniem patrza w niebo albo na skodusie ktora jezdzi w kolko wokol nich. Chyba cmentarz ma wiernych opiekunow ze strony rosyjskiej, w koncu stad do Kaliningradu jest rzut beretem..

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Przed pomnikami leza ogromne wience, naszpikowane symbolami, zarowno dawnymi jak i calkiem wspolczesnymi. Zapewne przyciagneli je ludzie zza wschodniej granicy i wali w oczy to ze wsadzili w to naprawde gruba kase. Calosc pachnie nie tyle pamiatka historyczna i oddawaniem czci poleglym co wspolczesnym kultem ,ostentacją i manifestacja pogladow politycznych..

Obrazek

Obrazek


A co jest najciekawsze- to zestawienie tych dwoch miejsc przez nas dzisiaj odwiedzonych. W jednym miejscu razi kawalek zapomnainego pokruszonego betonu stojacy miedzy krzakami i trzeba go usunac, a w drugim jest akceptacja na demonstracje, pokazówke i remonty na blysk? I juz jest dobrze? Juz nikogo nie kole w oczy? Pieniezno i Braniewo dzieli 30 km…

--Lidzbark Warminski
Znow pomnik gierojow wyzwalajacych region ku uciesze wdziecznych mieszkancow.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Chyba jednak nie wszystkich bo ktos wywiesil przescieradlo z odezwami

Obrazek

Prawdopodobnie powiesilo to trzech bezszyjnych chlopakow. Bo chwile pozniej pukaja do okien skodusi, ciesza geby i gestami pokazuja swoja aprobate. Chyba widzieli ze robie sobie fote z ich dzielem ;)

--Giżycko
Cmentarz poleglych i pomnik

Obrazek

Obrazek

Obrazek

--Wegorzewo
Na obrzezach miasta czai sie radziecki cmentarz a na nim pomnik z kamiennymi soldatami o wygladzie.. surykatek! albo innych takich stepowych zwierzatek co to calymi rodzinami stoja slupka i wesza z wybaluszonymi oczkami.

Obrazek

Obrazek

Obrazek


--Garncarsko
Maly, niezbyt ciekawy pomniczek, zwraca uwage ze swiezo odnowiony

Obrazek

Obrazek

--Zeleznik
Taki sam jak poprzedni - dla odmiany mocno zniszczony i zapomniany

Obrazek

Obrazek

--gdzies na Dolnym Slasku
w rejonie Łagiewnik, Dzierzoniowa? jakas wioska.. nie podpisalam zdjecia od razu i zapomnialam gdzie bylo zrobione… Stan zachowania posreni pomiedzy dwoma powyzej.

Obrazek

--Brzeg
Wielki pomnik w podziemiach ktorego mozna sie schronic przed deszczem. Sprawe wykorzystuja zule ukrywajacy sie przed policja z napojem winopodobnym. Sympatyczni- pogadali, poczestowali.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

--Grodków
Cmentarz , nagrobki, pamiatkowe tablice.

Obrazek

Obrazek

Dwie tablice obok siebie- dokladnie widac ze nie jest to dokladne tlumaczenie! ;) (na polskiej dziekuja gierojom za "wyzwolenie naszej ojczyzny", rosyjska wersja brzmi "za wolnosc i niezaleznosc sowieckiej ojczyzny")

Obrazek

Obrazek

--Borne Sulinowo
Nietypowe nagrobki na radzieckim cmentarzu

Obrazek

Obrazek


O ich ofiarach tez tu pamietaja...

Obrazek

--Keszyca Lesna
Kiedys w Keszycy Lesnej bylo wiecej takich pomnikow, jako ze byla to jedna z radzieckich enklaw na terenie Polski- cale wojskowe zamkniete miasteczko. Wiecej o historii tego miejsca mozna poczytac i obejrzec np. na fb
https://www.facebook.com/K%C4%99szyca-L ... fref=photo" onclick="window.open(this.href);return false;
Zachowaly sie zdjecia starych pomnikow.

Ja mialam okazje zobaczyc jedynie ostatni z nich- czolgajacego sie lacznosciowca. Pomnik obecnie albo przechodzi remont za gminne pieniadze albo jest oblewany farba przez "nieznanych sprawcow" w "czynie patriotycznym".
Tak wygladal w roku 2009

Obrazek

Obrazek

Obrazek

--gdzieś w Zagłębiu

Ksztalt, wielkosc- niespecjalne.. ale napis po prostu rozwala !

Obrazek

Obrazek



UKRAINA



--Bracław
Pomnik poswiecony wynalazcy kuchni polowej, pułkownikowi Turczanowiczowi

Obrazek

Obrazek

Obrazek

--Mutwicja
Sam pomnik to nic ciekawego, popularna iglica z gwiazda. Ale ciekawe bylo to ze akurat zalapalismy sie na swieto odbywajace sie pod pomnikiem.
Gdy idziemy przez Mutwicje zwraca uwage zgrupowanie duzego tłumu ludzi. Poczatkowo myslimy , ze skoro dziś niedziela to pewnie jakas msza polowa pod krzyzem lub kapliczka. Zgromadzenie okazuje się jednak być obchodami „dnia pobiedy” pod pomnikiem z czerwona gwiazda. Odswietnie ubrane dzieci deklamuja na podwyzszeniu wierszyki, spiewaja piosenki, są tez przemowy starszych dostojnym glosem czy jakieś chóralne spiewy puszczane z magnetofonu. Często padaja slowa: „zolnierz”, „zwyciestwo”, „wolnosc”, „ojczyzna” czy „rok 42” Ponoc we wsi zostalo jeszcze dwoch weteranow więc cala impreza jest glownie dla nich. Impreza calkiem wspolczesna- rok 2011

Obrazek

--Czkałowe
Napotykamy w miasteczku pomnik gieroja sowieckiego sojuza. Czkałow był lotnikiem, udalo mu się bez przystankow przeleciec w latach trzydziestych trase Moskwa- Pietropawlowsk Kamczacki oraz Moskwa – USA. Zmarl mlodo, jeszcze przed wojna. Nic nie napisali wiecej o jego smierci, więc mamy przypuszczenia ,ze ktorys z kolejnych jego brawurowych lotow był mniej udany...

Czkałow ma w miare niebrzydka i sympatyczna twarz , co nieczesto zdarza się bohaterom z tutejszych pomnikow. Większość jest niezmiernie do siebie podobna- wyglada jak ciosane siekiera klony, o pyskach takich ze powinni je we wiadrze trzymac... Jakos tak przypomina się pewien dowcip ;))) „-Wiesz, ze wZSRR wynaleziono uniwersalna maszynke do golenia? Wklada się twarz, naciska guzik a tam specjalne zestawy ostrzy myk myk ladnie cie ogola. -Ale jak to? Przeciez kazdy ma inne rysy twarzy? -Tak, ale tylko do pierwszego golenia”

Obrazek

Obrazek

--Rybałcze
Pomnik w małej nadmorskiej wiosce

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Tego kolesia chyba przedstawiac nie trzeba ;) rozsiane po całej Ukrainie- glownie srodkowej, poludniowej i wschodniej.


--Berdyczów

Obrazek

Obrazek

--Kijów (ten chyba nieistniejacy juz bo w czasie majdanu zrobili mu kęsim)

Obrazek

--Niemirów

Obrazek

--Sewastopol- tu dodatkowo spotykamy manifestacje z flagami

Obrazek

--Symferopol

Obrazek

--Kercz

Obrazek

--Kozjatyn- orginalnie bo nie pilnuje glownego placu tylko rozkladow jazdy pociagow

Obrazek

--Zaporoze

Obrazek

Obrazek

Obrazek

--Wiłkowe

Obrazek

Izmaił

Obrazek

Obrazek

--Oczaków (tu siedzacy i w towarzystwie)

Obrazek

--Striełkowe

Obrazek

--Biełogorsk - tutejszy Lenin zacheca do zakupow w nowym centrum handlowym

Obrazek

--Mariupol- akurat nie pomnik a tablica

Obrazek

--Gorłowka (zestawienie bóstw dwoch roznych epok ;) )

Obrazek

--Ługańsk

Obrazek

--Mironiwka
Czolg do ktorego da sie wejsc. Mlodziez przychodzi tu na randki ku oburzeniu dziadkow (ktorzy czesto dzwonia na policje, powodujac tym zaostrzenie problemow nizu demograficznego ;)

Obrazek

--Melitopol
Miasto zwiedzamy z poznanymi w knajpie miejscowymi- Igorem i Sieriożą. Zabieraja nas pod pomnik bohaterow - czolg z czerwona gwiazda na cokole, pamiatkowe tablice itp. Igor ma bardzo powazne podejscie do takich spraw, nie pozwala siadac pod pomnikiem, gani za radosne usmiechy do zdjec czy glosne rozmowy. Za to Sieroża (wstydzac sie tylko troszeczke) opowiada nam na ucho jak to dawniej z chlopakami robili w tym czolgu imprezy z samogonem :) Ponoc da sie wejsc nawet do srodka - tylko klapa bardzo ciezka i policja moze zlapac ;)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

--Zabużżja
Wioska na ukrainskim Polesiu, wsrod bagien , lasow i piaszczystych wydm. Pomnik ku chwale i pamiatce utrwalaczy radzieckiej wladzy.

