ciekawe przystanki autobusowe

Relacje z górskich wypraw i innych wyjazdów oraz imprez forumowiczów. Ten dział jest przeznaczony dla osób, które chcą opisać swoje relacje i/lub pokazać zdjęcia ze spotkań nie będących Klubowym Zjazdem lub Górską Wycieczką Klubową.

Moderatorzy: HalinkaŚ, Moderatorzy

Awatar użytkownika
buba
Turysta
Turysta
Posty: 2216
Rejestracja: 05 lipca 2011, 11:35
Kontakt:

ciekawe przystanki autobusowe

Post autor: buba » 07 stycznia 2016, 12:36

Obiekty powszechne w naszym krajobrazie acz nie wszystkie ciekawe. Dominuja plastikowe obrzydlistwa pisane przez kalke, czesto stawiane za obłędna kase, nie dosc ze niemile dla oka to jeszcze zapewnieja srednia ochrone przed deszczem i wiatrem. Czasem minimalizacja poszla jeszcze dalej- jest tylko slup z symbolem autobusu i rozkladem- acz to drugie tez nie zawsze ;) Acz czasem zdarzaja sie perełki. Male domki. Z drzwiami, oknami, szczelne i zaciszne. Bylby jeszczew srodku piec to by mozna zamieszkac! Kazdy inny i zapadajacy w pamiec swa orginalnoscia. I to im zamierzam poswiecic spora czesc tego tematu.

Mikłaszewo (woj.podlaskie)
Ten to nawet z balkonikiem i zdobionymi okapami. Ławeczki zarowno w srodku jak i na powietrzu

Obrazek

Rózyna (woj.opolskie)
Bez architektonicznego szału ale szczelny i przytulny. Szkoda ze chyba nic z niego nie odjezdza

Obrazek

Kwitajny (woj.warminsko-mazurskie)
Szachulcowy, odremontowany, obsadzony kwiatkami. Chyba duma calej wioski. Spotkalismy babcie ktora zbierala rzucone wewnatrz smieci, zlorzeczac na mlodziez ktora sprofanowala "nasz przystanek!"

Obrazek

Obrazek

Burdajny (woj.warminsko-mazurskie)
Z balkonem, schodkami. Szkoda tylko ze obstawili go szczelnie smietnikami.

Obrazek

Obrazek

Bogacica (woj.opolskie)
Cztery okienka- kazde inne!

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Gruszki (podlaskie)

Obrazek

Obrazek

Obrazek


gdzies kolo Kętrzyna- tu niby taki zwykly- ale na kurzej stopce ;)

Obrazek

gdzies na Pogorzu Przemyskim- troche nadgryziony juz zębem czasu.. Idzie sie do niego przez mostek!

Obrazek


Biorac dla odmiany pod uwage nie ksztalt a zdobnictwo- tu najciekawiej wypadaja stare przystanki na Ukrainie, takie pamietajace jeszcze czasy poprzedniego systemu, wylozone mozaikami przedstawiajacymi scenki rodzajowe z zycia miast i wsi.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
"ujrzałam kiedyś o świcie dwie drogi, wybrałam tą mniej uczęszczaną, cała reszta jest wynikiem tego ,że ją wybrałam..."

na wiecznych wagarach od życia..
Awatar użytkownika
Dziadek;)
Moderator
Moderator
Posty: 1152
Rejestracja: 20 maja 2014, 15:14

Przystanek

Post autor: Dziadek;) » 07 stycznia 2016, 19:22

Sztuką jest dostrzegać wyjątkowość tam gdzie inni przechodzą obojętnie! obok smaków smaczków szczegółów szczególików i całkiem dużych wyjątkowych chociaż dla ogółu niedostrzegalnych rzeczy :)
>Nec temere, nec timide. Bez zuchwałości, ale i bez lęku.<
>Pielęgnujcie przypadkową życzliwość i piękne czyny pozbawione sensu.<
>Kobiety nie zmienisz-możesz zmienić kobietę ale to nic nie zmieni :)<
goska
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 909
Rejestracja: 13 listopada 2011, 21:51

Post autor: goska » 07 stycznia 2016, 21:00

No niektóre to prawdziwe perełki. Ciekawa galeria.
Największa rzecz swego strachu mur obalić...
Awatar użytkownika
Wiolcia
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 982
Rejestracja: 18 listopada 2011, 18:33

