Polowanie na ptactwo

Relacje z górskich wypraw i innych wyjazdów oraz imprez forumowiczów. Ten dział jest przeznaczony dla osób, które chcą opisać swoje relacje i/lub pokazać zdjęcia ze spotkań nie będących Klubowym Zjazdem lub Górską Wycieczką Klubową.

Moderatorzy: HalinkaŚ, Moderatorzy

Awatar użytkownika
Lech
Turysta
Turysta
Posty: 422
Rejestracja: 23 września 2007, 10:13
Kontakt:

Post autor: Lech » 05 października 2016, 9:21

ZAKAZ OGLĄDANIA I FOTOGRAFOWANIA PTAKA

Obrazek

W przepisach o ochronie przyrody można niekiedy znaleźć zapisy naprawdę zaskakujące. W rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 6 października 2014 r. w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt (Dz. U. z 2014 r. Poz. 1348), wśród licznych zakazów wyszczególnionych w §6, w ust.4 znajduje się również taki: "W stosunku do dziko występujących zwierząt oznaczonych symbolem (3) w załącznikach nr 1 i 2 do rozporządzenia wprowadza się dodatkowo zakaz fotografowania, filmowania lub obserwacji, mogących powodować ich płoszenie lub niepokojenie."

Nie wchodząc w szczegóły obszernej zawartości załączników i konieczności posiłkowania się atlasami zwierząt w celu odróżnienia w terenie gatunków objętych rozporządzeniem od pozostałych, których rozporządzenie nie dotyczy zauważymy, że lista zwierząt z symbolem (3) jest bardzo długa i obejmuje m. in. liczne gatunki powszechnie znanych ptaków. Zwróćmy uwagę na słowo "mogących". Zatem nie chodzi tylko o faktyczne płoszenie lub niepokojenie, lecz nawet o samą możliwość. A taka występuje zawsze. Jeśli więc wędrując po lesie usłyszymy stukanie dzięcioła, lepiej nie podnośmy wzroku w górę, bo a nuż go zobaczymy, on akurat odfrunie i już możemy mieć zarzut spowodowania jego spłoszenia co jest równoznaczne z zarzutem popełnienia wykroczenia. Co prawda wśród 9 wymienionych w rozporządzeniu gatunku dzięciołów tylko dwa mają symbol (3), a na pozostałe patrzeć można, ale wśród tych dwóch jest dzięcioł trójpalczasty. Aby się upewnić, czy to przypadkiem nie on, musimy policzyć mu palce, a w tym celu niezbędna jest dokładna obserwacja z użyciem przyrządów optycznych. I tak błędne koło się zamyka.

Dz. U. z 2014 r. Poz. 1348 - Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 6 października 2014 r. w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt
> http://www.dziennikustaw.gov.pl/du/2014/1348/1

> http://prawo.legeo.pl/prawo/rozporzadze ... 08.10.2014
Ostatnio zmieniony 06 października 2016, 10:50 przez Lech, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam

Lech z Poznania
Awatar użytkownika
buba
Turysta
Turysta
Posty: 2216
Rejestracja: 05 lipca 2011, 11:35
Kontakt:

Post autor: buba » 05 października 2016, 10:36

Ludziom na zlotach nieraz nie mozna zdjec robic bo chronia swoj wizerunek (nie mam na mysli tego forum tu ludzie zawsze byli pod tym wzgledem w porzadku), ptakom nie mozna bo je to niepokoi, jak robisz zdjecie palacu to czesto jakis ciec drze ryja ze mu sie to nie podoba bo palac jest jego i on se niby nie zyczy. Nic dziwnego ze coraz wiecej ludzi tylko sobie selfie z kija zapodaje, przynajmniej wiedza ze nikt sie nie doczepi :P
"ujrzałam kiedyś o świcie dwie drogi, wybrałam tą mniej uczęszczaną, cała reszta jest wynikiem tego ,że ją wybrałam..."

na wiecznych wagarach od życia..
Awatar użytkownika
PiotrekP
Administrator
Administrator
Posty: 8703
Rejestracja: 22 kwietnia 2009, 11:33
Kontakt:

Post autor: PiotrekP » 05 października 2016, 10:57

Kretynów jest jednak coraz więcej i kretyńskich rozporządzeń. Jestem ciekaw czy podpisujące wiedział co podpisuje. :zly:
Góry są piękne i niech takie pozostaną.

Nasze Wędrowanie
Awatar użytkownika
Lech
Turysta
Turysta
Posty: 422
Rejestracja: 23 września 2007, 10:13
Kontakt:

Post autor: Lech » 07 października 2016, 16:45

Ja tam się tym przepisem zbytnio nie przejmuję. Traktuję go jedynie jako oderwane od realiów kuriozum. Sam zajmuję się hobbystycznie fotografowaniem przyrody, m.in. ptaków. A to trzeba robić właśnie w taki sposób, aby ich nie spłoszyć, bo wtedy ze zdjęcia wyjdą przysłowiowe nici.

Spotykam wielu fotografujących zwierzęta ze sprzętem o jakim mi się nawet nie śniło. Wielu z nich nie ma pojęcia jak rozumieć ów "zakaz fotografowania, filmowania lub obserwacji, mogących powodować ich płoszenie lub niepokojenie". Oni sami są zaniepokojeni takim brzmieniem rozporządzenia ministerialnego i stanem umysłu urzędników ministerialnych. Przecież przy każdym spotkaniu ze zwierzętami, które zamierzamy sfotografować czy tylko na nie popatrzeć, zawsze istnieje taka możliwość i nie da się tego uregulować żadnymi przepisami.

To sformułowanie w rozporządzeniu ministerialnym jest na tyle nieszczęśliwe, że stało się przedmiotem licznych kpin. Nie ma bowiem żadnej gwarancji, że dane zwierzę podczas fotografowania czy obserwacji nie zostanie spłoszone czy zaniepokojone, i to niekoniecznie przez samego fotografującego. Ewentualnego zarzutu złamania zakazu po prostu się nie da udowodnić. Ten zapis można traktować jedynie jako ciekawostkę.
Pozdrawiam

Lech z Poznania
Awatar użytkownika
Lech
Turysta
Turysta
Posty: 422
Rejestracja: 23 września 2007, 10:13
Kontakt:

Post autor: Lech » 17 października 2016, 14:05

Sikorki

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam

Lech z Poznania
kron
Turysta
Turysta
Posty: 1
Rejestracja: 22 lutego 2018, 9:08

Re: Polowanie na ptactwo

Post autor: kron » 22 lutego 2018, 9:14

smiac się czy plakac?
czy to rozporządzenie nadal obowiazuje?
ODPOWIEDZ