Obrazek

Obrazek

Pomnik wyjatkowo zadbany, wypielone rabatki, zlozone swieze kwiaty i wience, pomalowane ławeczki i plotki. Tyle sie mowi teraz niby o odcinaniu sie od radzieckich korzeni, wspomnien, zwyczajow, o patrzeniu i dazeniu Ukrainy w strone przeciwna, na zachod a nie na wschod. Ponoc nawet nowe wladze wprowadzily jakies nowe prawa deptajace i zakazujace tego fragmentu historii. Ale jak nie uczcic weteranow? jak nie zlozyc wienca w dzien pobiedy poleglym z rodzinnej wsi? Latwo zrzucic z cokolu Lenina w jakims wielkim anonimowym miescie. Ale wlasnego dziadka? Albo innych jego sasiadow spod lasu wymienionych z imienia i nazwiska, ktorzy walczyli pod takim a nie innym sztandarem bo byly takie a nie inne czasy? Sierp z mlotem dzisiaj nie na topie, zwlaszcza teraz, po majdanie...a zwlaszcza tu, na Wołyniu, na Ukrainie najbardziej zachodniej z zachodnich.. Ktos sprytny wpadl wiec na pomysl jak ten odrobine niepolityczny pomnik oswoic, jak dostosowac go do obecnych dosc burzliwych czasow.. Dostal wiec narodowe ukrainskie barwy. Nowe, swieze, walace po oczach. Takie jak teraz wypada miec. Ale wyryta gwiazda i Kraj Rad przebija ze spodu. Sa rzeczy ktorych cienka warstwa powierzchniowego koloru nie kryje.. Stoje i gapie sie na ten dziwny pomnik, jakis taki symboliczny jak cholera….

Obrazek

--Rymaczi
We wsi dwa pomniki. Jeden odmalowany oblozony kwiatami, drugi zarosniety trawa i mocno odrapany..

Obrazek

Obrazek

--Hołowne
Napisy zostaly skute. Acz twarze osobnikow nie pozostawiaja cienia watpliwosci co do epoki w czasie ktorej rzezbiarz je zapodal ;)

Obrazek

--Ratne
Bardzo rozbudowany pomnik- posag, krzyz, kostka bauma, poezje.. Jeden z niewielu na Polesiu opisany tylko po rosyjsku, nie znalazlam zadnego ukrainskiego napisu..

Obrazek

Obrazek

--Rostan
Pomnik wyglada na niekompletny- co koles mial pod reka? ma ją nienaturalnie wygieta...wyraznie wyglada jakby sie o cos niegdys opieral!

Obrazek

--Pulemec
Gwiazda razem z prawoslawnym krzyzem, komunisci pewnie przewracaja sie w grobach ;)

Obrazek

--Piszcza
Pomniczek pieczolowicie odnowiony- z najwieksza dbaloscia o wąsy sołdatow.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Po drugiej stronie drogi stoi pomnik z czasow chyba podobnych i o zblizonej wymowie. Ten jednak dla odmiany jest chyba zapomniany, zarasta go chaszcz. Wąsow brak.

Obrazek


--Ostriwja
W centrum tej poleskiej wsi stoi pomnik z gwiazda, oczywiscie zgodnie z najnowsza moda opasany szarfa w barwach narodowych.

Obrazek

Obrazek

Kolo pomnika dziobia kury. Dla nich to nie problem sforsowac plotek. Kreci sie tez pies o wyjatkowo anarchistycznym i apolitycznym usposobieniu, ze znudzona mina osikujacy pomnik. Zero szacunku dla symboli ;) Chwile pozniej osikuje tez skodusiowe kolo.. Widac obcokrajowcow tez nie lubi ;)


DONBAS


--Donieck
Pomniki bohaterskich gornikow wyrabiajacych 500% normy dla socjalistycznej ojczyzny. Takie okazy sa rozsiane po calym miescie. (lub byly- nie wiem jak to tam teraz wyglada po przetoczeniu sie frontu, ostrzalach i innych temu podobnych zwiazanych z wojna. Dotyczy wszystkich pomnikow z Donbasu- moga juz nie istniec. Moje zdjecia pochodza z 2011 roku)

Gornicy w wersji z bryla wegla w rece, albo z kilofami, latarenkami albo innymi atrybutami zawodu

Obrazek

Obrazek

Obrazek


--Donieck

Caly plac pod stadionem Donbas Arena byl zajety przez pomniki, tablice, czolgi itp. Wszystko dosyc monumentalne. Czolgi sluza jako plac zabaw dla dzieci (i turystow ;) )


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


---Ługańsk
W tym miescie jest takie zatrzesienie tego rodzaju pomnikow ze mozna bylo dostac oczopląsu! One byly wszedzie!

Pomniczek przy muzeum awiacyjnym

Obrazek

Przy dworcu kolejowym- pamieci kolejarzy

Obrazek

Obrazek

Zaglebie dziwnych czolgow na cokołach

Obrazek

A tu jakis okaz w klimatach palacowych

Obrazek

Obrazek

Obrazek

z odezwa "proletariusze wszystkich krajow laczcie sie". Acz najbardziej podobala mi sie humorystyczna wersja jakby to moglo brzmiec po czesku "wsje golodupki hop do kupki"

Obrazek

Tu jakas "aleja zasluzonych"

Obrazek

Nie wiem co autor mial na mysli ale mi to wybitnie wyglada ze ta babka ucieka w poplochu w podartych ciuchach a za nia podaza zwartym szykiem oddzial soldatow.

Obrazek

Tu chyba kogos uniosla "poetyckosc" ("oni nie polegli w naszej ziemi tylko sie zmienili w biale zurawie"- czy jakos tak)

Obrazek

Obrazek

Ten mogl sie nagle zrobic dziwnie aktualny...

Obrazek

Obrazek

Kolejne czolgi i samoloty

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Dla odmiany zlocony, zajmuje cale wzgorze

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Na jakims placu

Obrazek

Obrazek

Na pasie zieleni na drodze

Obrazek

Obrazek

Obrazek

W parku

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

i kolejny

Obrazek

Obrazek


--Swiatogorsk
Pomnik gigant stojacy na wzgorzu nad miastem. To Fiodor Adriejewicz Siergiejew- bardziej znany jako "towarzysz Artiom" . Miejsce jest celem wielu wycieczek- rodzinnych, z kumplami na piwo, albo na plener slubny.

Obrazek

Obrazek


Wokol Artioma kupa innych mniejszych pomnikow

Obrazek

Obrazek

Obrazek


--Swiatogorsk, dąb Kamyszewa
Nietypowy pomnik jak na tamte czasy- bo zrobiony ze spalonego drzewa

Obrazek


--Gorłowka
Pomnik w miejscu gdzie osobnikowi o nazwisku Kuzniecow odrabali reke ;)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

W miescie jest tez kilka innych pomnikow "z klimatu"

Tu taki gosc- wyglada na gornika

Obrazek

Patron miasta- Gorłow wygląda troche inaczej niż większość rewolucjonistów z tutejszych pomników

Obrazek

Jest tez czolg

Obrazek

Sa tez murale

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

I plaskorzezby na budynkach uzytecznosci publicznej

Obrazek

Obrazek

Obrazek

--Nowoazowsk
Tablicy przy pomniku niestety nie odczytalam - zdjecie zrobione z autobusu

Obrazek

--Mariupol
Pomnik przy kombinacie "Azowstal"

Obrazek

Obrazek




KRYM




--Nikołajewka
Pomnik ktoremu mozna zajrzec od zadka w maszynerie :) Raj zlomiarza!