Post autor: Wiolcia » 07 stycznia 2016, 21:05

Buba, ale kolorowo, szczególnie w drugiej części tej galerii! Poprawiłaś mi humor w ten szary beznadziejny dzień! Te mozaiki, mimo że jednoznacznie się kojarzą i są sztuką siermiężną, mają jednak w sobie coś.
Ale i tak najbardziej lubię polskie zapomniane przystanki z żółtą tabliczką PKS-u jak na drugim zdjęciu, często na przerzywionym słupie. Tyle że coraz mniej ich.
"Navigare necesse est, vivere non est necesse"
www.kuzniapodrozy.pl
Awatar użytkownika
dmirstek
Turysta
Turysta
Posty: 43
Rejestracja: 20 grudnia 2014, 21:52

Post autor: dmirstek » 07 stycznia 2016, 22:17

Właśnie o tym pisałem pod Twoją ostatnią relacją. Cóż za ciekawy zbiór.

O dziwo takie najciekawsze przystanki dominują w Polsce północno-wschodniej (przynajmniej wg Twoich zdjęć).
Awatar użytkownika
Dżola Ry
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 6331
Rejestracja: 28 czerwca 2009, 23:07
Kontakt:

Post autor: Dżola Ry » 09 stycznia 2016, 22:24

A ja taki spotkałam w Olchowcu, w Beskidzie Niskim. :)


Obrazek
Awatar użytkownika
buba
Turysta
Turysta
Posty: 2216
Rejestracja: 05 lipca 2011, 11:35
Kontakt:

Post autor: buba » 09 stycznia 2016, 23:15

Wiolcia pisze:Ale i tak najbardziej lubię polskie zapomniane przystanki z żółtą tabliczką PKS-u jak na drugim zdjęciu, często na przerzywionym słupie. Tyle że coraz mniej ich
Tez je bardzo lubie! I bardzo mi zal ze ostatnio chyba ich wiekszosc zostala wymieniona na nowe, takie prostokatne, bialoniebieskie z symbolem z wizerunkiem autobusu. A zolte PKSowe pozostaly zwykle na przystankach gdzies na zadupiach albo wogole juz na takich nieczynnych... Pewnie kiedys wogole znikna z krajobrazu- no moze oprocz jednego- ktory poki co jest bezpieczny! :D

Obrazek

Lezal sobie biedak w trawie, za przystankiem, nie sposob bylo nie przygarnac! Ktos musial tam wywalic jak montowali nowy znaczek... Wprawdzie wolalabym metalowy a nie plastik ale jak sie nie ma co sie lubi ;) ... Do metalowego tez sie kiedys przymierzalam- tez lezal w trawie, ale z przewalonym slupem, probowalismy odkrecic ale sruby tak sie zapiekly, tak zardzewialy ze nie bylo szans... (a razem ze slupem z betonu ciezko bylo do skodusi wsadzic ;)
"ujrzałam kiedyś o świcie dwie drogi, wybrałam tą mniej uczęszczaną, cała reszta jest wynikiem tego ,że ją wybrałam..."

na wiecznych wagarach od życia..
Awatar użytkownika
buba
Turysta
Turysta
Posty: 2216
Rejestracja: 05 lipca 2011, 11:35
Kontakt:

Post autor: buba » 11 stycznia 2016, 16:14

Na Pogórzu Strzelinskim spotkalam sie z masowym malowaniem zwyklych przystankow w rozne desenie

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Ciekawe ksztaltem przystanki widzielismy w Armenii- jakies takie parasolowate.

Obrazek

Obrazek
"ujrzałam kiedyś o świcie dwie drogi, wybrałam tą mniej uczęszczaną, cała reszta jest wynikiem tego ,że ją wybrałam..."

na wiecznych wagarach od życia..
Awatar użytkownika
buba
Turysta
Turysta
Posty: 2216
Rejestracja: 05 lipca 2011, 11:35
Kontakt:

Post autor: buba » 15 lutego 2016, 18:46

Trzebule

Obrazek

Przystanki nieco zapomniane, zżerane przez roslinnosc- ze Wzgórz Strzelinskich

Obrazek

okolice Włóczysk

Obrazek

Dawny przystanek.. Do wsi od lat juz nie docieraja autobusy, wiec zostal przeksztalcony w miejsce imprezowe

Obrazek

Stary Bubel- jakby wprawic drzwi to tez jak domek

Obrazek

i jeszcze ze znakiem PKSu

Obrazek

Augamy- z krzeselkami z kina albo innej klubokawiarki

Obrazek

Obrazek

Dobków - pustaki moga byc wesole!

