Problemy z aparatem w górach

W tym dziale rozmawiamy o sprzęcie górskim i wspinaczkowym. Omawiamy ich wady, zalety, parametry i atesty. Opisujemy wszelki przetestowany oraz testujemy nowy sprzęt. Warto tu zapytać o mapy, kosmetyki oraz sklepy i firmy ze sprzętem górskim. Możesz również poinformować o sprzedaży/kupnie szpeju jak i zapytać o możliwość jego wypożyczenia.

Moderatorzy: PiotrekP, Moderatorzy

Anonymous

Post autor: Anonymous » 16 czerwca 2008, 18:52

Turystykon masz rację. Pytanie było zbyt lakoniczne, ale ja zawsze jestem oszczędny w slowach.
Tak naprawdę chodziło mi oto, że nie mam zielonego pojęcia jaki filtr kupić, aby pozbyć się tej cholernej fioletowo - niebieskiej poświaty na zdjęciach z gór.
Tak czy inaczej dzięki za wskazówki. :)
Anonymous

Post autor: Anonymous » 16 czerwca 2008, 19:10

OliTata przy tej poświacie może pomóc albo bardzo silny filtr UV bo podobno chroni przed przeniebieszczeniami, albo filtr polaryzacyjny ogólnie polecany do fotografii plenerowej... jednak ja się bardzo na tym nie znam, ale "gdybać" mogę :lol:
Anonymous

Post autor: Anonymous » 16 czerwca 2008, 19:16

Dzięki za pomoc coś będę musiał kupić :spoko:
Anonymous

Post autor: Anonymous » 16 czerwca 2008, 19:39

Nic nie musisz... Ja z tym walczyłem przez ponad dwa lata poprzez automatyczne ustawianie balansu bieli, bawienie się przesłoną itp. Jeżeli zdjęcia robi się full automatem lub domyślnym programem krajobrazowym, to w wielu przypadkach nawet ekstra filtr nie pomoże, bo aparat odbierze obraz lekko inaczej, więc wahania obrazu będą gdzie indziej....
Anonymous

Post autor: Anonymous » 17 czerwca 2008, 22:22

OliTata pisze:aby pozbyć się tej cholernej fioletowo - niebieskiej poświaty na zdjęciach z gór.
UV redukuje lekko nadmierne promieniowanie UV w górach.
Jeśli chcesz mocniej je zredukować, czyli "docieplić" fotki to kup "skylight 1A" lub "skylight 1B", są to odmiany filtrów UV z tym, że powodują właśnie efekt docieplenia.
Anonymous

Post autor: Anonymous » 17 czerwca 2008, 22:29

Jeśli chodzi o polara, to redukuje kontrasty np:
- przyciemnia niebo względem chmur i ziemi.
- zdejmuje odblaski z zieleni i tym samym zieleń jest bardziej nasycona
Anonymous

Post autor: Anonymous » 17 czerwca 2008, 22:32

Hmmm.... to jaki filtr polcasz jurekbd?? Hehe na razie najlepszym 'filtrem' jaki znam jest Photoshop :P
Anonymous

Post autor: Anonymous » 17 czerwca 2008, 22:48

jurekbd pisze:"docieplić" fotki to kup "skylight 1A" lub "skylight 1B"
Ja używam jakiegoś SKY, bo wybił mi się normalny, a ciągle zapominam kupić nowy :)
Anonymous

Post autor: Anonymous » 17 czerwca 2008, 23:04

igi pisze:Ja używam jakiegoś SKY
Aha.... :zoboc: to dlatego zakochałem sie w Kozich Grzbietach.... spryciarzu Ty.... :lol:
Anonymous

Post autor: Anonymous » 18 czerwca 2008, 12:42

Ja jestem na kupnie polara i szarej połówki... tylko nie wiem na jaką firmę się zdecydować. Myślę nad Hammą. Niech tu się jakiś znawca wypowie!
Anonymous

Post autor: Anonymous » 18 czerwca 2008, 12:54

gruby pisze:Myślę nad Hammą
Jakieś 2 lata temu, kiedy się zajmowałem fotografią "trochę" bardziej niż teraz to o Hamie opinie średnie chodziły. Ale sam nie sprawdzałem jak to jest, więc nie będę tych opinii potwierdzał :)

Za to jeśli chodzi o szarą połówkę, to zdecydowanie polecam coś z systemu cokin (takie prostokątne szybki :)) Jest to wygodniejsze niż przy zwykłej "nakręcanej" połówce, bo przy nakręcanej jak łapiesz ostrość, to obiektyw może "kręcić mordką" i wtedy trzeba filtr na nowo ustawiać.
A taka szybkę można trzymać nawet ręką (chociaż są specjalne holdery do tego) i sobie ustawiać jak się chcę :)

A jeśli chodzi o polara to ja mam firmy Hoya, wersję slim i jestem zadowolony, a raczej byłem, kiedy jeszcze miałem okazję z niego korzystać :)


EDIT:
No i ogólnie wybór zależy od jakości aparatu, im sprzęt wyższej klasy tym lepiej zainwestować w sprawdzone firmy :)
Anonymous

Post autor: Anonymous » 18 czerwca 2008, 14:03

Łukasz pisze:zdecydowanie polecam coś z systemu cokin
Mój kręci ryjkiem i zastanawiałem się jak to obejść - dzięki za radę :)
Anonymous

Post autor: Anonymous » 18 czerwca 2008, 17:40

OlaMania pisze:Hmmm.... to jaki filtr polcasz
Do zastosowań o jakich była mowa we wcześniejszych postach, to polecałbym jednak SKYLIGHT 1A lub 1B.
Jeśli jednak kogoś stać to polecam również kupić polaryzacyjny.
Jak ktoś ma jeszcze trochę kasy, to szarą połówkę systemu Cokin (pierścień + holder + filterek) zestaw (nie oryginalny Cokin) ok 100zł.
OlaMania pisze:Hehe na razie najlepszym 'filtrem' jaki znam jest Photoshop :P
filtr UV kosztuje ok. 50-100zł, polaryzacyjny ok. 100-500zł a Photoshop (legalny) 4 000zł.
Jak więc widzisz różnica jest spora.
Poza tym na złym zdjęciu nie zrobisz dobrej obróbki.
Anonymous

Post autor: Anonymous » 18 czerwca 2008, 17:44

igi pisze:Mój kręci ryjkiem i zastanawiałem się jak to obejść - dzięki za radę :)
Nie da się, musiałbyś kupić obiektyw z tzw wewnętrznym ogniskowaniem np Nikorr 18-200 VR.
Ale z takim jak Twój też można sobie poradzić, po zogniskowaniu trzeba przekręcić holder.
Anonymous

Post autor: Anonymous » 18 czerwca 2008, 20:49

jurekbd, dzięki :) Jest w czym wybierać ale ja się na tym kompletnie nie znam, ale już mi trochę 'naświetliłeś' sytuację :) A co do Photoshop'a to piracki nie kosztuje nic :D
ODPOWIEDZ