Obrazek

Obrazek

kostka brukowa, desen nietypowy ;)

Obrazek


-- Nad krymskim kanałem, nie pamietam jaka miejscowosc.
To ponoc dzieki kanałom na tych suchych terenach tak rozwinelo się rolnictwo. Wiele razy mamy okazje widziec ogromne jezdzace machiny do nawadniania pol. Jak widac – nie zapomniano o budowniczych wielkich i mniejszych kanałow

Obrazek

--adzymuszkajskie kamieniolomy
Pomnik przy wejsciu do muzeum otworzonym w czesci podziemnych kamieniolomow gdzie w czasie II wojny swiatowej schronilo sie tysiace ludzi i zaciete walki sie toczyly

Obrazek

Obrazek

Obrazek


--Eltigen/Kercz
Pomnik gigant, wyglada z daleka jak wbity w ziemie statek kosmiczny. Wypatrzelismy go chyba z 10 km

Obrazek

Obrazek

Obrazek


--Szkolnoje (Symferopol-28)
W miejscowosci tej na przelomie lat 60 i 70 tych była tajna baza kosmiczna, miasto było zamkniete i mialo sekretny adres Symferopol-28. W tutejszych kamieniolomach wyprobowywano przyszle bezzałogowe pojazdy ksiezycowe zwane „Łunochody”, uczono się nimi kierowac a potem , gdy zostaly już wyslane na ksiezyc, tu było centrum ich sterowania. Pozniej „baza kosmiczna” zostala przeniesiona w inne miejsce , zniesiono tajnosc a dziś do tego miasteczka może już przyjezdzac kazdy.
We wpol opuszczonym obecnie miasteczku znajduje sie pomnik upamietniajacy ta kosmiczna dzialalnosc:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Wsrod blokow na osiedlu stoi drugi pomnik- juz bardziej klasyczny

Obrazek

--Dżankoj
Pomnik "Slawa Trudu", gdzie na mnie nakrzyczeli ze “siadam w swietym miejscu i nie mam szacunku do symboli” :P

Obrazek

--Feodozja
W miescie znajduje sie kilka tego typu pomnikow- jako ze to miasto nadmorskie maja swoja specyfike np. dodatek z kotwic

Obrazek

Obrazek



MOŁDAWIA



--Drepcauti
Akurat jak przyjezdzalismy to trwalo malowanie tych “kielichow”, wdalismy sie wiec w rozmowe na temat kolorystyki i od jakich barw zęby najbardziej bola ;) Probowalam namowic miejscowych aby zolnierzowi pomalowac usta na czerwono :P Jak im farba zostala to szkoda zeby sie miala zmarnowac ;)

Obrazek

Ten jeszcze przed renowacja

Obrazek

--Ciniseuti
Na peryferiach wsi spory teren zajmuje pomnik z przyleglosciami upamietniajacy wielka wojne ojczyzniana. Miejscowi nadal bardzo o niego dbaja. Gdy tam jestesmy to spora grupa dzieci szkolnych okopuje płyty, sadzi kwiatki, zamiata wokół.

Obrazek



GRUZJA


--Gori
Ten pomnik jeszcze kilka lat temu stal w centrum miasta. Chyba w 2010 przeniesiono go na teren muzeum:

Obrazek


Komunistyczne plaskorzezby wkomponowane w mur budynku. Ciekawe ze nosili spodnie-dzwony! i ochraniacze na nogi maja- jak motocyklisci przełajowi!

Obrazek

Obrazek

Obrazek

a tu promuja podrzucanie dziecmi ;)

Obrazek



ARMENIA

--Sisian
Pomnik na srodku ronda.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

--Artabujnk
Architektura pomnika nie pozostawia watpliwosci co do czasow i celow jego powstania. Upamietnia chyba jakies ofiary. Niestety nie znam ormiaskiego, wiec nie bylo szans na rozszyfrowanie makaranow go opisujacych. Jakos tez nie bylo nigdzie w okolicy miejscowego aby zapytac..

Obrazek

Obrazek


--nad jeziorem Spandarian
Pomnik na totalnym pustkowiu, tam gdzie waski pas Armenii oddziela Karabach od Nachiczewanu. Wokol tylko puste gory, opuszczone wsie, jezioro i nitka drogi na ktorej rycza iranskie tiry. No i ten dziwny cmentarz na wzgorzu nad jeziorem...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

dziwne ze jedno nazwisko na koncu i inna trzcionka?

Obrazek



LITWA



--Kaisiadorys
Wioska w rejonie Kaisiadorys, taki pomniczek stoi sobie na skwerku w centrum miejscowosci

Obrazek

--koło Druskiennik, Park Grutas
Muzeum kolo Druskiennik

Obrazek

Jest to istniejaca juz kilkanascie lat prywatna kolekcja pomnikow i płaskorzezb, sa tez mozaiki, proporczyki i inne bibeloty zwiazane ze Zwiazkiem Radzieckim i litewska SRR. Wlasciciel w latach 90tych skupowal eksponaty masowo usuwane z miast w calym kraju. Pomniki nie stoja juz w centrach miast i nie kłuja w oczy wrogow minionego ustroju, a jednoczesnie element historii zostal ocalony przed zniszczeniem. Dzis ponoc miejsce budzi jeszcze sporo kontrowersji ale zapewne czas bedzie dzialal na jego korzysc i za 50 lat zebrane eksponaty nie beda juz budzic tak skrajnych emocji.

Pałętamy sie wiec podmoklym lasem mijajac znane i nieznane twarze, w rozmaitych pozach i nakryciach glowy.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jedna rzezba przypada mi wyjatkowo do gustu. Jako jedyna jest drewniana, teraz lekko omszala i jakos lepiej sie komponuje z lasem niz grubo ciosane bryly z betonu.

Obrazek

Jest tez "ogon wieloryba" ktorego zesmy sie tutaj calkiem nie spodziewali ;)

Obrazek


ŁOTWA


--Zeltini
Opuszczone osiedle w łotewskich lasach gdzie dawniej znajdowala sie radziecka baza wojskowa. Obecnie caly teren to zarastajace lasem i zielskiem hangary i zruinowane bloki. Jest tez kilka pomnikow. Najbardziej znany to ogromna glowa Lenina na betonowym placu

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jest tez kilka innych mniejszych i bardzo zniszczonych pomnikow, gdzie wiekszosc napisow jest juz nieczytelna

Obrazek

Obrazek

--Zalite
W lasach kolo tych miejscowosci znajduje sie opuszczona poradziecka baza wojskowa. Jest tam cos zbudowane na bazie rakiet

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

--Vainode
Pomniki na terenie dawnego wojskowego lotniska, obecnie wszystko jest w ruinie, a jeden pozostaly blok, w polowie rozwalony, zamieszkuje tylko zdziwaczaly emerytowany major. Z okna ma widok na pomniki, zarastajace trawa i chaszczem...

Obrazek

Obrazek

Obrazek



SŁOWACJA



--Kalinov

Obrazek

Obrazek

rowniez sporo tu przydroznych tablic z metalu w podobnych klimatach

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

--Vydran

Obrazek

Obrazek



CHORWACJA



--Petrova Gora

Pomnik widac juz z daleka. Chylace sie ku wieczorowi slonce odbija sie jaskrawym swiatlem w scianach wiezy na lesistym szczycie.

Obrazek

Droga do naszego celu bardzo koluje. Ostatecznie po pokonaniu zarowno szutrow jak i calkiem nowiuskich asfaltow zajezdzamy na tajemniczy kompleks. Budynek na Petrovej Gorze byl jednym z największych komunistycznych pomników upamiętniających antyfaszystowską walkę ludności jugosławiańskiej w trakcie II wojny światowej. Jego wnetrze mialo stanowic muzeum a podziemia sale kinowe. Dzialalo to niedlugo. Budowe ukonczono w latach 80 tych a juz kolejna dekada przyniosla wojne na tych ziemiach wiec i pierwsze zniszczenia obiektu a juz napewno zaprzestanie jego zaplanowanej dzialalnosci. W tych czasach budynek ponoc zaczal sluzyc jako siedziba dla Jugoslawianskiej Armii Ludowej oraz paramilitarnych bojowek serbskich. Nie do konca rozumiem dlaczego jakies wojskowe formacje chcialy siedziec w wiezy ktora jest jak na swieczniku, zamiast sie gdzies schowac- ale widocznie kompletnie nie znam sie na militarnych strategiach ;)

Jedno jest pewne- kompleks byl budowany z ogromnym rozmachem i bez zbednych oszczednosci. Wokol ogromne parkingi, place, ktorych beton zaczal sie juz rozlazic i przyjemnie porastac roslinnoscia.

Obrazek

Wielkie hale sluzace chyba niegdys za knajpy teraz sa siedziba ptactwa i wiatru. Resztki law , stolow i barow przypominaja mi nadazowski opuszczony kurort- Siedowe. Piwa tu nie kupisz ale dogodnie mozesz wypic wlasne, wsluchujac sie w cisze, odglosy lasu i opowiesc starego betonu o nieodleglej przeszlosci

Obrazek

Obrazek

Dalej ida schody, robione przynajmniej z takim rozmachem ze i Lenin na cokole w czasach swojej swietnosci by sie takowych nie powstydzil!

Obrazek

No i w koncu ona- wieza..

Obrazek

Obrazek

Pomnik, muzeum, punkt widokowy.. Dzis pelni jedynie funkcje podstawki dla anten. Od przodu wejscie do wiezy jest zadrutowane i patrzy na nas wredne oko kamery, albo makiety ktora calkiem dobrze ją imituje. Obchodzimy wiec wokolo betonowego giganta, liczac w sercach na jakis łut szczescia. Wiatr wyje w antenach i elementach konstrukcji wydajac nieraz bardzo upiorne piski. Lezace tu i owdzie na ziemi kawalki blachy czy szkla sugeruja ze lepiej nie chodzic zbyt blisko scian.. Z boku pojawia sie wejscie do piwnicy czy schronu.

