2014 - .... GEOSTRADA SUDECKA

Relacje z górskich wypraw i innych wyjazdów oraz imprez forumowiczów. Ten dział jest przeznaczony dla osób, które chcą opisać swoje relacje i/lub pokazać zdjęcia ze spotkań nie będących Klubowym Zjazdem lub Górską Wycieczką Klubową.

Moderatorzy: HalinkaŚ, Moderatorzy

Awatar użytkownika
PiotrekP
Administrator
Administrator
Posty: 8703
Rejestracja: 22 kwietnia 2009, 11:33
Kontakt:

Post autor: PiotrekP » 05 lipca 2015, 20:07

Znowu pokazałeś bardzo ciekawe miejsca. Na Czarnej Góry bywałem wielokrotnie, ale tych miejsc nie odwiedziłem i trzeba będzie to nadrobić. Zresztą trudno coś zobaczyć jak się tylko na dół zjeżdża na nartach. Jest tam fajny ośrodek narciarski.
Góry są piękne i niech takie pozostaną.

Nasze Wędrowanie
Awatar użytkownika
buba
Turysta
Turysta
Posty: 2216
Rejestracja: 05 lipca 2011, 11:35
Kontakt:

Post autor: buba » 05 lipca 2015, 20:07

włodarz pisze:
buba pisze:Jeszcze raz, włodarz- ogromne podziekowania za wrzucenie tematu o zulowskich kamieniolomach akurat teraz.
Chyba jakaś relacja będzie? :)
Napewno cos bedzie! :D
"ujrzałam kiedyś o świcie dwie drogi, wybrałam tą mniej uczęszczaną, cała reszta jest wynikiem tego ,że ją wybrałam..."

na wiecznych wagarach od życia..
włodarz
Turysta
Turysta
Posty: 2376
Rejestracja: 01 grudnia 2011, 19:09

Post autor: włodarz » 05 lipca 2015, 20:37

PiotrekP pisze: Na Czarnej Góry bywałem wielokrotnie
Ja w zasadzie nie przepadam za chodzeniem w te same miejsca , chyba że inną trasą, tak by zobaczyć za każdym razem coś nowego. Ale jak się okazuje czasem coś się przeoczy albo pojawi się coś nowego na znanym szlaku. Tym razem w drodze powrotnej niespodzianką była nowa wieża widokowa w Mieroszowie.
Obrazek

A widok z niej m.in. taki.
Obrazek

buba pisze:Napewno cos bedzie! :D
OK
Awatar użytkownika
PiotrekP
Administrator
Administrator
Posty: 8703
Rejestracja: 22 kwietnia 2009, 11:33
Kontakt:

Post autor: PiotrekP » 06 lipca 2015, 20:12

włodarz pisze:Tym razem w drodze powrotnej niespodzianką była nowa wieża widokowa w Mieroszowie.
A to niespodzianka :) .
Góry są piękne i niech takie pozostaną.

Nasze Wędrowanie
spacerowicz
Turysta
Turysta
Posty: 547
Rejestracja: 24 lipca 2010, 21:38
Kontakt:

Post autor: spacerowicz » 06 lipca 2015, 20:47

W Mieroszowie powiadacie... Hmmm, miała być gotowa dopiero we wrześniu :roll: Słuszną linię ma nasza władza...
"... jak sie czujecie w ogóle...? ... świetnie... w kolorowe światła wszystko jest... ... Balada!..." [John Porter]
włodarz
Turysta
Turysta
Posty: 2376
Rejestracja: 01 grudnia 2011, 19:09

Post autor: włodarz » 08 lipca 2015, 19:38

spacerowicz pisze:W Mieroszowie powiadacie... Hmmm, miała być gotowa dopiero we wrześniu :roll: Słuszną linię ma nasza władza...
Spoko rowerkiem Pan podjedziesz oblukać. :D
włodarz
Turysta
Turysta
Posty: 2376
Rejestracja: 01 grudnia 2011, 19:09

Post autor: włodarz » 03 sierpnia 2015, 18:58

03.08.2015r - Lom Rožmitál

Głuszyca Górna "rondo" -> Przełęcz pod Czarnochem -> Trójpański Kamień -> U Červeného vrchu -> Rožmitál (Nad lomem) -> Šonov (Kravin) -> Rožmitál -> lom Rožmitál -> Homole (541m) -> Pod Bobřím vrchem -> Janovičky -> Przełęcz pod Czarnochem -> Głuszyca Górna "rondo". Około 21km.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
spacerowicz
Turysta
Turysta
Posty: 547
Rejestracja: 24 lipca 2010, 21:38
Kontakt:

Post autor: spacerowicz » 03 sierpnia 2015, 21:03

Przestańcie się kręcić dookoła chałupy (co się również chwali ale nie na urlopie) i dawajcie w czeską szwajcarię! My już jesteśmy w pół drogi i liczymy na łykendowe pifko z Wami :)
Nie spodziewałem się że z tego lomu jest taka panorama - no zachęta do odwiedzenia jest oczywista!
"... jak sie czujecie w ogóle...? ... świetnie... w kolorowe światła wszystko jest... ... Balada!..." [John Porter]
włodarz
Turysta
Turysta
Posty: 2376
Rejestracja: 01 grudnia 2011, 19:09

Post autor: włodarz » 04 sierpnia 2015, 18:15

spacerowicz pisze:Nie spodziewałem się że z tego lomu jest taka panorama
I ładnie opisana!

spacerowicz pisze: dawajcie w czeską szwajcarię!
spacerowicz pisze:liczymy na łykendowe pifko z Wami :)
Jest szansa, że się uda. :)
Awatar użytkownika
PiotrekP
Administrator
Administrator
Posty: 8703
Rejestracja: 22 kwietnia 2009, 11:33
Kontakt:

Post autor: PiotrekP » 04 sierpnia 2015, 20:27

Znowu kolega się kreci po okolicy pięknej i ciekawej.
Góry są piękne i niech takie pozostaną.

Nasze Wędrowanie
włodarz
Turysta
Turysta
Posty: 2376
Rejestracja: 01 grudnia 2011, 19:09

Post autor: włodarz » 22 sierpnia 2015, 15:53

16.08.2015r - Grota, Czerniawa-Zdrój.

Wracając z urlopu w końcu zatrzymaliśmy się przy grocie aby ją obejrzeć.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
włodarz
Turysta
Turysta
Posty: 2376
Rejestracja: 01 grudnia 2011, 19:09

Post autor: włodarz » 28 sierpnia 2015, 16:23

19.08.2015r - Guzowata, Próg Radkowa

Wzgórze Guzowata jakoś do tej pory nie znalazło się na mojej drodze i nadszedł czas by to zmienić. Z Radkowa ruszyłem żółtym szlakiem w stronę zalewu. Pierwsze co przykuło moją uwagę to kamieniołom na wzniesieniu Lopota nad Bożanovem.
Obrazek


Po przeciwnej stronie zalewu znajduje się wzgórze Guzowata (501m). Informacje o budowie geologicznej tego wzniesienia można znaleźć pod tym linkiem.
https://www.mos.gov.pl/g2/big/2009_06/a ... 7fb460.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;" onclick="window.open(this.href);return false;
Aby zobaczyć najciekawsze fragmenty ścian skalnych należy wejść do lasu między domkami nr7 i 8. W lesie odnajdziemy wyraźną ścieżkę, która nas zaprowadzi pod skały. Ja tę ścieżkę odnalazłem dopiero przy zejściu a na górę wchodziłem niestety przez "pole minowe". Po prostu minąłem domki i wszedłem do lasu pierwszą wydeptaną ścieżką widoczną z drogi. To był ślepy zaułek zakończony gromadą "grzybów papierzaków". Ominąłem jakoś to nieciekawe miejsce i chaszczami wchodziłem coraz wyżej. w końcu bardzo stromym zboczem wdrapałem się na górę. Mniej więcej takim.
Obrazek


Górą biegnie droga a las zaraz się kończy. Można popatrzeć na Wzgórza Włodzickie czy Góry Sowie.
Obrazek


Postanowiłem pójść drogą wzdłuż urwiska i poszukać dogodnego miejsca do zejścia. Jako takie, a i tak strome, znalazłem i zszedłem w dół. Tam z daleka spostrzegłem ściany skalne, które miałem obejrzeć.
Obrazek


Tyle, że już nie chciało mi się ponownie wdrapywać do połowy stoku i postanowiłem podziwiać je z dołu. Gdy jednak stwierdziłem, że w kieszeni nie mam czapki chcąc nie chcąc wróciłem i to na samą górę. Teraz schodząc podszedłem do podnóża skał żeby zrobić parę zdjęć.
Obrazek
Obrazek
Obrazek



Następnie zszedłem na tamę i tak widziałem Guzowatą.
Obrazek


Dalej szedłem szlakiem żółtym i przed Wodospadami Pośny przeskoczyłem na niebieski.
Obrazek


Dotarłem do krzyżówki z czerwonym i nim kontynuowałem wędrowanie. Szlak na tym odcinku to nic ciekawego z wyjątkiem jednego miejsca, które nazywa się Ochota Magdaleny.
Obrazek


Jest to punkt widokowy na Radków i okolice.
Obrazek
Obrazek
Obrazek


Można też przyjrzeć się kamieniołomom piaskowca.
Obrazek


Gdy czerwony szlak doprowadził mnie do Szosy Stu zakrętów przeszedłem na szlak niebieski. I tu niespodzianka, bo przy szosie stoją całkiem fajne wieże skalne.
Obrazek
Obrazek