Obrazek

Bilczyce. Sam przystanek nieszczegolny- ale wspoloczekujacy przesympatyczni!

Obrazek
Obrazek

Podgórki-znaczek PKSu prawie jak nowy! ;)
Obrazek

miedzy Strzelinem a Nysa
Obrazek

gdzies na trasie Ziemiany- Rogale- Audyniszki- taki jakis z grubego szkla
Obrazek
"ujrzałam kiedyś o świcie dwie drogi, wybrałam tą mniej uczęszczaną, cała reszta jest wynikiem tego ,że ją wybrałam..."

na wiecznych wagarach od życia..
Awatar użytkownika
buba
Turysta
Turysta
Posty: 2216
Rejestracja: 05 lipca 2011, 11:35
Kontakt:

Re: ciekawe przystanki autobusowe

Post autor: buba » 04 lutego 2017, 18:51

Mikułowa - w polach za miejscowoscia stoi kamienny przystanek autobusowy. Ktos zadbal aby nie byl szary i smutny. Sciany ozdabiaja kolorowe kwiaty i deseczki ozdobione dekupażem. Wyglada jakby lokalne kolo gospodyn wiejskich mialo co robic jakis czas!

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Brzostowo- przystanek z przylepiona upiorna kapliczka. Kapliczka z modlaca sie kobieta o twarzy zombiaka i lezaca u jej stop czachą. Wszystko pomalowane w "gustowne" rażące kolorki

Obrazek

Obrazek





Ukraina

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek[/img]

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

A tu z malowidłami przedstawiajacymi przyrode i rozne mniej lub bardziej ladne plenery :)

Obrazek

Obrazek

Znak ostatnich czasow - przystanki autobusowe z mocnym akcentem patriotycznym...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

GRUZJA

Przystanki wykładane mozaikami, podobne do tych ukrainskich, acz w odroznieniu od nich - tu nie pisze sie nazwy miejscowosci na wiatach (Rukhi i okolice Zugdidi)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Przy glownej drodze wschod - zachod (tej przez tunel) przystanki czesto sluza jako miejsce handlu przydroznego. Obok stoi zbudowany z kamieni piecyk i grzeje sie w garze kukurydza.

Obrazek

A tu gdzies w malej wiosce w okolicach Katski. Czy autobusy tu dojezdzaja to nie wiem (rozkladu nie bylo). Widac jednak wyraznie, ze przystanek spelnia funkcje swietlicy wiejskiej :) Stolik, krzeselka, doprowadzone oswietlenie. Na stole resztki ogryzionych jabłek, rozrzucone gry odlozone na pozniej. Pod stolem nadpita flaszka. Chyba uczestnicy biesiady poszli na obiad albo co?

Obrazek

Obrazek

Sam przystanek to niby nic ciekawego. Ale ma plotek. I wyraznie widac do czego on mial sluzyc ;)

Obrazek

Niektore wygladaja jak twierdze!

Obrazek

Obrazek

Ten kiedys chyba byl solidny ale mocno sfatygowal go czas...

Obrazek

RUMUNIA


W Luncavita mijamy dziwny przystanek. Na nim namalowani jakby swieci ale w dosyc nietypowy sposob. Postacie sa smukle, w sukniach o pstrokatych barwach i dziwnych nieprzytomnych twarzach. Troche jakby wizja na jakims haju, po grzybach albo czyms jeszcze lepszym. Postacie kojarza sie bardziej z galeria artystyczna lub komuna hipisow niz kosciolem..

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
"ujrzałam kiedyś o świcie dwie drogi, wybrałam tą mniej uczęszczaną, cała reszta jest wynikiem tego ,że ją wybrałam..."

na wiecznych wagarach od życia..
Awatar użytkownika
buba
Turysta
Turysta
Posty: 2216
Rejestracja: 05 lipca 2011, 11:35
Kontakt:

Re: ciekawe przystanki autobusowe

Post autor: buba » 18 maja 2017, 17:59

Białoruskie wiaty przystankowe w porownaniu np. z ukrainskimi nie są bardzo ciekawe. Wiekszosc jest podobnych, swiezo odmalowanych i nijakich. Mozna jednak od czasu do czasu dostrzec jakies perełki.

Chyba najciekawszy przystanek z calego wyjazdu. Stylizowany na domek z okienkami, ozdobiony kołchozowym malunkiem. Gdzies na trasie Rużany- Łyskowo. Niestety bez ławeczki.