Obrazek

Podziemne pomieszczenia sa ogromne, odlane z grubego betonu.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Na sale kinowa to to nie wyglada. Bardziej przypomina mi glowny reaktor elektrowni atomowej w Szcziołkinie, acz tamta miala troche delikatniejsza konstrukcje. Gdzieniegdzie leza jeszcze pozostalosci jakis maszyn i orurowan.. Kretymi schodami podnosimy sie na kolejne pietra.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Trzpien wiezy huczy jakimis wentylatorami sugerujac ze miejsce do konca opuszczone nie jest. Tlumaczymy sobie ze to zapewne chlodzenie anten dachowych ale pewnosci co do pochodzenia dziwnego dzwieku nie mamy. Momentami mamy wrazenie ze widzimy na scianach nowy tynk i swieze pudelka instalacji. A zaraz obok wydarte ze scian gabki i rozwloczone bezladnie kable..

Widoki sa zacne mimo dosc dzis przymglonego horyzontu. Wiatr duje tak jakby zaraz chcial nas wyssac przez rozbite okna.

Obrazek

Obrazek


--Podgaric
Tez pomnik z komunistycznych czasow polozony w polnocnej Chorwacji
Jest to ogromny zwał betonu w lesistych zielonych gorach. Pomnik zostal zbudowany dla upamietnienia mieszkancow jednego z regionów Chorwacji, ktorzy walczyli podczas drugiej wojny swiatowej. Jest to dosc popularne miejsce popoludniowych wycieczek miejscowych. Przyjezdzaja tu aby pooblapiac sie z dziewczyna albo z dzieckiem porzucac pileczka. My tez odnajdujemy sie w sielskim spedzaju czasu na betonowych schodach- gotujemy obiad.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio zmieniony 05 lutego 2017, 12:21 przez buba, łącznie zmieniany 1 raz.
"ujrzałam kiedyś o świcie dwie drogi, wybrałam tą mniej uczęszczaną, cała reszta jest wynikiem tego ,że ją wybrałam..."

na wiecznych wagarach od życia..
Awatar użytkownika
buba
Turysta
Turysta
Posty: 2216
Rejestracja: 05 lipca 2011, 11:35
Kontakt:

Post autor: buba » 19 grudnia 2015, 20:19

Jak to w powiedzeniu: "cudze chwalicie... " ;) Gdzies szukam takich pomnikow dalekimi swiatami a jeden z fajniejszych stoi 20 km od mojego domu...

Wioska Mikolin, na nadodrzanskich wałach. Upamietnia miejsce gdzie zolnierze pierwszego frontu ukrainskiego forsowali Odre. Jeden z tych pomnikow co jakby go zabrali do muzeum to by stracil 3/4 swojej atrakcyjnosci, bo fajnie komponuje sie tu wsrod tych pol i nadrzecznych wałow.. Bez tego kontekstu terenowego bylby nijaki.. Z roznych stron powmurowywane lodki, niestety nie prawdziwe, a betonowe, juz mialam nadzieje ze to drewniane lodki. Ale wlezc sie do nich da :-) Troche wody w srodku dzis stoi, ale w upalny suchy dzien mozna by w nich spac! :) To by bylo klimatyczne miejsce na nocleg!

Widac go juz z daleka:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
"ujrzałam kiedyś o świcie dwie drogi, wybrałam tą mniej uczęszczaną, cała reszta jest wynikiem tego ,że ją wybrałam..."

na wiecznych wagarach od życia..
Awatar użytkownika
ninik
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 801
Rejestracja: 22 listopada 2008, 16:35
Kontakt:

Post autor: ninik » 19 grudnia 2015, 20:42

Ale numer ..właśnie skończyłem przeglądać zdjęcia Eco z Doliny Odry wchodzę na GS a tu ponownie ten sam pomnik :)
Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów.

https://www.flickr.com/photos/148596918@N06/albums
Awatar użytkownika
buba
Turysta
Turysta
Posty: 2216
Rejestracja: 05 lipca 2011, 11:35
Kontakt:

Post autor: buba » 19 grudnia 2015, 21:12

ninik pisze:Ale numer ..właśnie skończyłem przeglądać zdjęcia Eco z Doliny Odry wchodzę na GS a tu ponownie ten sam pomnik :)
wlasnie dzieki tamtej relacji eco dzis tam pojechalam!!!!! :lol:
"ujrzałam kiedyś o świcie dwie drogi, wybrałam tą mniej uczęszczaną, cała reszta jest wynikiem tego ,że ją wybrałam..."

na wiecznych wagarach od życia..
S T A C H Ó
Turysta
Turysta
Posty: 24
Rejestracja: 15 czerwca 2015, 21:12

Post autor: S T A C H Ó » 19 grudnia 2015, 21:13

Fajny temat, nie miałam pojęcia że tyle jeszcze mamy w PL takich pomników. :-)

a to moje..
Wołgograd dawny Stalingrad

Matka Rossija , Posąg mierzy 52 m i waży około 8 tysięcy ton. Jego całkowita wysokość, wraz z wykonanym ze stali nierdzewnej mieczem, wynosi 85 m (dla porównania Statua Wolności bez cokołu mierzy 45 m).
Załączniki
gs2.jpg
(101.62 KiB) Pobrany 1624 razy
gs6.jpg
(92.42 KiB) Pobrany 1624 razy
gs1.jpg
(56.17 KiB) Pobrany 1624 razy
Być zwyciężonym i nie ulec to zwycięstwo, zwyciężyć i spocząć na laurach to klęska.
Awatar użytkownika
Dżola Ry
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 6331
Rejestracja: 28 czerwca 2009, 23:07
Kontakt:

Post autor: Dżola Ry » 19 grudnia 2015, 21:37

Aleś tego nazbierała! Skatalogowałaś je jakoś? Wiesz ile ich odwiedziłaś? Chciałam tu policzyć, ale wymiękłam :roll: :)

S T A C H Ó pisze: wynosi 85 m
To prawie 30 pięter!
Awatar użytkownika
PiotrekP
Administrator
Administrator
Posty: 8703
Rejestracja: 22 kwietnia 2009, 11:33
Kontakt:

Post autor: PiotrekP » 19 grudnia 2015, 21:46

Mam pytanie: czy w mauzoleum puszczają jeszcze smutną muzykę :?:
Zwiedzałem to miejsce w 1981 roku w czerwcu, piękna pogoda i widoki z kurhanu były fajne.
Góry są piękne i niech takie pozostaną.

Nasze Wędrowanie
S T A C H Ó
Turysta
Turysta
Posty: 24
Rejestracja: 15 czerwca 2015, 21:12

Post autor: S T A C H Ó » 19 grudnia 2015, 21:52

tak, puszczają smutną muzykę i czasami odgłosy strzelania, już wchodząc do parku słychać .
Być zwyciężonym i nie ulec to zwycięstwo, zwyciężyć i spocząć na laurach to klęska.
Awatar użytkownika
buba
Turysta
Turysta
Posty: 2216
Rejestracja: 05 lipca 2011, 11:35
Kontakt:

Re: Śladami pomników z komunistycznych czasów

Post autor: buba » 05 lutego 2017, 12:21

POLSKA


BOLESŁAWIEC

Na obrzezach miasta rzuca sie w oczy solidny mur, co od razu sklania do zatrzymania sie. Poczatkowo podejrzewamy ze siedzi za nim palac. A moze stary zarosniety cmentarz?
Obrazek

Miejsce faktycznie okazuje sie cmentarzem ale nie takim jak myslelismy. Jest to calkiem spory cmentarz poradziecki. Posiada jednak szereg cech odrozniajacych go od obiektow z podobnej kategorii. Po pierwsze spora jego czesc jest wyremontowana. Pomniki sa swiezo pomalowane, pomurowane a wszedzie wokol zalega kosteczka bauma.
Obrazek
Obrazek

Po drugie jest cmentarzem “dwuetapowym” tzn upamietnia nie tylko klimaty drugowojenne, ale takze wydarzenia wieku XIX, bo maja tu pomnik Kutuzowa. Lezy tu jego serce. Skadinad strasznie mi sie nie podoba ta moda na fragmentowanie zwlok- tu glowa, tam podroby. No wiec Boleslawiec zostal zaszczycony podrobami :) Z ustawionych tablic dowiadujemy sie ze dzielni Rosjanie uratowali swiat nie tylko przed faszyzmem i zapedami hitlerowskich Niemiec ale rowniez przed Napoleonem! ;) Kutuzow wiec sobie stoi z piecioramienna gwiazda nad glowa i nie do konca wiadomo czy mu sie to podoba ;)
Obrazek

Zwracaja tez uwage napisy gdzie dwukrotnie jest wspomniane nazwisko Stalina.
Obrazek

Myslalam ze koles od czasu swej smierci jest na cenzurowanym i jego kult zostal zaniechany a pomniki czy tablice ostaly sie jedynie w muzeum w jego malej gorzystej ojczyznie. (wprawdzie w Cybince i Cziaturze tez sie plaskorzezby zachowaly acz to chyba przez zapomnienie)
Jest tez Zajcew ktory wykazal sie w ten sposob ze swoim cielskiem zatkal bunkier nieprzyjaciela. Aby dramatyczna historia bardziej przemawiala do ogladajacego wszystko zostalo wyobrazone na obrazku.
Obrazek

