Skałki i sztolnie- w Opawskich i Zlatych Horach

Relacje z górskich wypraw i innych wyjazdów oraz imprez forumowiczów. Ten dział jest przeznaczony dla osób, które chcą opisać swoje relacje i/lub pokazać zdjęcia ze spotkań nie będących Klubowym Zjazdem lub Górską Wycieczką Klubową.

Moderatorzy: HalinkaŚ, Moderatorzy

Awatar użytkownika
buba
Turysta
Turysta
Posty: 2216
Rejestracja: 05 lipca 2011, 11:35
Kontakt:

Skałki i sztolnie- w Opawskich i Zlatych Horach

Post autor: buba » 06 kwietnia 2017, 16:33

Piatkowym wieczorem suniemy w Góry Opawskie. Osiedlamy sie w PTSMie w Pokrzywnej, gdzie juz dzis gromadzi sie czesc ekipy. Wieczor mija nam przy ognichu na rozmowach i obserwacji nieba. Jako ze mamy w towarzystwie specjaliste w tej dziedzinie duzo mozna sie dowiedziec o roznych gwiazdach. Moj "mini wozik" tez odnaleziony! :P Wieczor jest niesamowicie cieply, jak letni.

Obrazek

Schronisko o poranku

Obrazek

Nie wiem czemu, ale strasznie lubie miejsca gdzie sa pobielone drzewka. Moze dlatego, ze przypomina mi to czasy dziecinstwa?

Obrazek

W sobote dojezdza reszta ekipy. Kilkunastoosobowa grupą jedziemy na czeska strone, polazic troche po pagórach w rejonie Zlatych Hor. Zaraz za granica zatrzymujemy sie przy sklepie- wycieczka bez czeskiego piwa nie jest tak udana jak wraz z nim. Gdy juz sie pakujemy do odjazdu- z knajpy nieopodal wyskakuje Pudel! Spotkanie zupelnie niezamierzone. Swiat jest jednak mały. Probujemy go namowic na wspolna wieczorna biesiade w Pokrzywnej ale niestety Pudel jest nieugiety i wierny swoim planom.

Obrazek

Kawałek dalej zagladamy w zapadlisko Żebraczki. Ja tu jestem po raz pierwszy, ale spora czesc ekipy złazila tutejsze sztolnie za czasow, gdy bylo to jeszcze mozliwe. Teraz wszystko pogrodzili płotami, obwiesili kamerami..

Obrazek

Obrazek

Jedziemy pod kosciol Marie Pomocne i stamtad bedziemy sobie tuptac po okolicy.

Obrazek

Mają tu zrodelko, ponoc cudowne! Strasznie lubie takowe zrodelka!

Obrazek

Obrazek

A wokol kwitna sobie wawrzynki

Obrazek

Cala tutejsza okolica, zreszta jak sama nazwa miasta wskazuje, jest zryta sztolniami gdzie niegdys kopano złoto. Stad rozne jamy, zapadliska, korytarze. Na dobry poczatek wpełzamy w jedna takową. Złota wprawdzie nie znalezlismy ale bylo troche wody i kolorowych sciennych nacieków. Jest tez podziemne jeziorko w miejscu zalanego szybu.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Potem tuptamy sobie przez bukowe lasy, skałki, wygrzewajac do slonca, ktore dzis zapodaje temperatury, ktorych nie powstydzilby sie lipiec. Niektorzy pufają z goraca, mi sie podoba! Wreszcie temperatury do zycia! Wreszcie mozna isc do kibla za krzak i nie odmarza odwrotna strona!

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Polska strona to jedna wielka poręba… Co tym razem? Kornik, swieta wlasnosc prywatna czy ochrona kierowcow przed groznymi mordercami?

Obrazek

Wieza na Biskupiej Kopie jeszcze siedzi w lesie, ciekawe jak dlugo…

Obrazek

Docieramy w miejsce zwane Velke Pinky. Sa to ogromne leje, skalne zapadliska powstale w wyniku odkrywkowego wydobycia zlota w czasach bardzo dawnych oraz zapadniec gruntu w czasach nam blizszych. Gdzieniegdzie stoja ostrzezenia, ze caly teren jest tu podkopany, pod ziemia sa ogromne komory i kolejne “pinki” moga powstawac samoistnie, wiec zeby trzymac sie szlakow.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Do wnetrza dziur nie schodzimy, ide odwiedzic tylko jedna dobrze wygladajaca jame. Jakis korytarzyk tam dalej prowadzi ale chyba jestem za tłusta aby sie w oferowana szczeline zmiescic.

Obrazek

Gdzieniegdzie przyczaił sie jeszcze snieg- acz takie jego ilosci jestem w stanie w gorach tolerowac! :)

Obrazek

Obrazek

Znajdujemy tez lekko rozwalona wiate, ktora po dokladniejszych ogledzinach okazuje sie chyba byc podciętą ambona, ktora spadla na pysk z wysokosci.

