27-28.07.2019 , Jesioniki – poskromienie Pradziada ;-)

Tu przedstawiamy nasze relacje z górskich wypraw i innych wyjazdów oraz imprez forumowiczów. Ten dział jest przeznaczony dla osób, które chcą opisać swoje relacje i/lub pokazać zdjęcia ze spotkań nie będących Klubowym Zjazdem lub Górską Wycieczką Klubową

Moderatorzy: HalinkaŚ, Moderatorzy

Awatar użytkownika
Han-Ka
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 1138
Rejestracja: 05 lutego 2011, 21:02

27-28.07.2019 , Jesioniki – poskromienie Pradziada ;-)

Post autor: Han-Ka » 03 sierpnia 2019, 13:09

Na Pradziadzie oczywiście wiało. Jaki tam może być wiatr, przekonali się uczestnicy zimowego zjazdu z 2014 roku. Kto był, ten na pewno pamięta, a kto nie był, może przeczytać relację i obejrzeć mój album :

viewtopic.php?f=15&t=9775

https://photos.google.com/album/AF1QipM ... t6jdEgyVMn

Krótko mówiąc, ja wtedy do szczytu nie dotarłam. Jakieś 300-400 metrów przed wieżą zabrakło mi siły do walki z wiatrem. Do chaty Svycarna wróciłam na własnych nogach tylko dzięki wsparciu na mocnym ramieniu @panatadzia.
Niezdobyta góra zapada w pamięć i przyzywa. Ale jakoś długo nie było okazji, by tam powrócić. Dopiero przebudowa DK1, związane z tym korki i moje postanowienie, że teraz będę wyjeżdżać głównie w Sudety ( :serce: S8) sprawiły, że cel nasuwał się sam. Tym razem męskiego wsparcia w zmaganiach z groźną górą udzielił mi @piotrek.w .

Jednak prologiem przed niedzielnym szturmem na Pradziada była sobotnia wędrówka grzbietem „holnego” Jesenika, którą rozpoczęliśmy w Karlovie pod Pradziadem. Żółtym, niebieskim, zielonym i w końcu czerwonym szlakiem minęliśmy węzły Jeleni, Mravencovka, Alfredka i doszliśmy do Jeleni sudanki. Tu zaczyna się odkryty odcinek grzbietowy, na którym można już było podziwiać widoki.

Obrazek

Szlak nieco omija wierzchołki Jeleni hrbet i Velki Maj, prowadząc ku wydłużonemu i wypłaszczonemu grzbietowi Vysoka hole. Ale zanim tam dotarliśmy, oczom naszym ukazał się główny cel wyjazdu.

Obrazek

Na kulminacyjnym punkcie tego dnia zrobiliśmy sobie krótką sesję zdjęciową.

Obrazek

Obrazek

Następnie zeszliśmy do Ovcarni. To miejsce jest ludne i gwarne, dojeżdżają tu autobusy i samochody. Ale byliśmy już głodni, więc zdecydowaliśmy się zatrzymać na obiad. Kiedy siedzieliśmy pod parasolami i kończyliśmy posiłek zaczęło padać. Przeczekaliśmy najbardziej intensywny deszcz, po czym odziani w peleryny ruszyliśmy ku naszej kwaterze w chacie pod Kloboukem.

Słoneczny niedzielny poranek dawał nadzieję na bezdeszczową realizację planu. Wędrówkę rozpoczęliśmy w Karlovej studance, podążając doliną Białej Opavy. To bardzo urozmaicony odcinek, bogaty w drewniane mostki, drabinki i szumiące kaskady.

Obrazek

Od chaty Barborka czekał nas już niestety tylko asfalt. Podążając szeroką drogą zerkałam na przybliżającą się wieżę i wypatrywałam miejsca, w którym silny podmuch wiatru rzucił mnie na metalowe barierki. Poprzednio widoczność była zaledwie na kilkanaście metrów, więc budynku na szczycie wcale nie widziałam. Przy słonecznej pogodzie trudno było uwierzyć, że taka łagodna góra potrafi pokazać pazur. Teraz też czym bliżej, tym mocniej wiało, ale co to był za wiatr :roll: , zupełnie niegroźny, lekko tylko chłodzący zefirek.

Obrazek

W końcu dopadliśmy tego Pradziada ;) .

Obrazek

Wjechaliśmy windą na platformę widokową. Niestety jest oszklona i zdjęcia wychodzą niewyraźne. Potem zjedliśmy resztę zabranej z domu wałówki, pożegnaliśmy pradziadka, któremu coś wyrosło na głowie :lol: i ruszyliśmy w drogę powrotną.

Obrazek

Moja słowna opowieść o „poskromieniu” :zoboc: Pradziada, skromnie ilustrowana fotkami moimi i kolegi, dobiegła końca. Natomiast pełną dokumentację fotograficzną z muzyką w tle przygotował @piotrek.w :

https://www.youtube.com/watch?v=plbHZsvTXQs&t=23s

Zapraszam do obejrzenia tej prezentacji. Bez niej nie byłoby mojej relacji, bo troszkę leń mnie ogarnął, ale ostatecznie zmobilizował mnie dobry przykład kolegi :) .
.
https://get.google.com/albumarchive/101 ... source=pwa

"...A przed nami nowe życia połoniny, blaski oraz cienie, szczyty i doliny.
Niech nie gaśnie ogień na polanie, złe niech znika, dobre niech zostanie ..."
Awatar użytkownika
piotrek.w
Turysta
Turysta
Posty: 39
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, 21:59
Kontakt:

Re: 27-28.07.2019 , Jesioniki – poskromienie Pradziada ;-)

Post autor: piotrek.w » 03 sierpnia 2019, 16:55

Każdy sposób dobry żebyś napisała ;)
Z mojej strony dodam że zacytuję koleżankę klubową :
"góry bardzo humanitarne" .
Odpowiedz