Kawaleczek za odnowiona czescia zaczyna byc tak jak buby lubia. Wielkie omszale schody prowadza w chaszcz. Teren porastaja tuje giganty, kladace sie na ziemie pod ciezarem galezi. Tajemnicze ronda z popekanego asfaltu sprawiaja wrazenie byłych placow defilad albo skrywaja podstumenty dawno wyrwanych pomnikow. Tam gdzie pewnie niegdys brzmialy jakies wzniosle piesni teraz kwiczy tylko ptactwo wijace gniazda- w tym co pozostalo po ludzkiej dzialalnosci.
Obrazek
Obrazek
Obrazek

OSETNO

Taki niepozorny kamien przydrozny

Obrazek

ŚCINAWA

Z bardzo ogolnikowa wzmianka na tabliczce.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

WOLA MICHOWA

Ku czci i pamieci milicjantow


Obrazek

Obrazek

UNIEJOWICE

Przy drodze w Uniejowicach stoi tabliczka ze strzalka do “Muzeum armii radzieckiej”. Gruntowa droga wije sie gdzies pod gore, w las, wies zostaje w dole.. Juz mamy wrazenie ze zle pojechalismy gdy nagle z chaszcza wylania sie spory chutor- zabudowania starego poniemieckiego folwarku obrosle pnączami.
Obrazek

Pomiedzy krzewami stoja nadkruszone pomniki minionego ustroju- niezbyt urodziwa geba Swierczewskiego w dwoch odslonach, lekko zzielenialy Rokossowski, nadgryzione oblicza przedstawicieli Ukladu Warszawskiego. Pochodza z okolicznych miasteczek oraz z opuszczonych jednostek w Legnicy. Sa tez szyldy ulic ktore zniknely z przestrzeni publicznej, mapy, plakaty. Takie polskie Grutas Parkas, tylko oczywiscie na mniejsza skale… Pakujemy sie w puste obejscie zastanawiajac sie czy zaraz zostaniemy poszczuci psem za wtagniecie na prywatna posesje bez zaproszenia...
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Z odwiedzeniem troche nie wstrzelilismy sie czasowo. Noclegi i zwiedzanie dostepne jest od maja. Na zime wszystko zabite na glucho. Agroturystyka rowniez- nie wlaczone ogrzewanie.. Gospodarz jednak nie splawia nas (jak to maja w zwyczaju wlasciciele kwater gdy pyta ktos w brudnych butach, ze spiworem i nie chce zostac 2 tygodnie calujac czubek buta) ale szok- zaprasza na kawe i ciastka. Ot tak. Bo skoro juz przyjechalismy. Bo gosc w dom.. Czujemy sie nagle jak gdzies na wschodzie (nie tylko z racji obecnosci taksujacego wzroku komunistycznych postaci z betonu ;) Tu ponoc kazdy jest mile widziany. W domu uderza zapach i klimat typowy dla dawnych lat. Poroza, dywany, regaly pelne ksiazek. Sciany pelne obrazow o roznej tematyce. Zwraca uwage swiety obraz gdzie oprocz Matki Boskiej i dzieciatka jest jeszcze jakas kilkuletnia dziewczynka... Gospodarz pokazuje zdjecia i filmiki z organizowanych w obejsciu festynow regionalnych i koncertow piesni zolnierskiej. Pokazuje imponujaca galerie zdjec sciennych roznych mniej i bardziej znanych postaci ktore bywaly w Uniejowicach i kumaly sie z gospodarzem. Gosc sypie anegdotkami i opowiesciami z dawnych lat. Ma czas pogadac.. Pozwala robic zdjecia.. Przewijaja sie nazwy dobrze znanych miejsc w odslonie sprzed lat.
Dziwne, specyficzne ,ciekawe i napewno kontrowersyjne miejsce, zobaczone w przelocie, wiec zbyt malo poznane by wyrobic sobie o nim opinie. Zapewne wrocimy tu wiosna gdy wszystko bedzie juz czynne a gospodarz bedzie mial wiecej czasu. Wtedy moze bede mogla powiedziec o tym nietypowym miejscu cos wiecej.

JABŁONKI

Jak Jabłonki to oczywiscie kolega Swierczewski- acz na tym pomniku wyszedl wyjatkowo korzystnie.

Obrazek

I tablica przy nim. Opisane co i jak, w miare obiektywnie. Tak by mogli zawsze opisywac ten rodzaj pomnikow

Obrazek
"ujrzałam kiedyś o świcie dwie drogi, wybrałam tą mniej uczęszczaną, cała reszta jest wynikiem tego ,że ją wybrałam..."

na wiecznych wagarach od życia..
Awatar użytkownika
buba
Turysta
Turysta
Posty: 2216
Rejestracja: 05 lipca 2011, 11:35
Kontakt:

Re: Śladami pomników z komunistycznych czasów

Post autor: buba » 07 lutego 2017, 9:17

CHORWACJA

W przydroznej zatoczce gdzies miedzy Kruscica a Kozjaca. Maly, mocno zniszczony pomniczek

Obrazek

Obrazek

SERBIA

Subotica. W ryneczku stoi spory drugowojenny pomnik

Obrazek

Umieszczona plaskorzezba przypomina jakies zapasy, sumo, zatloczony autobus w chodzinach szczytu albo orgie? ale jakos nic kojarzacego sie bezposrednio z wojna...

Obrazek

Obrazek



W Prijepolje mijamy pomnik walk z okresu II wś. Rzezby, tablice, plaskorzezby, wkomponowane w pokaznych rozmiarow ruiny. Jakis miejscowy, widzac ze łaże z aparatem krzyczy ze to byl wojskowy szpital. Dotarla do mnie ta tresc. Potem dopiero sobie uswiadamiam jaki dziwny mix jezykowy koles zastosowal “sałdackij hospital” :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


ALBANIA

Okolice wsi Barmasz- spory pomnik, taki bardzo dynamiczny. Stoi sobie wsrod pol i pustego terenu.

Obrazek

Obrazek


Borove- a tu jakis sympatyk małych dziewczynek :P

Obrazek


Na trasie Kelcyre- Permet, mocno zniszczony pomniczek, ale zapewne z tych czasow. Co napisali na tablicy i co domalowali miejscowi niestety jest dla nas tajemnica..

Obrazek


Na serpentynach za wsia Dukat trafiamy na bardzo ladna i dobrze zachowana mozaike przedstawiajaca jakis pionierow z czerwonym sztandarem i krawatkami

Obrazek

Obrazek


Na wybrzezu pomiedzy Dukat a Himare- z siejącą promieniami gwiazda. Zmalowany solidnie przez miejscowych sprajami i markerami

Obrazek


MACEDONIA

Mavrovo- koles o umięśnionym kuprze i wielkich stopach, ze swidrem w łapach.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Leunovo, z drugiej strony jeziora Mavrovsko

Obrazek


BUŁGARIA

Polnocna, nadmorska czesc Bułgarii. Przy glownej drodze mijamy zarosniety pomnik z czasow minionych- jakis koles z kamieniem. Stoi przy samej drodze a jednak ukryty za chaszczem. Spory placyk i jakby dawne zrodelko, ktore wyschlo. Fajne miejsce noclegowe np. dla podążajacych na poludnie autostopowiczow.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Dzikie plaze w okolicach Szabli. Jakis taki maly plazowy pomniczek

Obrazek


Carewo- trzyosobowy pomnik w centrum, wygladajacy na calkiem odnowiony

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Słowacja

miedzy Rożniawa a Niżna Slaną

Obrazek

Obrazek


Czechy


Lipova Lazne - zazielenieni kolesie ze sztandarem. Zwykle napisy na tego typu pomnikach sa dosc nudne, monotonne- i bardzo powtarzalne. Ten wybija sie na plus! Oczywiscie nie odbiegajac od klimatu i glownego nurtu epoki ;)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
"ujrzałam kiedyś o świcie dwie drogi, wybrałam tą mniej uczęszczaną, cała reszta jest wynikiem tego ,że ją wybrałam..."

na wiecznych wagarach od życia..
Awatar użytkownika
buba
Turysta
Turysta
Posty: 2216
Rejestracja: 05 lipca 2011, 11:35
Kontakt:

Re: Śladami pomników z komunistycznych czasów

Post autor: buba » 08 lutego 2017, 16:33

GRUZJA


Ingiri. Tu szukamy glowy Lenina. Mimo dokladnych namiarow gubimy sie w plątaninie wiejskich uliczek. Uderzamy wiec do miejscowych. Babuszki oczywiscie wiedza czego szukamy ale sa ogromnie rozbawione faktem, ze ktos mogl przyjechac autem z Polski i interesowac sie ich betonową glową. Kiedys stal tu caly Lenin, w wyniku pewnych niezgodnosci pomiedzy przeciwnikami a zwolennikami pomnika w wiosce ostala sie sama glowa. Losy korpusu i konczyn nie sa znane. Łeb stoi przy torach, patrzy z melancholią na abchaskie gory zamykajace horyzont i ma lekko utluczony nos.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Gdzies pomiedzy Dżwari a Senaki. Pomnik upamietniajacy Wielką Wojne Ojczyzniana. Te z Gruzji roznia sie od podobnych tematycznych pomnikow w innych krajach bo zwykle zawieraja zdjecia poleglych. Ten jest dosyc pordzewialy i zarosniety acz policjant z pobliskiego posterunku zarzekal sie, ze niebawem go odremontują na blysk...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Okolice Khoni, a dokladniej gdzies za wsia Bandza. Tu tez jest podobny pomnik drugowojenny. Ten jest calkowicie opuszczony, podobnie jak ogromny budynek w tle. Kiedys chyba bylo tu centrum wsi, teraz tylko zbłąkane swiniaki chrumkaja i wlaza pod nogi. Pomnik zawiera rzezby, plaskorzezby i oczywiscie zdjecia poleglych. Czesc ofiar wojny nie ma zdjec, a w jego miejscu jest tylko znaczek z helmem i karabinem. Wiec albo wyprzedzili swoja epoke i juz wtedy zapragneli “chronic swoj wizerunek”. Albo nie zostali sfotografowani na czas…

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Adigeni. Tylko glowa w hełmie i spis nazwisk.