Obrazek

Obrazek

Wokol rozrzucone jakies tajemnicze płozy

Obrazek

Ladne widoki zaczynaja sie w rejonie skalek zwanych Olovena i Taboriske Skaly. Skalka, na ktorej jest punkt widokowy okazuje sie byc sztuczna- jest to usypisko kamieni. Na gorze jest barierka ale jest ona połozona i tylko lekko wkopana w luzne kamienie. Słuzy chyba ozdobie, bo pomocy przy wchodzeniu czy bezpieczenstwu to raczej nie bardzo. Gdyby sie bardziej uwiesic na owej poreczy to zapewne zapewni sie jej i sobie dluzszy wspolny przelot ;) Wylazimy na gore, cala skalka zdaje sie hustac na wszystkie strony. Chyba to pierwszy punkt widokowy, na ktorym sie czuje jak na bujanej kladce :) Widoki sa dzis mocno przymglone..

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Tu tez pozeramy drugie sniadanie (albo trzecie), probujemy puszczac latawca i wypijamy piwo konopne o smaku specyficznym i bardzo ładnym kapslu, ktory bardzo upiekszy sciany naszego oławskiego kibla :)

Obrazek

Obrazek

Dalej sa juz skalki prawdziwe, stabilne ale niewidokowe

Obrazek

Obrazek

Dalej znajdują sie dwie sztolnie Melchior. Jedna z nich jest korytarzem, z ktorego wieje szczegolnym zimnem. W poprzedniej sztolni stala woda a tu jest lód!

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Mozna tez znalezc zimujace ćmy- cale w kropelkach!

Obrazek

Obrazek

Na poczatku myslalam, ze ktos zmalowal sciane sprejem- a to jednak chyba jakis porost. W takim odblaskowym kolorze!

Obrazek

Obrazek

Druga sztolnia to obszerna jama z kilkoma połamanymi stemplami i sufitem usianym kropelkami wody

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Zamieszkana jest przez 4 latajace myszorki. Jeszcze śpią? Przeciez juz wiosna! Na myszorkach tez osiadły kropelki.

Obrazek

Obrazek

W cieplych, wieczornych promieniach slonca wedrujemy żużlowymi i blotnistymi drogami

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Przy trasie znow zrodelko

Obrazek

Zachod dopada nas idealnie- na widokowej skałce

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Juz w ciemnosci mijamy jakies stacje drogi krzyzowej

Obrazek

A wieczorem znow ognicho- tym razem w duzo wiekszym skladzie. Wsrod blasku płomieni i zapachu kielbasek rodzą sie kolejne pomysly wspolnych wypraw w tym sezonie.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
"ujrzałam kiedyś o świcie dwie drogi, wybrałam tą mniej uczęszczaną, cała reszta jest wynikiem tego ,że ją wybrałam..."

na wiecznych wagarach od życia..
włodarz
Turysta
Turysta
Posty: 2376
Rejestracja: 01 grudnia 2011, 19:09

Re: Skałki i sztolnie- w Opawskich i Zlatych Horach

Post autor: włodarz » 06 kwietnia 2017, 17:57

Jakbym skądś tę trasę znał. :)
Awatar użytkownika
buba
Turysta
Turysta
Posty: 2216
Rejestracja: 05 lipca 2011, 11:35
Kontakt:

Re: Skałki i sztolnie- w Opawskich i Zlatych Horach

Post autor: buba » 06 kwietnia 2017, 21:22

włodarz pisze:Jakbym skądś tę trasę znał. :)
Ano :D A tak wogole to sa jeszcze jakies trasy w Sudetach ktorych nie znasz? :lol:
"ujrzałam kiedyś o świcie dwie drogi, wybrałam tą mniej uczęszczaną, cała reszta jest wynikiem tego ,że ją wybrałam..."

na wiecznych wagarach od życia..
włodarz
Turysta
Turysta
Posty: 2376
Rejestracja: 01 grudnia 2011, 19:09

Re: Skałki i sztolnie- w Opawskich i Zlatych Horach

Post autor: włodarz » 07 kwietnia 2017, 18:11

buba pisze: A tak wogole to sa jeszcze jakies trasy w Sudetach ktorych nie znasz? :lol:
Oj, jeszcze niejedna ścieżka w Sudetach przede mną. :)
Awatar użytkownika
Robert J
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 2285
Rejestracja: 25 grudnia 2011, 20:35

Re: Skałki i sztolnie- w Opawskich i Zlatych Horach

Post autor: Robert J » 09 kwietnia 2017, 22:04

buba pisze:Polska strona to jedna wielka poręba… Co tym razem? Kornik, swieta wlasnosc prywatna czy ochrona kierowcow przed groznymi mordercami?
99% obszaru, które obejmuje zdjęcie to tereny po stronie czeskiej. Na tym zdjęciu bardzo dobrze widać jak już kilkanaście lat temu zostały powycinane drzewa w masywie Vetrnej ;)
ODPOWIEDZ