Obrazek

Obrazek

Przystanek w tereneach chyba okresowo podmokłych bo prowadzi do niego kładka. Na trasie z Żełudka do Szczuczyna.

Obrazek

Dymniki- na trasie Widomlia- Prużany. Mozaika z artystycznie krzywymi gębami a jeden osobnik nawet w budionówce.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Paddubna. Niedaleko od poprzedniego. Bryła budyneczklu podobna, tez wylozony mozaiką. Tym razem bohaterką jest baba w chuścinie

Obrazek

Obrazek

Sporo białoruskich przystanków charakteryzuje sie tym, ze sama zadaszona budka jest mała ale calosc jest okolona dlugim i wysokim murem. Po kiego diabła?

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Z kominem? Manciaki- na trasie z Łyskowa do Zelwy

Obrazek

Gdzies wsrod wiosek w Lipiczanskiej Puszczy

Obrazek

Tu widac wkład miejscowych- ktos chyba przyniosł sobie zydelek.

Obrazek

Słabudka na trasie Prużany- Linowo. Tez mozaikowe

Obrazek

Obrazek

Linowo. Niby taki calkiem zwykly ale ozdobiony rysunkami

Obrazek

Mocno juz sfatygowany drewniano-kamienny przystanek. Na kazdej z kolumn inna płaskorzezba. Gdzies na trasie Rużany- Łyskowo.

Obrazek
"ujrzałam kiedyś o świcie dwie drogi, wybrałam tą mniej uczęszczaną, cała reszta jest wynikiem tego ,że ją wybrałam..."

na wiecznych wagarach od życia..
Awatar użytkownika
Zrzęda
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 1391
Rejestracja: 04 maja 2009, 19:27

Re: ciekawe przystanki autobusowe

Post autor: Zrzęda » 18 maja 2017, 21:31

Pozwól, że podepnę się pod temat przystankowych fantazji - ukraińska Lipówka:

Obrazek
"Boję się świata bez wartości, bez wrażliwości, bez myślenia. Świata, w którym wszystko jest możliwe. Ponieważ wówczas najbardziej możliwe jest zło..."
(R. Kapuściński)
Awatar użytkownika
buba
Turysta
Turysta
Posty: 2216
Rejestracja: 05 lipca 2011, 11:35
Kontakt:

Re: ciekawe przystanki autobusowe

Post autor: buba » 19 maja 2017, 12:22

Ale fajny! Podpinaj sie czesciej :D
"ujrzałam kiedyś o świcie dwie drogi, wybrałam tą mniej uczęszczaną, cała reszta jest wynikiem tego ,że ją wybrałam..."

na wiecznych wagarach od życia..
Awatar użytkownika
Zrzęda
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 1391
Rejestracja: 04 maja 2009, 19:27

Re: ciekawe przystanki autobusowe

Post autor: Zrzęda » 19 maja 2017, 17:54

No to jeszcze taki do kolekcji - tym razem rybka z Rybnika :D

Obrazek
"Boję się świata bez wartości, bez wrażliwości, bez myślenia. Świata, w którym wszystko jest możliwe. Ponieważ wówczas najbardziej możliwe jest zło..."
(R. Kapuściński)
Awatar użytkownika
buba
Turysta
Turysta
Posty: 2216
Rejestracja: 05 lipca 2011, 11:35
Kontakt:

Re: ciekawe przystanki autobusowe

Post autor: buba » 30 maja 2017, 22:14

No takiej pieknej mozaiki to bym sie u nas nie spodziewala! i jeszcze mala rybka na koszu! cudoooo!



Okrzeszyn

Obrazek

gdzies w Borach Stobrawskich- jak lesna chatka

Obrazek

Nieszczyce- jak twierdza krzyżacka! ;)

Obrazek

Na trasie z Puńska do Szypliszek spotykamy dwa ciekawe przystanki:

Domek z pustakow, z oknami i zamykanymi drzwiami

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Drewniana budka jak wiata gdzies w gorach

Obrazek

Obrazek

Przystanek w Becejłach jest szczegolny- wprawic szyby w okna i drzwi to by mozna zamieszkac! :) Jest nawet stół i stosik gazet do poczytania! Mamy okazje przeczekiwac tam burze.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Rudka- Tartak

Obrazek
"ujrzałam kiedyś o świcie dwie drogi, wybrałam tą mniej uczęszczaną, cała reszta jest wynikiem tego ,że ją wybrałam..."

na wiecznych wagarach od życia..
ODPOWIEDZ