Obrazek

Obrazek

Obrazek[/img]

Na trasie z Kutaisi do Tkibuli, kolo kamieniolomu. Posąg w bojowej pozie o minie bardzo z siebie zadowolonej.

Obrazek

Obrazek

Za Zugdidi, w kierunku na Mestie. Tu taki troche zatroskany i zamyslony...

Obrazek

Obrazek

W rejonie Kakabouri - postac calkiem nie bojowa a raczej smutna i zrezygnowana. Jakby chciala powiedziec "po kiego diabła nam bylo to wszystko?"

Obrazek

Khoni. Caly placyk udekorowany sciennymi napisami, plaskorzezbami i pomnikami.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Ckaltubo. Tu moze nie pomniki a scienne ozdoby z wiadomej epoki.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Za Ckaltubo w strone Lentheki. Naciapali tych postaci jedna na drugiej, ciezko sie polapac co one tam robią i kim są...

Obrazek

Obrazek

Miedzy Ckaltubo a Khoni. Jeden z trzech pomnikow napotkanych przez nas w Gruzji przedstawiajacych Stalina (jeszcze Gori i mozaika z Cziatury)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Tkibuli - na wjezdzie do miasta. Pomnik- sciana z plaskorzezbami, utrzymanymi w kolorystyce lokalnej, tzn na rudo. Bo Tkibuli cale jest rude- domy, bloki, hałdy... Nie moze oczywiscie w takim miejscu zabraknac gornikow, acz sa tez hodowcy ptactwa, malarze a kobiety cos trzymaja chyba w koszach (choc pozniej rozwazalam czy to nie sa motki jako ze w miescie byly zaklady przędzalnicze)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Tkibuli, miedzy blokami lokalnemu zyciu przyglada sie jakis koles w budionowce, ktoremu glowa wyrasta prosto z rosochatego kamienia.

Obrazek

Obrazek

Ambrolauri. Pomnik ze zrodelkiem. Ma chyba obrazowac udane zbiory i dostatek jadła i napoju. Znaczy lokalne kołchozy wykonaly 300% normy ;)

Toperz sadza kabaczka do zdjecia na kolanach jednej z rzezb. Ludzie stojacy na pobliskim przystanku patrza ze zdziwieniem- czemu ten turysta maca rzezbe? Nagle ktos zauwaza- tam jest dziecko!! I wszyscy turlaja sie ze smiechu- nie widzieli kabaka! :) Tak sie wkomponowala!

Obrazek

Obrazek

Na trasie Zestaponi- Kaszuri. Jakis koles czyms rzuca a u jego stop siedzi smutna kobieta w czerni. Wymowa pomnika jest dla mnie totalną zagadką.

Obrazek

Obrazek

Borżomi. Bardziej plaskorzezba scienna niz pomnik ale w klimatach. Co ciekawe sierp i mlot wystepuja osobno

Obrazek

Na trasie Borżomi- Achalcyche, jadac od Borzomi przed twierdza Mokcewi. Chyba przedstawiciel jakiejs lesnej rogacizny. Opisow, tablic brak. Moze kiedys byly ale zjadl je czas?

Obrazek

Obrazek

Gdzies za Kobuleti jadac w kierunku na Poti. Olbrzym z koniem (dla porownania w tle stoja autobusy)

Obrazek

Okolice Poti- betonowy pomnik, opatrzony data drugowojenna. Ciekawe co mialy symbolizowac te trzy biale “wypustki”. Najbardziej kojarza mi sie z ogromnymi falami...

Obrazek

Obrazek

Wardzia. Przedstawiono tu kolesia, ktory ponoc jako pierwszy prowadzil lokalne muzeum i turbaze. Ciekawe co bylo w tym muzeum bo teraz chyba takowego juz nie ma?

Obrazek

Obrazek

Na trasie z przeleczy Goderdzi do Batumi. Od poczatku nas zaciekawil ten pomnik- zazwyczaj znajdowali sie na takowych ci co polegli w czasie w wojny a nie osoby, ktore zmarly wspolczesnie w wieku mocno podeszlym. Dzieki Marcinowi (z gruzinskiej grupy na fb) udalo mi sie dowiedziec o owym miejscu cos wiecej. Wieś się nazywa Wardżanisi i jest to jeden z najbardziej znanych obeliskow wojennych w Gruzji. Czołg (a przynajmniej jego gąsienice) podobno dojechały do Berlina, a pomnik we wsi stanął na rozkaz Stalina i z jego podziekowaniem. Glowny bohater to Dżelil Beridze, ktory był pierwszym, który przekazał pieniądze na rzecz armii, czym sobie zyskal wdziecznosc i duzo orderow. Wogole caly rejon Kedy byl bardzo hojny- na dywizje czolgową "Kołchoznik" przekazali w sumie 2 mln rubli.

Nie udalo mi sie dowiedziec czy Dżelił tez byl w Berlinie razem z czolgiem oraz czy na cokol sprowadzono orginalny czolg z Berlina czy postawiono symbolicznie podobny...

Obrazek

Obrazek
"ujrzałam kiedyś o świcie dwie drogi, wybrałam tą mniej uczęszczaną, cała reszta jest wynikiem tego ,że ją wybrałam..."

na wiecznych wagarach od życia..
Awatar użytkownika
buba
Turysta
Turysta
Posty: 2216
Rejestracja: 05 lipca 2011, 11:35
Kontakt:

Re: Śladami pomników z komunistycznych czasów

Post autor: buba » 10 lutego 2017, 23:51

W ostatnich latach zapanowal na Ukrainie szał na przyspieszona "dekomunizacje" wiec masowo zmieniaja niepolityczne nazwy miast, wsi, ulic, placow. Na tej fali hurtowo tez lecą z cokołow Leniny, glownie w srodkowej i wschodniej czesci kraju gdzie bylo ich najwiecej. Co ciekawe nadal maja sie dobrze inne pomniki "gierojow", rowniez takie z radzieckimi symbolami. Ba! Czesto wrecz sa obecnie odnawiane, malowane, zadbane, udekorowane kwiatkami. Lenin be i won a inny krasnoarmiejec nadal czczony i zaopiekowany z duza dozą sympatii? Byc moze powod taki, ze latwiej strącic z cokołu jakiegos kolesia z dalekich krain- a trudniej wlasnego dziadka- a czesto na komunistycznych pomnikach jest lista nazwisk poleglych z danej wioski. Czy moze powod roznego podejscia do roznych komunistycznych symboli jest jakis zupelnie inny?

Czasem pomniki dostaja jakis wkład obecny np. ukrainska flage w dłon, opaske w kolorach narodowych lub nawet tablice informujaca, ze owi panowie z pepeszkami i czerwona gwiazda na hełmie walczyli za wolnosc Ukrainy!

Ponizsze pomniki spotkalismy na tegorocznym wyjezdzie, na trasie z Iliczewska/Czernomorska po Mościska, najwiecej w srodkowej czesci kraju, gdzie krecilismy sie najdluzej. Nie sa podpisane nazwami miejscowosci bo najzwyczajniej nie pamietam juz gdzie ktory pomnik stal- nie zapisywalam na bieżąco nazwy kazdej wiochy a pamiec niestety jest zawodna.

Obrzeza miasta Krywe Ozero. Betonowa para wyłania sie z kukurydzy oswietlona zachodzacym sloncem. Pelerynka kolesia rozwiana niczym u batmana. Wokol pusto, cicho i szum wysokich upraw....

Obrazek

Obrazek

Obrazek

A to juz w centrum. Ku czci lokalnych rolnikow. Z fachowym traktorkiem na cokole.

Obrazek

Obrazek

Nieopodal pusty cokol pomnika. Ale wciaz podpisany zlotymi literami. Obalajac takowe chyba warto zadbac o szczegoly, bo wychodzi zabawnie. A moze wodz rewolucji tylko na kawe poszedl i zamierza wrocic niebawem?