Na Stroczym Zakręcie przeszedłem na szlak zielony prowadzący u podnóża Radkowskich Skał. Bardzo ciekawe miejsce.
Obrazek
Obrazek
Obrazek


Na skrzyżowaniu ze szlakiem niebieskim moją uwagę przyciągnął ten kamień. Mech układa się w ludzką twarz.
Obrazek


Niebieskim podążałem już w stronę Radkowa. Po wyjściu z lasu widok na Radków. Po lewej Góry Suche.
Obrazek


A tu centralnie Koruna.
Obrazek


Po mojej prawej stronie zaś Mnich.
Obrazek


Jeszcze chwila przy starej figurze i już byłem z powrotem w Radkowie.
Obrazek
Ostatnio zmieniony 27 stycznia 2017, 18:21 przez włodarz, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Hazmburk
Turysta
Turysta
Posty: 262
Rejestracja: 07 maja 2014, 18:37

Post autor: Hazmburk » 28 sierpnia 2015, 23:11

Lubisz zagadki, więc zagadka dla Ciebie: gdzie to jest i co się tu wydarzyło? Przechodziłeś koło tego pomniczka... :)

Obrazek
włodarz pisze:Na Sroczym Zakręcie przeszedłem na szlak zielony...
Jakim zakręcie?
włodarz
Turysta
Turysta
Posty: 2376
Rejestracja: 01 grudnia 2011, 19:09

Post autor: włodarz » 29 sierpnia 2015, 10:07

Hazmburk pisze: włodarz powiedział/-a:
Na Sroczym Zakręcie przeszedłem na szlak zielony...

Jakim zakręcie?

Zjadłem literkę. Dzięki za czujność.
Hazmburk pisze:Lubisz zagadki, więc zagadka dla Ciebie: gdzie to jest i co się tu wydarzyło? Przechodziłeś koło tego pomniczka... :)
Może i przechodziłem ale jeśli tak to go nie dostrzegłem.
A zagadki najlepiej umieszczać w dziale Konkursy.
Awatar użytkownika
Hazmburk
Turysta
Turysta
Posty: 262
Rejestracja: 07 maja 2014, 18:37

Post autor: Hazmburk » 29 sierpnia 2015, 19:12

włodarz pisze:Może i przechodziłem ale jeśli tak to go nie dostrzegłem.
Pomniczek znajduje się niedaleko żółtego szlaku z Radkowa do Wodospadów Pośny. Za Borkiem przy krawędzi lasu trzeba skręcić w prawo w drogę do granicy i po wejściu do lasu można natknąć się na ten właśnie pamiątkowy kamień.
włodarz pisze:Zjadłem literkę.
Skąd pewność, że to Ty się pomyliłeś? Może pomylili się inni?

Nazwa "Stroczy Zakręt" (niem. Schalaster Drehe) jest bardzo ciekawa (może nawet jedna z najciekawszych w Górach Stołowych). Język polski nie zna przymiotnika "stroczy". Co więc oznacza ta nazwa?

Ciekawą dyskusję na temat genezy nazwy najsłynniejszego zakrętu w Górach Stołowych można przeczytać tutaj: http://pl.hum.polszczyzna.narkive.com/w ... czy-zakret

Jednak pierwotne znaczenie nazwy zakrętu jest chyba jeszcze inne. Jest takie wzgórze w granicach administracyjnych Bytomia, które przed wojną nosiło nazwę Elsterberg. Podobno mieszkańcy do dzisiaj nazywają je Sroczą Górą (die Elster to po polsku sroka). Jeden z forumowiczów na stronie Bytomski.pl podaje drugą, rzadziej używaną starą nazwę tego wzniesienia - Schalaster Berg. "Schalaster" to według niego staroniemiecka nazwa sroki.

Potwierdzają to niemieckie źródła. Według Petera Bertaua, autora 2-tomowego leksykonu "Die Bedeutung historischer Vogelnamen" (Znaczenie historycznych nazw ptaków) terminu "Schalaster" na określenie sroki używano głównie na obszarze Saksonii, Czech i Śląska (link), również strona Retrobibliothek.de wymienia określenie "Schalaster" jako jeden z synonimów słowa "Elster".

Tak więc fajne freudowskie przejęzyczenie ;)

Warto dodać, że na północny wschód od Stroczego Zakrętu znajduje się też stołowogórski Schalaster Berg, nazywany dzisiaj Stroczym Działem lub Basztami. Można więc domniemywać, że pierwotnie przymiotnik "schalaster" odnosił się do góry, a dopiero później został przeniesiony na zakręt (a nie na odwrót).

Pozostaje zagadką, skąd wzięła się litera "t" w dzisiejszej nazwie zakrętu i wzniesienia.
Ostatnio zmieniony 30 sierpnia 2015, 0:49 przez Hazmburk, łącznie zmieniany 2 razy.
ODPOWIEDZ