22.08.2010 Szpiglasowy Wierch, Wrota Chałubińskiego

Relacje z górskich wypraw i innych wyjazdów oraz imprez forumowiczów. Ten dział jest przeznaczony dla osób, które chcą opisać swoje relacje i/lub pokazać zdjęcia ze spotkań nie będących Klubowym Zjazdem lub Górską Wycieczką Klubową.

Moderatorzy: HalinkaŚ, Moderatorzy

adrians_osw
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 1192
Rejestracja: 15 sierpnia 2010, 13:22

22.08.2010 Szpiglasowy Wierch, Wrota Chałubińskiego

Post autor: adrians_osw » 24 sierpnia 2010, 11:30

Jednodniowy wypad w Tatry w trzy osobowym składzie.
Trasa: Palenica Białczańska - Dolina Roztoki - Siklawa - Dolina Pięciu Stawów Polskich - Szpiglasowy Wierch - Dolina za Mnichem - Wrota Chałubińskiego - Morskie Oko - Palenica Białczańska

Wyjeżdżamy z Oświęcimia o 4 rano, po 6 docieramy do celu. Na parkingu zmiana obuwia, ostatnie przygotowania i ruszamy w trasę. O 6:50 jesteśmy przy Wodogrzmotach Mickiewicza. Ruszamy zielonym szlakiem przez Dolinę Roztoki. Po drodze co chwila wyłaniają się piękne widoki na Wołoszyny. Bardzo pięknie z doliny prezentuje się Buczynowa Siklawa. O 8:10 jesteśmy pod Wielką Siklawą, robimy sobie postój aby zrobić jakieś zdjęcia. Następnie kierujemy się pod schronisko gdzie planujemy odciążyć plecaki zjadając śniadanie :) O 9:50 zaczynamy podejście na Szpiglasowy Wierch a o 10:55 jesteśmy już na szczycie. Ten odcinek pokonaliśmy dość szybko więc nie robiłem zdjęć z łańcuchów. Ale w moim odczuciu trasa jest prosta, najpierw cały czas trawersujemy zbocze po czym przed samą przełęczą pojawiają się łańcuchy. Jednak są raczej one pomocą psychologiczną bo bez problemu można wejść na przełęcz nie dotykając łańcucha. Z Szpiglasowej Przełęczy już tylko kawałeczek na szczyt z którego rozciąga się przepiękna panorama. Widzimy Tatry Zachodnie, Orlą Perć, pięknie widać Wysoką Rysy, Mięguszowiecki Szczyt. Widoki na szczycie tak nas hipnotyzują, że spędzamy tam trochę czasu. Następnie schodzimy w kierunku Morskiego Oka aż do skrzyżowania z czerwonym szlakiem prowadzącym na Wrota Chałubińskiego. Super szlak, mało ludzi, wokół tylko skały i rumowiska skalne. Najpierw idziemy dolinka po czym zaczynamy podchodzić na przełęcz. Jest to może nie długie ale bardzo strome podejście. Dodatkową trudnością jest to, że podłoże jest tu bardzo sypkie i łatwo o upadek. Trud wspinaczki wynagradza nam za to piękny widok na Dolinę Ciemnosmreczańską. Na przełęczy jesteśmy o 13:45, zostajemy tam jakieś pół godzinki podziwiając widoki. Później długie lecz nie trudne zejście do Morskiego Oka. Dochodzimy tam o 15:35 I ostatni najgorszy kawałek, powrót asfaltem do auta. Bardzo się dłuży. Szkoda, że nie można go pokonać np. rowerem. Ale i tak wypad bardzo udany. Zapraszam do oglądnięcia zdjęć.

http://picasaweb.google.com/10915084892 ... Ubinskiego#
Ostatnio zmieniony 27 sierpnia 2010, 21:47 przez adrians_osw, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Elizz
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 469
Rejestracja: 19 lipca 2009, 13:49

Post autor: Elizz » 24 sierpnia 2010, 12:04

super wycieczka, robiliśmy tę trasę w poprzedni poniedziałek, ale w drugą stronę. Zejście z Wrót rzeczywiście koszmarne ;) my z Moniką pokonałyśmy większą cześć na tyłkach ;) Szkoda, że nie ma szlaku między Wrotami a Szpiglasem... :)
Awatar użytkownika
Dżola Ry
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 6331
Rejestracja: 28 czerwca 2009, 23:07
Kontakt:

Post autor: Dżola Ry » 27 sierpnia 2010, 17:26

Piękna wycieczka!
adrians_osw pisze:Trud wspinaczki wynagradza nam za to piękny widok Dolinę Ciemnosmreczańską.
Rzeczywiście piękne są tam widoki? Bo słyszałam, że bardzo ograniczone!
adrians_osw pisze:są raczej one pomocą psychologiczną bo bez problemu można wejść na przełęcz nie dotykając łańcucha
Zgadzam się jedynie co do górnego odcinka, bliżej przełęczy. Poniżej oczywiście, że można przejść "bez trzymanki", ale całkiem bezpiecznie wtedy nie jest!
adrians_osw
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 1192
Rejestracja: 15 sierpnia 2010, 13:22

Post autor: adrians_osw » 27 sierpnia 2010, 21:47

Ograniczone na pewno, ale piękne z całą pewnością. Zdecydowanie warto wejść. To ograniczenie na przełęczy prawie pionowymi ścianami z dwóch stron nadaje klimat. Do tego dużo mniej osób niż np. na Szpiglasowym. Jednak gdy chcemy zobaczyć np. szczyty tatr wysokich wtedy lepiej na Szpiglasowy wejść.

Co do łańcuchów to były tylko moje osobiste odczucia. Może gdyby było mokro, ślisko wtedy bardziej doceniłbym ich zastosowanie. Ale moim zdaniem bardziej przydałyby się na końcowych metrach podejścia na Wrota Chałubińskiego gdyż tam jest bardzo sypkie, niepewne podłoże.
Awatar użytkownika
heathcliff
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 2738
Rejestracja: 27 maja 2009, 20:24
Kontakt:

Post autor: heathcliff » 28 sierpnia 2010, 15:24

pikne widoczki, u mnie cosik ciężko z Tatrami ale za to pooglądałem sobie fotki dzieki adrians_osw, a i relacja przypadła mi do gustu :oki:
Przytulam żonę i jestem szczęśliwie wolny... Ile wyjść tyle powrotów życzy heathcliff

https://plus.google.com/117458080979094658480
adrians_osw
Członek Klubu
Członek Klubu
Posty: 1192
Rejestracja: 15 sierpnia 2010, 13:22

Post autor: adrians_osw » 29 sierpnia 2010, 15:02

Ciesze się, że relacja się spodobała :) Mam nadzieje, że jeszcze raz albo dwa w tym roku będę w Tatrach. Więc wtedy też na pewno podzielę się zdjęciami.
ODPOWIEDZ