Obrazek

Krymka. Chyba jeden z mniej ciekawych pomnikow. Wzieli betonowe kostki i ulozyli w wieze. I bęc! pomnik jest

Obrazek

Tu jakas machina strzelajaca...

Obrazek

Obrazek

Ten koles strasznie mi kogos przypomina. Kogos kogo znam. Moze jakiegos aktora, algo starego znajomego sprzed lat? Ale nie moge sobie przypomniec kogo...

Obrazek

Obrazek

W jednej rece trzyma hełm, a co w drugiej?

Obrazek

Obrazek

Obrazek

A tu piersiaste kołchoznice prezentuja udane zbiory. Zwraca uwage dbalosc o ludowe desenie na odziezy niewiast. Napisy swiezo odmalowane.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

A zaraz obok, po drugiej stronie drogi kolejny pomnik. Widac koedukacyjnosc nie byla tu w modzie. Wedle zasady "panie na lewo, panowie na prawo" ;) Mezczyzni jednak jacys mniej radosni. Moze dlatego, ze tutaj ich utozsamia sie z wojna a nie pracą?

Obrazek

Obrazek

Swiezo odnowiony, spory pomnik. Nowe klinkierowe cegiełki, zdobienia okapujące od złoceń

Obrazek

Tablice nowe, zarowno po rosyjsku jak i ukrainsku

Obrazek

Obrazek

Tu złotosci zaczynaja wpadac w pomarańcz, do tego nowe kolorowe kamyczki. Zęby troche zaczynaja bolec...

Obrazek

Obrazek

Tu dla odmiany zagubione wsrod traw i chaszczy stare pomniczki przedstawiajace szczupłe dzieci- z ksiazka, z instrumentem. Pasowaloby mi na brame do jakiejs szkoly muzycznej. Ide dalej w zarosla. Jakby zdziczaly park a dalej jakies chalupy. Ludzi brak, nie ma kogo zapytac.. Napisow nie ma..

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Ten zasluzyl sie jakos wyjatkowo- dostawa wiencow w ilosci hurtowej!

Obrazek

Zaraz obok pomnika zapomniany grzybek. Chyba z podobnych czasow jak reszta.

Obrazek

Bojowi kołchoznicy naprzod! Jako ze poprzedni sztandar zapewne byl nie na czasie, przemalowano na obecny. "Czasy się zmieniają, ale pan zawsze jest w komisjach".. Nie wiem czemu ale jakos tak mi sie skojarzylo..

Obrazek

Nowoczesne kołchoznice z dojarką w dloniach. Raczej nie pomnik ale brama do jakiegos zakladu

Obrazek

Obrazek

Obrazek

A tu jakies bardzo patriotyczne miasteczko. Pomnik bohaterow WWO i poleglych w Afganistanie dostal narodowe kolorki

Obrazek

Obrazek

Obrazek

A tu pomnik oszczednosci. Po co zwalac pomniki minionych systemow i tracic kase na nowe? Wystarczy przekuc tablice. Taniej, szybciej, wygodniej. Tu pomnik w klimatach wiadomych opatrzony tablica z tryzubem, ze owi gieroje "walczyli za wolnosc Ukrainy". No coz- juz ich o to nie spytamy, co mieli w sercu idac w boj... Po co wiec zwalac Leniny? Moze wystarczy im obtluc bródke lub dorobic wąsy i podpisac nazwiskiem jakiegos obecnie czczonego bohatera?

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Tu jeden z wyrazow na tablicy wyraznie byl zmieniany...

Obrazek

Tu obecne tendencje skupily sie na przedpomnikowym chodniczku z kolorowej kostki bauma

Obrazek

Koles patrzy z gory na ten chodniczek i chyba nic nie kuma... Mine ma niepewna.. "Lubia mnie tu czy nie lubia? wywalą mnie czy nie wywalą?"

Obrazek

Tu znow potoki zlota...

Obrazek

Obrazek

Ała... Tu juz chyba przegieli z kolorkami. Wszystko naraz! Mam oczopląs! :D

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Tej farby mieli duzo w rejonie.

Obrazek

Tu sołdat bardziej klasyczny, szary..

Obrazek

A tu swiezutenko wybielone. Czusciutkie, chyba jeszcze deszczu nie zaliczylo!

Obrazek

Obrazek

Zastanawia mnie symbolika niebieskiej gwiazdy...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Tu na grafitowo wsrod łanow slonecznikow

Obrazek

Tez na ciemno ale na kolorowym cokole. Dalo sie tutaj zaobserwowac specyficzny, kierunkowy opad lisci. Liscie zgromadzily sie glownie na tablicy. Chyba cudow nie ma - musial je ktos tak namieść, zeby zaslonic czesc napisow...

Obrazek

Obrazek

A tu dla odmiany ognista czerwien!

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

oj tu nazwisk jakos bardzo sporo... ale kwiatkow zadnych...

Obrazek

Wogole im dalej ku zachodowi tym pomniki mniej odnowione, zarosniete, dominuje szarosc, nadgryziona przez deszcze, slonce i wiatry, ubarwiona tylko wpelzajacą na beton roslinnoscia- zatem lekka zielen mchow, porostow i drobnych chwastow pojawiajacych sie miedzy palcami, pod nosem i za połami płaszcza. Czasem jakis ptaszek udekorowal, ponoc na szczescie.. Coraz mniej wiencow, zniczy i zamiatajacych teren babuszek..

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Wszystkie ukrainskie pomniki zostaly znalezione przypadkiem, zaobserwowane z okien skodusi bedac gdzies przejazdem...
"ujrzałam kiedyś o świcie dwie drogi, wybrałam tą mniej uczęszczaną, cała reszta jest wynikiem tego ,że ją wybrałam..."

na wiecznych wagarach od życia..
Awatar użytkownika
buba
Turysta
Turysta
Posty: 2216
Rejestracja: 05 lipca 2011, 11:35
Kontakt:

Re: Śladami pomników z komunistycznych czasów

Post autor: buba » 18 maja 2017, 22:49

Znalezienie tego typu pomników nie jest trudne na Białorusi. Prawie kazde miasteczko czy wies ma swoich kamiennych lub stalowych gieroi. Pomniki sa zazwyczaj zadbane, odnowione, udekorowane kwiatami. Miejscowa ludnosc uznaje je jako centralne czesci miast i z rozmow wynika, ze nie wyobrazaja sobie bez nich krajobrazu swego kraju.

Najbardziej zapomnikowanym kawałkiem białoruskiej ziemi jest chyba cydatela Twierdzy Brzesc. Pierwszy rzuca sie w oczy kamienny kolos, gdzie z jednej strony jest gigantyczny łeb

Obrazek

Obrazek

Obrazek

A z drugiej rozne scenki rodzajowe.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

W niedalekiej odleglosci mozna znalezc tez inne, dosc dynamiczne rzezby w klimacie wiadomym.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Na terenie twierdzy znajdujemy tez jeden pomniczek w stanie duzo bardziej zapomnianym i zarosłym trawa

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Okolice fortu litera B przy ulicy Dubrowskiej

Obrazek


Pomniki z samolotami- Linowo

Obrazek

Szczuczyn

Obrazek

Z czołgiem (Zelwa)

Obrazek

Koles ze sztandarem (na trasie z Łyskowa do Zelwy)

Obrazek

Obrazek

Tu sztandar pomalowali na odpowiedni kolor. Buty rowniez. Reszta zostala srebrna (jedna z wiosek w Lipiczanskiej Puszczy)

Obrazek

Obrazek

Tu tez czerwona farba byla w uzyciu podczas remontu. Dwa łeby lekko podmalowane.

Obrazek

Tez srebrny- na odmiane z karabinem (na trasie z Łyskowa do Zelwy)

Obrazek

Chyba mieli jakas jedna odlewnie (tu na trasie Zelwa- Krasnoselskij przez Ljachowiczi)

Obrazek

Dla odmiany giganty w odcieniu grafitu (Zelwa)

Obrazek

A tu czarny w pelerynie (Indura)

Obrazek

W Ros jest i sztandar, i karabin, i odcien starego złota

Obrazek

I jeszcze murek z napisem do kompletu

Obrazek

Na trasie Ros- Mosty postac z karabinem w pelerynce batmana

Obrazek

Szary z pepeszką, hełmem i fantazyjną falą grzywki (Szczuczyn)

Obrazek

Obrazek

Złotawy klęczący w Mostach

Obrazek

A nieopodal jakas kobita z niemowlakiem bez pieluszki

Obrazek

Szczara- tu to pomnik pełny wypas. Jest przy nim nawet ogromny parking i wiata biwakowa. Widac teren przygotowany pod rozne uroczystosci. Sam pomnik jest ogromny, ze schodkami i dziesiatkami tablic na ktorych sa wypisane regiony i ilosc pochodzacych stamtad zabitych, zaginionych, wywiezionych w niewole. Napisy sa po białorusku.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Jedna z wiosek w Lipiczanskiej Puszczy. Do pomnika z dwoma zolnierzami jest prawie przyklejony dedykowany nagrobek z krzyzem. Wystawiony przez brata poleglego w Berlinie. Czemu akurat on zostal wyrozniony?

Obrazek

Obrazek

Obrazek

W Żełudku pomniczek jest akurat pucowany

Obrazek

Zwykla lesna tablica. Ale jedna z niewielu opisana po białorusku

Obrazek

Obrazek

Najbardziej nijakie rodzaje pomniczkow. Takie stawiali jak nikt nie mial weny tworczej? Albo byly najtansze a wies byla biedna?

Obrazek

Obrazek

Z wielu cokołow wciaz spogląda powazny wzrok towarzysza Ilicza. Sama głowa, popiersie albo cala postac, w lekkim wykroku, z czapką w dłoni... Do wyboru, do koloru ;)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Symbole, motywy i rzezby przewijają sie rowniez na slupach oznaczen rejonów czy sowchozow

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
"ujrzałam kiedyś o świcie dwie drogi, wybrałam tą mniej uczęszczaną, cała reszta jest wynikiem tego ,że ją wybrałam..."

na wiecznych wagarach od życia..
Awatar użytkownika
buba
Turysta
Turysta
Posty: 2216
Rejestracja: 05 lipca 2011, 11:35
Kontakt:

Re: Śladami pomników z komunistycznych czasów

Post autor: buba » 14 lipca 2017, 12:35

Stare pomniki z Obwodu Kaliningradzkiego.


Najbardziej przypadły mi do gustu posągi rybaków!!!!!

Rybaczij

Obrazek

Okolice Krasnoje nad Kurskim Zalewem

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Pobielony pomnik okalający poł placu w miasteczku Ładuszkin, pelen tablic i plaskorzezb

Obrazek

Obrazek

Uszakowo- tez placyk, taki z betonowym "uchem igielnym" otoczonym przez podrzezbiane tablice

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Czterech smutnych zolnierzy patrzacych w ziemie na rozne strony swiata

Obrazek

Kaliningrad, pomnik przegladajacy sie w fosie fortu nr V

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Różówo- niebieska sciana płaskorzezb, obrazująca jakis spory tumult- karabiny, młoty, kwiaty, wszystko naraz. Ciezko okreslic czy oni ze soba walczą czy sie przytulają. W tle czolgi, samoloty, spadochrony. Co komu do glowy przyszło to wkomponował w calosc ;)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Smutny chłopak z orderami z wioski Rybaczij

Obrazek

Tu glowa z profilu wmurowana w kamienny, beżowy słupek

Obrazek

albo w kawał betonu

Obrazek

Obrazek

A tu z przodu

Obrazek

Obrazek

Chyba byl drogowskaz do jakiegos kołchozu

Obrazek

Tu moze nie pomnik ale tematyka zdecydowanie ta sama. Rocznica rewolucji pazdziernikowej. W tym roku mamy bardziej okragłą ;)))

Obrazek

Smutna, szczupła kobitka z Momonowa

Obrazek

Sporo pomnikow jest dosc mało ciekawych kompozycyjnie- ot kawal betonu z tabliczką.

Obrazek

Tego kolegi przedstawiac nie trzeba. Tu sobie siedzi na zarosnietym skwerku w Primoriu

Obrazek

W Czerniachowsku płaszczyk rozwiał wiatr...

Obrazek

W Polessku ma smutna minke...

Obrazek

Gdzies ustrzelony w przelocie

Obrazek

Tu dwa pomniki, do ktorych mam pewne watpliwosci- czy aby napewno sa stare? W klimacie i wymowie wybitnie sie tak kojarzą. Jednak sposob wykonania jednoznacznie sugeruje techniki wspolczesne. Moze byl stary pomnik i zostal tak pieczołowicie odrestaurowany? Zdjecia im zrobilam- coby bylo do kolekcji, ale w takich juz nie widze uroku. To juz nie stary beton z oddechem przeszlosci, pękający pod naporem wrastajacych ziół...

Jantarnyj (ten nawet jest podswietlany)

Obrazek

Obrazek

Zalesje

Obrazek

Obrazek
"ujrzałam kiedyś o świcie dwie drogi, wybrałam tą mniej uczęszczaną, cała reszta jest wynikiem tego ,że ją wybrałam..."

na wiecznych wagarach od życia..
Awatar użytkownika
buba
Turysta
Turysta
Posty: 2216
Rejestracja: 05 lipca 2011, 11:35
Kontakt:

Re: Śladami pomników z komunistycznych czasów

Post autor: buba » 13 listopada 2018, 21:59

Kazdy nasz wyjazd na wschod to poszukiwanie (a tak naprawde to w wiekszosci trafianie przypadkiem ;) ) na pomniki, płaskorzeźby czy mozaiki z dawnych lat, z czasów minionego ustroju. Miejsca mające zaklęty w sobie klimat przeszłosci. Niektóre zasypane liśćmi i zarosłe chwastem, inne odmalowane i udekorowane kwiatami czy świecami. Wiec i tym razem nie było inaczej - na naszych lipcowych i wrześniowych, ukrainskich ścieżkach.

Dynamiczny i ludny pomnik z Chocimia

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Okolice Żurawna. Zasypiający żolnierz chroniący (chyba) dziecko dziwnym gestem dłoni.

Obrazek

I kolejny żołnierz. I teraz pytanie? Czy on ma w ręku karabin, flage czy dzide?

Obrazek

Z kolesiem w bardzo dziwnej pozie i rozmytymi napisami, jak spłukanymi kwaśnym deszczem..

Obrazek

Obrazek

Ukrywający sie z karabinem w brzeziniaku.

Obrazek

I z pepeszką na tle chmurnego nieba.

Obrazek

Bursztyn. Chyba jakis sportowy kompleks.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

A tu mozaika przy elektrowni.

Obrazek

Z ekspresyjnym krzykiem.

Obrazek

Z ukłonem w strone “pierwszych mechanizatorow rejonu”.

Obrazek

Osobnik o gigantycznych oczach monitoruje okolice.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

“Za mundurem panny sznurem”. Takie młode tez ;)

Obrazek

Obrazek

Jakby na ceglanym kominie...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Złoty. Ze skrzydłami. I długą grzywką...

Obrazek

Obrazek

Też złoto. I jakby z lekka rycersko..

Obrazek

Z armatą i wielkim betonowym placem. pewnie kiedys odbywały sie tu jakies uroczystości.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Takiej stojącej, przewiewnej gwiazdy jeszcze nie widziałam!

Obrazek

Ciekawe co w koszyczku, ciezko zidentyfikowac.

Obrazek

Z lekko zmasakrowanym obliczem..

Obrazek

Kolorowy...

Obrazek

Świeżo wybielony.

Obrazek

Jakaś "matka - ojczyzna"

Obrazek

Pamięci tych, którzy przeżyli… i musieli sie zmagać z niełatwym, powojennym losem..

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Na ludowo.

Obrazek

Obrazek

“Było nas trzech, w każdym z nas inna krew” ;) Cokół uległ (zapewne niedawno) “unowoczesnieniu”..

Obrazek

Obrazek

A tym gierojom cerkiew wyrosła za karabinami..

Obrazek

Obrazek

Wygląda jak jakas sprzeczka rodzinna?

Obrazek

Wszystkie grają ale śpiewa tylko jedna!

Obrazek

Tu chronią kwiatki.

Obrazek

Na środku pola. Pomnik chleba?

Obrazek

Obrazek

Na szkole. "Pokój dzieciom planety", w roznych językach. Z gołąbkiem w tle rzecz jasna!

Obrazek

Przydrożne mozaiki ze szczęśliwymi kołchoźnicami, robotnikami czy urodzajem okolicznych pól. Piersiaste kobity, kłosy, chustki na głowach, uśmiech na ustach, młoty w dłoń!

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obiekty zdekomunizowane pobieżnie ;)

Szkoła w Monastyrku - z napisem cytatem, ze trzeba sie uczyc. Troche głupio bylo chyba zamalowac napis o nauce - bo co? oznaczałoby, ze juz teraz uczyc sie nie trzeba? Dzieciaki moglyby takie zmiany opacznie zrozumiec… ;) Wiec cytat zostawili, ale autora zamazali, jako ze stał sie obecnie niepolityczny. Ale stare literki byly tłoczone, wiec farba je nie do konca zamazała ;)

Obrazek

Obrazek

Jak to mówili miejscowi - “Kazali to żesmy musieli. A ze nadal wszystko widac? Trudno. Historii tak łatwo nie da sie wymazac…”.

Charakterystyczny profil..

Obrazek

Zabetonowane.

Obrazek

Skuta mozaika. Kamyczek po kamyczku.. Ale nie wpływa to specjalnie na kompozycje calosci :)

Obrazek

Obrazek

Czerwonohrad. Przód pomnika skuty... ale tył nie! Wystarczy zapuścić żurawia z drugiej strony!

Obrazek

Obrazek
"ujrzałam kiedyś o świcie dwie drogi, wybrałam tą mniej uczęszczaną, cała reszta jest wynikiem tego ,że ją wybrałam..."

na wiecznych wagarach od życia..
ODPOWIEDZ